Damlalı, Kızıltepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Damlalı
—  Köy  —
Mardin in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Mardin
İlçe Kızıltepe
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 237
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47440
İnternet sitesi: [2]

Damlalı, Mardin ilinin Kızıltepe ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

                  Kızıltepe (Qoser)

Mezopotamya’da sarı taşların egemen rengiyle, güneşin yansıttığı tonların buğday başaklarındaki zengin coşkusuyla gülümser Kızıltepe... İlçenin en eski adı Dunaysır’dır. Daha sonra Koçhisar adını almıştır. Artukoğulları Döneminde gelişme gösteren kasaba bu dönemde Diyarbakır-Musul ve Urfa-Musul yolu üzerinde önemli bir ticaret merkeziydi.. 1931’de Kızıltepe adıyla ilçe merkezi olmuştur. 2000 yılı Genel Nüfus Sayımına göre ilçenin kesin nüfusu 121.302’dir. Kasaba belediyeleri ve köylerin nüfusu 75.819’dur. Mevcut nüfusun %62’si şehir merkezinde geriye kalan %38’i kırsal kesimde yaşamaktadır.

Kızıltepe ilçesi kuruluş tarihi milattan önceki yıllara dayanır. Bu tarih, tarihi eserler ve bugün harabe haline gelmiş eski yerleşim merkezlerinde bulunan kalıntılara dayanır. M.S. 1200 yıllarında Artuklular tarafından yapılan ve günümüzde halen ibadete açık olan tarihi camii bu bilgileri doğrulamaktadır.

Yapılan araştırmalara göre, şehir birçok kez savaşlar sonucunda harabeye dönüşüp yer değiştirmiştir. Buna göre ilk yerleşim alanı bugünkü şehir merkezinin 10 km güneyinde bir köy yerleşmesi olan Haramhattat’tır. Kızıltepe’nin tarihinde bilinen ilk isimleri Dünaysır ve Telermen’dir. Kızıltepe, Mezopotamya’nın verimli toprakları üzerinde kurulmuş olması, ayrıca Asya ile Avrupa kıtaları arasında önemli bir ticaret yolu olan İpek Yolu’nun kavşağında yer alması nedeniyle tarih boyunca önemli bir yerleşim merkezi olma özelliğini korumuştur. Bu özelliği nedeniyle birçok savaşlara sahne olmuş ve çeşitli milletler tarafından birçok kez yağmalanmıştır. Artuklular döneminde önemli ticaret ve konaklama merkezi olan Dünaysır, 13. yüzyıl başlarında Eyübiler tarafından yağmalanmıştır. Daha sonra Selçuklu, İlhanlı, Memlük, Karakoyun, Akkoyun, Artuklular ve Timur devletleri yönetimine geçmiştir. Zamanla Dünaysır yerine Telermen, daha sonraları Koçhisar adıyla anılan yerleşim merkezi en son İran’ın hakimiyetindeyken Osmanlı hükümdarı Yavuz Sultan Selim’in İran üzerine düzenlemiş olduğu Doğu Seferi sırasında, Büyük Mehmet Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu tarafından ele geçirilmiştir. Bundan sonra Cumhuriyet dönemine kadar Osmanlıların yönetiminde kalmıştır.

Artuklular döneminde çarşı, hamam, cami ve medreseleri ile önemli ve zengin bir yerleşim birimi olmasına karşın, sürekli savaşlar ve yağmalar nedeniyle Osmanlıların eline yıkıntı durumunda bir köy olarak geçmiştir. Osmanlıların eline geçtikten sonra tekrar onarılan ve canlılığını kazanan yerleşim merkezi, özellikle son dönemlerde İpek Yolu’nun önemini kaybetmesi nedeniyle bu yerleşim alanının önemi giderek azalmıştır. Eski adı Koçhisar olan bu şehrin adı, Cumhuriyet döneminde 1931 yılında Kızıltepe olarak değiştirilerek Mardin’e bağlı bir ilçe merkezi yapılmıştır.

İlçede, biri merkez ilçe olmak üzere Dikmen, Gökçe, Şenyurt ve Yüceli kasabalarında beş belediye idaresi vardır. Topraklarının %94’ü tarıma elverişli olan Kızıltepe ilçesinin başlıca geçim kaynağı tarım ve ticarettir. Özellikle son yıllarda pamuk tarımı önemli bir sıçrama göstermiştir. Tarıma dayalı sanayinin beklenen gelişmeyi GAP’ın ilçeye ulaşması ile sağlayacağı bilinmektedir. İlçenin E-24 Karayolu güzergahında olması nedeni ile ticaret sektörü günden güne büyümektedir. İl genelinde bulunan tarıma dayalı sanayi işletmeleri ile diğer fabrikalar Merkez ilçe ile Kızıltepe arasında bulunmaktadır. İlçe yolu güzergâhında havaalanının faaliyete geçmesi ile ekonomik yaşam biraz daha ivme kazanmıştır. Kızıltepe, merkez ilçe dahil olmak üzere bütün ilçeler içerisinde gelişme potansiyeline sahip en büyük ilçedir. İç göçleri kendine çeken özelliği ile bugün merkez ilçe nüfusunu ikiye katlamıştır.

Kızıltepe İlçesi Mardin İlinin Güneybatısında yer alır. Doğusunda Mardin ve Nusaybin, Batısında Derik ve Ceylanpınar İlçeleri. Kuzeyinde Mazıdağı İlçesi ile Güneyinde Suriye Arap Cumhuriyet Devleti sınırları ile çevrilidir. İlçe İl Merkezine 27 Km mesafededir.

İlçe genel anlamda düz sayılabilecek bir alana kuruludur. İlçemizde Doğu Anadolu bölgesi iklimi hakim olup, yazları kurak ve sıcak, kışları ise soğuktur. Nemlilik oranı 0 sayılabilecek bir orandadır.

Yüz ölçümü 1403 km2 dir. Kırsal alanda, Kırsal alanda yapılan evlerde Tuvalet genelde evden ayrı bağımsız bir bölümdür, Konutlarda en çok odun, kömür ve kısmen de mazot ve elektrik enerjisi yakacak olarak kullanılmaktadır. İlçe merkezinde son zamanlarda yapılan apartman tipi binaların çoğunda ve kırsal kesimde Kamu Kurum ve Kuruluşlarına ait hizmet binalarında kalorifer kullanılmakta olup bunların dışında kaloriferli bina yok denecek kadar azdır.

Faal nüfusun % 75 ’i çiftçilikle uğraşmaktadır. Bu takiben hayvancılık , Küçük esnaf ve sanatkarlar ile ticari faaliyetlerde uğraşanlar gelmektedir.

Tarım sahasının geniş, ürünlerin çeşitli ve bol olması ( Tahıl,Mercimek,Pamuk,Fıstık,Mısır), ilçede Askeri Hudut Alayının mevcudiyeti ve pazarlamanın merkezi olması nedeniyle kırsal alanda yaşayan vatandaşların ve küçük nüfuslu civar ilçelerde yaşayan vatandaşların günlük alış verişleri için ilçeye gelmeleri neticesinde merkez ilçe nüfusunun gündüzleri % 30 un üzerine çıkmak sebep olmaktadır.

Yine ilçemizde yem fabrikası, mercimek fabrikası, Kidaş iplik fabrikası olarak kurulup, özelleştirildikten sonra Tavuk üretme çiftliklerinin preparatlarının ve damıtma sistemlerinin üretilip geliştirildiği fabrikaya çevrilen bir fabrika, un fabrikasının bulunması ve Irak’a yük taşıyıp, Iraktan mazot getiren kamyonların seyri seferi iş hayatında canlılık yaratmaktadır.

İlçe merkezinde 75 yataklı bir devlet hastanesi, 3 sağlık ocağı, 1 S.S.K. sağlık istasyonu, .bağlı köylerin 5’inde sağlık ocağı 24’te sağlık evi mevcuttur. İlçedeki sağlık kurumlarında halen 1 Sağlık Grup Başkanı, 1 Baştabip olmak üzere 2 Genel Cerrah, 9 Uzman Tabip, 6 Opr. Doktor, 11 Pratisyen Hekim, 1 Hastane Müdürü, 4 Anestezi Teknisyeni, 1 Laboratuvar Tek, 2 Rontgen Tek., 2 Diş Protez Tek.,1 Fizik Tek., 4 Müdür Yrd., 38 Hemşire Ebe, 8 sağlık memuru, 4 araç, 13 memur, 3 şoför, 2 Radyoloji Uzm., 2 Aşçı, 1 Aile Hekimi, 45 hizmetli işçisi mevcuttur.

Sosyal Durum

İlçede sanayileşme ve kentleşme düzeyi günden güne yükselmekte ve buna bağlı olarak da mevcut aşiretçilik düzeni günden güne zayıflamakta ve kentsel olanaklardan yararlanma düzeyi yükselmektedir.

     İlçede nüfusun % 70 tek aile olarak tek konutta kalmaktadır, %30 ise iki ve daha fazla aile olarak tek konuttan kalmaktadır. Yerli nüfusun %90 ı’ kendi konutunda oturmaktadır. 
     İlçe merkezinde konutlar gelişen kentleşme düzeyine paralel olarak modern yapılar halinde süratle yenilenmekte ve çok katlı yapılar halinde yükselmektedir. Köylerde ise yapıların %70’i tek katlı kerpiç %30’u betondan yapılmış evlerdir. 
     İlçemizde tiyatro ve sinema salonu bulunmamaktadır. Spor faaliyetleri ise ilçede oldukça yoğundur. Profösyönel olarak Türkiye 3. liginde faaliyet gösteren Kızıltepe Spor Kulübü 1998 yılında amatör kümeye düşmüş, halen Mardin ili amatör küme grubunda mücadelesini devam ettirmektedir. Bundan ayrı olarak Kızıltepe, Belediye Gençler Birliği ve Başak Amatör Spor Kulübü adıyla 3 spor kulübü daha futbol alanında faaliyet göstermektedir.
      Ayrıca okulların spor faaliyetleri yıl boyunca sürmekte ve her yıl köyler arası futbol turnuvası düzenlenmektedir. İlçede 1.500 kişilik şehir stadyumu ile biri Kızıltepe Lisesi bünyesinde olmak üzere 2 adet kapalı spor salonu hizmet vermektedir. İlçede özel olarak çalışan 2 adette Uzakdoğu sporları öğretisi yapan spor okulu da bulunmaktadır.
           

Kızıltepe Köyleriİl İlçe / Kasaba Köy Mardin Kızıltepe AKALIN Mardin Kızıltepe AKÇA Mardin Kızıltepe AKÇAPINAR Mardin Kızıltepe AKDOĞAN Mardin Kızıltepe AKKOÇ Mardin Kızıltepe AKTEPE Mardin Kızıltepe AKTULGA Mardin Kızıltepe AKYAZI Mardin Kızıltepe AKYÜZ Mardin Kızıltepe AKZİYARET Mardin Kızıltepe ALAKUŞ Mardin Kızıltepe ALEMDAR Mardin Kızıltepe ALİPAŞA Mardin Kızıltepe ALTINTOPRAK Mardin Kızıltepe ARAKAPI Mardin Kızıltepe ARAKÖY Mardin Kızıltepe ARIKLI Mardin Kızıltepe ARITEPE Mardin Kızıltepe AŞAĞIAZIKLI Mardin Kızıltepe ASLANLI Mardin Kızıltepe ATAKÖY Mardin Kızıltepe ATATÜRKMAHALLESİ Mardin Kızıltepe ATMACA Mardin Kızıltepe AYAZ Mardin Kızıltepe BAĞRIBÜTÜN Mardin Kızıltepe BARIŞ Mardin Kızıltepe BAŞAK Mardin Kızıltepe BAŞDEĞİRMEN Mardin Kızıltepe BEKTAŞ Mardin Kızıltepe BELLİ Mardin Kızıltepe BEŞEVLER Mardin Kızıltepe BOZHÜYÜK Mardin Kızıltepe BÜYÜKAYRIK Mardin Kızıltepe BÜYÜKBOĞAZİYE Mardin Kızıltepe BÜYÜKDERE Mardin Kızıltepe BÜYÜKTEPE Mardin Kızıltepe ÇAĞIL Mardin Kızıltepe ÇAKIR Mardin Kızıltepe ÇAMLICA Mardin Kızıltepe ÇAMLIDERE Mardin Kızıltepe ÇANAKLI Mardin Kızıltepe CANTAŞI Mardin Kızıltepe ÇATALCA Mardin Kızıltepe ÇETİNLER Mardin Kızıltepe ÇINARCIK Mardin Kızıltepe ÇIPLAK Mardin Kızıltepe ÇİTLİBAĞ Mardin Kızıltepe CUMHURİYETMAHALLESİ Mardin Kızıltepe DAMLALI Mardin Kızıltepe DEMET Mardin Kızıltepe DEMİRCİ Mardin Kızıltepe DEMİRKAPI Mardin Kızıltepe DEMİRLER Mardin Kızıltepe DİKMEN Mardin Kızıltepe DOĞANLI Mardin Kızıltepe DÖRTYOL Mardin Kızıltepe DOYURAN Mardin Kızıltepe DURA Mardin Kızıltepe EKİNLİK Mardin Kızıltepe ELBEYLİ Mardin Kızıltepe ELMALI Mardin Kızıltepe ERDEM Mardin Kızıltepe ERİKLİ Mardin Kızıltepe EROĞLU Mardin Kızıltepe ESENLİ Mardin Kızıltepe ESKİN Mardin Kızıltepe EŞME Mardin Kızıltepe EYMİRLİ Mardin Kızıltepe FESLİĞEN Mardin Kızıltepe GÖKÇE Mardin Kızıltepe GÖLLÜ Mardin Kızıltepe GÖZLÜCE Mardin Kızıltepe GÜMÜŞDERE Mardin Kızıltepe GÜNEŞTEPE Mardin Kızıltepe GÜNGÖREN Mardin Kızıltepe GÜNLÜCE Mardin Kızıltepe GÜRMEŞE Mardin Kızıltepe HACIHASAN Mardin Kızıltepe HACIYUSUF Mardin Kızıltepe HAKVERDİ Mardin Kızıltepe HALKALI Mardin Kızıltepe HANYERİ Mardin Kızıltepe HARMANDÜZÜ Mardin Kızıltepe HAZNEDAR Mardin Kızıltepe HOCAKÖY Mardin Kızıltepe İKİKUYU Mardin Kızıltepe İKİZLER Mardin Kızıltepe ILICAK Mardin Kızıltepe İNANDI Mardin Kızıltepe İPEKMAHALLESİ Mardin Kızıltepe IŞIKLAR Mardin Kızıltepe IŞIKÖREN Mardin Kızıltepe KALAYCIK Mardin Kızıltepe KARABENT Mardin Kızıltepe KARAKULAK Mardin Kızıltepe KARAKUYU Mardin Kızıltepe KARAMAN Mardin Kızıltepe KAŞIKLI Mardin Kızıltepe KATARLI Mardin Kızıltepe KAYACIK Mardin Kızıltepe KAYNARCA Mardin Kızıltepe KENGERLİ Mardin Kızıltepe KILDUMAN Mardin Kızıltepe KİLİMLİ Mardin Kızıltepe KIRKKUYU Mardin Kızıltepe KOCALAR Mardin Kızıltepe KOÇHİSARMAHALLESİ Mardin Kızıltepe KOÇLU Mardin Kızıltepe KÖPRÜBAŞI Mardin Kızıltepe KÖRSU Mardin Kızıltepe KUBİK Mardin Kızıltepe KÜÇÜKAYRIK Mardin Kızıltepe KÜPLÜCE Mardin Kızıltepe MERKEZ Mardin Kızıltepe MERKEZ Mardin Kızıltepe ODAKÖY Mardin Kızıltepe ÖRENCİK Mardin Kızıltepe OTLUK Mardin Kızıltepe SALKIM Mardin Kızıltepe SANCARLI Mardin Kızıltepe SANDIKLI Mardin Kızıltepe SARICA Mardin Kızıltepe ŞENYURT-BUCAK Mardin Kızıltepe SEVİMLİ Mardin Kızıltepe SOĞANLI Mardin Kızıltepe SÜREKLİ Mardin Kızıltepe TANRIVERDİ Mardin Kızıltepe TAŞLICA Mardin Kızıltepe TATLICA Mardin Kızıltepe TEPEBAŞIMAHALLESİ Mardin Kızıltepe TİMURÇİFTLİĞİ Mardin Kızıltepe TOSUNLU Mardin Kızıltepe TUZLAKÖY Mardin Kızıltepe TUZLUCA Mardin Kızıltepe ÜÇEVLER Mardin Kızıltepe ULAŞLI Mardin Kızıltepe ÜLKERKÖY Mardin Kızıltepe ULUKÖY Mardin Kızıltepe UZUNKAYA Mardin Kızıltepe YALINKILIÇ Mardin Kızıltepe YAMAÇ Mardin Kızıltepe YAŞARKÖY Mardin Kızıltepe YAYIKLI Mardin Kızıltepe YAYLIM Mardin Kızıltepe YEDİKARDEŞ Mardin Kızıltepe YENİMAHALLE Mardin Kızıltepe YEŞİLKÖY Mardin Kızıltepe YOLALDI Mardin Kızıltepe YOLDERE Mardin Kızıltepe YOLÜSTÜ Mardin Kızıltepe YONCALI Mardin Kızıltepe YÜCELİ Mardin Kızıltepe YUKARIAZLIKLI Mardin Kızıltepe YÜKSEKTEPE Mardin Kızıltepe YUMRUCUK Mardin Kızıltepe YURDERİ Mardin Kızıltepe YURTÖZÜ Mardin Kızıltepe ZİYARET

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

hayatı yalanlar üzerine kurulu olan insanlar yok olmaya mahkûmdur.niçe

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin iline 36 km, Kızıltepe ilçesine 8 km uzaklıktadır. uzaklıkta sıra dağlatın eteğinde kızıltepeyi pariz gibi izleme imkânı veren bir yerleşim yeridir:)

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.daha önce köye kadar olan ağaçla dolu alanda pkk yardım yataklıktan dolayı tsk tarafından yakıldı...

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 237
1997 283

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisiIRAK HABUR KAPISINA ve hayvancılığabağlıydı ancak şimdi sulamayla birlikte tarıma dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]