Beşevler, Kızıltepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Beşevler
Ülke  Türkiye
İl Mardin
İlçe Kızıltepe
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam -
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47440

Beşevler, Mardin ilinin Kızıltepe ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaklaşık 40 haneden olan Beşevler mahallesinin kuruluşu 1990 yıllarının başına dayanır. Öncesinde eşme mahallesinde(2 km) oturan hacı Mahmut GÜLER adındaki çitçi vatandaşın ailesiyle 1991 de tarlasına taşınmasıyla başlar.hacı mahmut civar yerlerde ilk pamuğu ekmek amacıyla artezyen kuyusu kazmasıyla mahallenin gelişmesinde önemli bir rol oybnamıştır. ve o sene kazılan kuyudan suyun çıkmasıyla da çevrede ilk olan pamuğu ekmesi başarı ile sonuçlanması milletin dikkatinden kaçmamıştır. Özellikle o zaman Eşme mahallesindeki huzursuzluktan, karışıklıktan ve en önemlisi daha önce yapılan muhtarlık seçimlerden ve muhtarlık seçimlerin mahallenin kurucularının torunları, olan hacı mehmet(hacı hammo)nun seçimleri kaybetmesi sonucu doğan kutuplaşmadan dolayı, mahalleden ayrılıp ailesiyle, tarlalarının başına ev yapmasıyla ve oraya yerleşmesiyle başlar. İki sene sonra bacanağı Bışar Taş da o na yakın olan tarlasına taşınmasıylahız kazanır .Daha sonrahacı mahmutun kardeşi Halim de yanına tarla başına yerleşir. Daha sonra orda toprağı bulunan eşmelilerden ;Hacı osman oğulları,Çetin aileleri(Remmo) ve Kurt ailelerinin(Talan),ve kılıçların oraya taşınmasıyla devam etti. Önceleri evlerin tarla başında kurulmasından dolayı, Tarlabaşı daha sonra birkaç haneden oluşmasından dolayı Hanika(birkaç hane) daha sonra Eşmeye bağlı mezra ve nihayetinde muhtarlık alarak resmen BEŞEVLER mahallesi ismini almıştır. Yakın zamanda mahallesi kzıltepeye bağlayan yoll asfalanmış olup su ulaşım kolaylaşmılştır. mahallede su deposu bulunmaktadır 2014 yılında camii yapılmış olup ibadete açılmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenekleri ve yemekleri genelde yörenin etkisinde kaldığı Kürt ve Arap karışımından ibarettir. Bulgur pilavı, mezopatamya ovasında yetiştirilen buğdaydan yapılan bulgur pilavının yanında kuzu eti,bulgur pilavı ve yörede yetiştirilen hollanda cinsi hindi eti(pilav üstü hindi, kutılk,(bir çeşit içli köfte), kelle paça, hur u rövi(mumbar),tırşık(türlü) bellou(kısır çeşidi)ırok, şamborek(börek),etsizçiğ köfte ve fırında tava geleneksel yemeklerdendir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin il merkezine 32 km, Kızıltepe ilçesine 2 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2018 341
2000 250-
1997 98

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi Genellikle tarım az sayıda [[hayvancılık| Ve Yurt dışına (Irak)tıcaret ile ilgilenip Gençler genelde kızıltepede çeşitli işlerde çalişmaktadırlar.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu yoktur.Eğitim yakın köylere servisle yapılmaktadır.Ama Okuma oranı köye nazaran iyidir. Halen üniversite okuyan en az 10 genç bulunmaktadır. 2012 Eylül ayında camii temeli atılmış bulunmaktadır.2014'te camii faaliyete geçmiş olup henüz tamamaen bitmemiştir .Mahallenin içme suyu şebekesi yenı yapılan su kulesi faliyeete geçmiştir. kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]