Sürekli, Kızıltepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Sürekli
—  Mahalle  —
Mardin
Mardin
Ülke Türkiye Türkiye
İl Mardin
İlçe Kızıltepe
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 3.200
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu
Posta kodu 47440
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Sürekli, Mardin ilinin Kızıltepe ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında pek bilgi yoktur.Eski adının Dıhêmê(daima) olduğu köy halkınca bilinmektedir. Mahallenin en eski aşiretlerinden Dempir(Heci Osman Oğulları) Erban mahallesinden buraya yerleştikleri söylenmektedir.Mahallede en fazla nufusa sahip aşirettir. Tarihi m.ö 3000 yıllarına dayanır

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

GİYİM- KUŞAM

ERKEK[değiştir | kaynağı değiştir]

köy halkı genelilkle modernliğin dışında geleneksel kiyafetleri giyerler Eskiden kullanılan şalvar ve elbise günümüzde kullanılmaktadır.Mahallenin genç kuşağı oldukça etkin ve modern bir yolda ilerlemektedir. Okuyan kısmın genellikle erkekler olduğu son yıllarda yüksek öğretime geçen yirminin üzerinde erkek bunun yanı sıra birkaç bayan mevcuttur.

KADIN[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadınlarda ise boydan bir fistan(zıbun) giyilir bele kuşak takılır. Baş kısmı yüzü kapatmayacak şekilde bir yazmayla kapatılır. Genç bayanlar ise günümüz modasına uygun giyinirler.

KÖYÜN YEMEKLERİ

Genellikle her evin bahçesinde bir tandır vardır. Tandır : ekmek fırınlarına benzer çamurdan yapılmıştır kalın bir boru şeklindedir. Alttan ateş yakılarak açılan hamur bir bez yardımıyla tandırın ısınana iç kısmına yapıştırılır. Belli bir süre sonra kızarıp ekmek haline gelen hamur ıslak bir bez yardımıyla alınır. özellikle sofralarda kıliy ( et kavurması) denen kavurma çok tüketiliyor. Et tüketimi fazladır.Börek çeşitleri arasında Şam Börek bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin iline 45 km, Kızıltepe ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 2950
2000 1432
1997 1478

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarlası olmayan köylü sakalık(tarla sulaması yapan işçi) ve çapa yaparak geçimini sağlıyor. İklim gittikçe bozulduğundan kış ayında dahi sulama yapılmaktadır bu da suyun gittikçe azaldığını gösteriyor. Öğrenciler ve köylü su tüketimi konusunda eğitime tabi tutulmalıdır.köylüler yeni iş alanlarına açılıyor değirmen market halı saha açma kaynak pvc pencere yapma inşaat malzmelerini satma petrol vs işlere yönelmiş bulunmakta.

Tarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede özellikle tarım ürünü olarak buğday ve kırmızı mercimek yetiştirilmektedir. Tahılın önemi çok büyüktür çünkü: Ana besin kaynaklarımızdan biri buğdaydır. Buğday: Ekmektir, candır ve toprağın insanlık tarihe gülüşüdür hasat zamanında. Mercimek köy sofrasının olmazsa olmazlarındandır.Yaz mevsiminde ise pamuk ve mısır üretimi yapılmaktadır.

Hayvancılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayvancılık küçük baş ve büyük baş hayvancılık diye ikiye ayrılır. Büyük baş hayvancılık sadece evin süt ürünleri ihtiyacını karşılamak için yapılır. Küçük baş hayvancılık ise geçim kaynağı olarak yapılıyor. Küçükbaş hayvancılık çok yaygın değildir. Yaklaşık her evde en az bir büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Küçükbaş hayvan ise belli kesimler tarafından yapılıyor.

Sınır ticareti[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca Kızıltepe’nin Suriye’ye sınırı olduğundan sınır ticareti de yapılmaktadır. Tarihi ipek yolunun ( E-24 karayolu) komşu ülke Irak’a gidiş gelişleri sağladığından köy halkının belli bir kesimi bu yol güzergahını kullanarak ülkeler arası taşımacılıktan geçimini sağlamaktadır. Habur sınır kapısının eskisi kadar işlek olmamasından köy halkı batı kentlerine göç etmek zorunda kalmıştır. Bu da büyük kentlerde nüfusun artmasına neden olmuştur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanalizasyon şebekesi vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]