Göllü, Kızıltepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Göllü
Ülke  Türkiye
İl Mardin
İlçe Kızıltepe
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 225
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47440

Göllü, Mardin ilinin Kızıltepe ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adı köy içinde kalan göletten gelir. Göl doğal değildir. İnsanlar tarafından yapılmiş, içinden çıkardıkları taşları da bina yapımında kullanmışlardır. Köy içinde yapılan kazılarda çıkan kesilmiş taşlar bunu göstermektedir. Ayrıca mahallenin güneyinde kazılar sonucu ortaya çıkan yeraltı mezarlığı(kayaların içi oyularak yapılmiş basamaklı mezarlık)vardır. Mahallenin çok eski bir yerleşim yeri olduğu açıktır. Ancak yerleşim yeri tam höyüğün üzerinde kurulduğu için eski yapılaşma hakkında pek fazla bir bilgiye ulaşılamamaktadır. Göl içinde 6 kuyu vardır. Bu kuyular tek parça kayayı yuvarlak bir şekilde oyarak yapmişlardır. Bunların derinliği 5-6 metre olup dibi kenarlara doğru açılarak ağız kısmı çap olarak 1,5 metre iken dipten 4-5 metre genişlemektedir. Ayrıca mahallenin her tarafında buna benzer kuyular vardır. Yaklaşık 30 civarında kuyu ortaya çıkarılmiştır. Köy 1940'lı yıllarda Selmê (Derik'e bağlı) mahallesinden göçen Şeyh Hasan oğulları tarafından kurulmuştur. Şeyh Hasan oğullarından Heci Mecit komşu mahallesi Medê mahalleninü(Sapanca) kurarken, kardeşlerden Eyyo(Eyyup), Hello(Halef), Abdi, Osman, Muhettin köye gelerek Göllü mahalleninü kurmuşlardır. Mahalleye gelirken harabe bir yapıyla karşılamişlardır. Bölgede buna benzer harabeler çokça olduğu için, bölgede bu yöreye "HIRBA"(Xirba) adını vermişlerdir.köy sakinleri becirmanlıdır....

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek ve görenekleri diğer kızıltepe ovası gelenekleriyle aynıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin il merkezine 65 km, Kızıltepe ilçesine 40 km uzaklıktadır. Köy ilçenin güney-batısına düşmektedir. Arazi düzlüktür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim ile Akdeniz iklimi arasında geçiş iklimi özelliklerini gösterir. Yazlar sıcak ve kurak geçerken, kış ayları ılık ve yağışlıdır. Yağışlar genellikle yağmur şeklindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 367
2000 225
1997 207

2012 420 nüfus

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak son yıllarda sulu tarım yönteminin yaygınlaşması sebebiyle tarım ekonomide oldukça öne geçmiştir. Mahallede; buğday, arpa, mercimek, mısır ve pamuk tarımı yapılmaktadır. Bunun yanında zeytin yetiştiriciliği de mahallede son yıllarda yapılmaya başlanmıştır. Mahallede 1960'lı yıllara kadar hayvancılık en önemli geçim kaynağıyken, otlak sıkıntısının yaşanması, büyük koyun sürülerinin beslenmesine engel oluşturmuştur. Bugün mahallede sadece büyükbaş besi hayvanları beslenmektedir. Köylüler, bu hayvanları ekonomik kaygıdan çok, kendi gıda ihtiyaçlarını karşılamak için beslemektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmasının yanı sıra yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol şose olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]