Salkım, Kızıltepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Salkım
Ülke  Türkiye
İl Mardin
İlçe Kızıltepe
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47440

Salkım-Wardıms, Mardin ilinin Kızıltepe ilçesine bağlı bir mahalledir.

Salkım Salkım mahallesi, geçmişi neolotik çağa dayanmaktadır. mö 4.000 yılında ilk insanlar mahallede yerleşik düzene geçmiştir. köy ismi osmanlı kayıtlarında tavuz olarak geçmekteydi. cumhuriyet döneminde kürtçe ismi wardimsê olarak geçmekte olup ileri tarihlerde mahallenin ismi türkçe salkım olarak değiştirilmiştir.salkım mahallesi 1993 yılında güvenlik gerekçesi ile devlet tarafından boşaltırılmıştır. salkım mahallesi 2002 yılında tekrar muhtarlığı verilerek yerleşime açılmıştır. salkım mahallesi bir tarımsal ova mahallesidür. mahallenin şimdiki yerleşik insanları ziriki aşiretinden mala şeğê nasır olarak tanınan mala musa ailesidir. soyadları demircan ve ağaoğludur. şenyurtta yaşayanlarla akrabadır.2004 yerel seçimlerinden sonra şenyurt beldsi sınırları içerisine alınıp şenyurt beldesinin bir mahallesi olmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin il merkezine 35, Kızıltepe ilçesine 15 km. uzaklıktadır. salkım mahallesi bir ova mahallesidür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.salkım mahallesinde ekonomi tarıma dayanmaktadır. gelişen teknolojik girişimler sayesinde yeraltı suyu kuyularla çıkartılarak sulu tarım yapılmaktadır . başlıca ürünler buğday ,pamuk ve mısır yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu yoktur. 1986 yılında yapılan ilkokul vardır şu anda kapalı durumdadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. 1991 yılında DSİ tarafından yapılan bir su kulesi vardır.kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol şosa cakıl yol olup mahallede elektrik vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]