Örencik, Kızıltepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Örencik
Ülke  Türkiye
İl Mardin
İlçe Kızıltepe
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Rakım 530 m (1.730 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 196
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47440

Örencik, Mardin ilinin Kızıltepe ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adı köye ilk yerleşenlerin deyimiyle "Harabkurk"tür. Akçapınar mahallesinden göç eden köylülerin mahallesi kurduğu söylenmektedir. Mahallenin yaklaşık 180 yıllık bir geçmişi vardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede düğünler büyük bir katılımla yapılır. yemekleri arasında işkembe dolması, içli köfte, hotik, türlü, saç tava ve hemis bulunmaktadır. Düğünlerde genelde pilav üstü kırmızı et ve son zamanlarda da hemis yapılmaktadır. Mahallede Çelik, Demir, Topçul, Çam, Akbaş, Erez ve Dilek aileleri yaşamaktadır ve bu aileler son tahlilde akrabadır.

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin il merkezine 43 km., Kızıltepe ilçesine ise 13 km. uzaklıktadır.

Nüfûs[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 196
1990 251

Geçim kaynakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca mahallenin yakınındaki dağın arkasında aşağı çimenlik mahallesi yakınında köylülerin bağları da bulunmaktadır. Köy halkının anlattığına göre, sonbaharda sürüler, kuzeylerinde bulunan -kendi deyimleriyle- (Gıre Şera) dağının arkasındaki geniş düzlüklerde otlatılır, haftada iki gün buradaki çobanlara yemek götürülür, çoğu zaman yoğun yağmur ve kardan dolayı aç kalan çobanlar doyurulurdu.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol mıcırlı olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Mahallenin yaşlılarınca; vaktiyle, düğünlerde halk oyunları köy seyrilikleri oynandığı, insanların eşkıya, asker, komutan, doktor, öğretmen kılıklarına girip koydeki halkın uzun kış gecelerinde vakit geçirdiği anlatılmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]