Elmalı, Kızıltepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Elmalı
Ülke  Türkiye
İl Mardin
İlçe Kızıltepe
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 468
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47440

Elmalı, Mardin ilinin Kızıltepe ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı KÜRTLER'den oluşmaktadır.

Mahallenin adı Arapça TIFFAHİ'dir. Tıffah Arapça da elma anlamına gelmektedir. Bazı bilgilere göre bu yöre eskiden elma bahçeleri ile ünlüymüş. Mahallenin adı 1930 lu yıllarda Elmalı olarak değiştirilmiştir. Bazı kaynaklara göre de Mardin'deki Zinciriye Medresesindeki talebelerin masrafları bu mahalleden (Tıffahi = Elmalı) karşılanmıştır. Bu şekildeki yardımların geçmişi 1570'li yıllara dayanmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

KÜRT ARAP kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Mahallenin gelenek ve görenekleri bölgeye has gelenek ve göreneklerdir. 1--Yemek:Şamborek, kütülk, hemis (et kavurma), bulgur pilavıdır. 2--Düğünler ve taziyeler:En iyi kaynaşma biçimidir. Kız istemeler genelde görücü usulü ile olur. Yöreye has dilan Grani delilo, şemmame ve şerizdin oynanır. Taziyelerde akrabalar taziyeye sahip çıkıp her öğünde sırası ile tüm misafirlere yemek verilir. Taziye çadırı kurulur. Genelde bir hafta süresince taziye çadırı kurulu olur. Yakın akrabalar taziyede taziye süresince hazır bulunurlar. 3--Eğitim: (2011 sonu itibarıyla), Eğitim durumu yüksek olup 2 akademisyen, 25 öğretmen,3 müh. 2 doktor ve 25 üniversite öğrencisi bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin il merkezine 45 km, Kızıltepe ilçesine 14 km uzaklıktadır. Mahallenin içinde kış mevsiminde akan dere geçmektedir. Etrafında ise eski akarsu yatağı (newal) bulunmaktadır. Mahallenin Selçuklulardan kalan höyük şeklinde tepesi bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2014 485
2007 400
2000 468
1997 359

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Hayvancılık büyükbaş hayvancılığıdır. Tarım ise çok çeşitlidir. Buğday, mercimek ve arpayın yanı sıra ikinci ürün olarak da pamuk, mısır ve kuru soğan yetiştirlmektedir. Ağaçlandırma ise herkesin kendi bahçesinde her çeşit meyve ağaçları yetiştirilmektedir. Mahallede sulama amaçlı 25'e yakın 500 metrelik su kuyuları bulumaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi var, köy odası vardır, kanalizasyon şebekesi vardır.ama PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]