Gürmeşe, Kızıltepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gürmeşe
Ülke  Türkiye
İl Mardin
İlçe Kızıltepe
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 524
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47440

Gürmeşe (Badina), Mardin ilinin Kızıltepe ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin tarihi hakkında iki görüş vardır.Bu görüşlerden birincisi mahallenin: Şanlıurfa dolaylarından Akçapınar mahallesine ve yaklaşık olarak 150-200 yıl önce de Akçapınar'dan Gürmeşeye gelen ilk kişi remo adlı şahıstır. şerefi olarak bilinen köy halkı da bu şahsın torunlarıdır. Diğer bir görüş ise: Yaklaşık olarak 300 yıl öncesinde suriyeden gelen Bahaddin isimli şahıs tarafından kurulan Gürmeşe, eski adı olan Badina ismini de bu kişiden almıştır. Gürmeşe (BADİNA) de Mahfelliti ve Şerefiler ikamet etmektedir.

Mahallenin girişindeki mezarlığın büyüklüğü ve yine bu mezarlıkta bulunan eski mezar taşları, durdukları yerden mahallenin çok eski bir geçmişe sahip olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek ve görenekleri çok çeşitlilik gösterir. Düğünler, taziye vb...

yemekleri: Şam böreği, şıllık tatlısı, içli köfte, sac tava, yahni vb...

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin il merkezine 48 km, Kızıltepe ilçesine 18 km uzaklıktadır.Köy'ün dört tarafı sarp ve yüksek dağlarla çevrilidir.Çanak şeklindedir.Bu coğrafi durum köye farklı ve gizemli bir hava katmıştır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Gürmeşe mahallesi yerlileri genelde KIZILTEPE ilçesi olmak üzere civar il ve ilçelere göç etmiştir. Bunun yanında İstanbul vb. büyükşehirlere göç edenlerde olmuştur.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1362
2000 1032
1997 845

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca köy halkı yazın batı illerine gidip mevsimlik işçi olarak çalışmaktadır.Tarımda özellikle MEZRONE denilen tatlı ve pekmez yapımında kullanılan üzümün yanında halkın kendi ihtiyacına göre tarımsal faaliyetler gösterdiğini söyleyebiliriz.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede,bir ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardir ancak kanalizasyon şebekesi yoktur PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur.sağlık evi vardir ancak kullanilmamaktadir. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede iki minibüs çalışmaktadır.elektrik var.Sabit telefon yoktur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]