Yurtözü, Kızıltepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yurtözü
—  Mahalle  —
Mardin
Mardin
Ülke  Türkiye
İl Mardin
İlçe Kızıltepe
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 99
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47440
İnternet sitesi: [2]

Yurtözü, Mardin ilinin Kızıltepe ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adı aslen Cabol'dur. Cumhuriyetin Türkçe dışındaki isimler yerine Türkçe yer isimleri kullanma politikası nedeniyle resmi muhtarlıkla birlikte Yurtözü ismi köye verilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomik karakterini oluşturan tarım kültürü tüm yaşama yayılmış durumdadır. Ana gelir topraktan alınan hasılattır. Yemekler yörenin bin yıllardır süren kültürünün bir parçasıdır. Ancak artık tandır ve ocağın yanında LPG tüpü, elektirikli fırın ve dışarıdan gelen ambalajlı yiyecekler mahallenin vazgeçilmez birer unsurudur, ayrıca mahallenin dışa açılan kapıları kendi kültür ve geleneklerini koruyarak dimdik (ama açık olarak) durmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin il merkezine 35 km, Kızıltepe ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, ılımanlaşmış karasal ikim ya da sertleşmiş akdeniz iklimi olarak tanımlanabilir. ayrıca çevre köylere oranla sulu (sontaj kuyusu) tarıma erken geçmiş olması ve tüm arazilerin sulu tarımla tüm yıl sulanması nedeni ile çevre köylerle birlikte epey nemli bir iklime sahip olduğu söylenebilir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 189
2000 99
1997 137

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve ticarettir...

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır. Ama öğrenci azlığından kapanmıştır.Mahallenin içme suyu şebekesi yoktur ancak vardırkanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acenteside yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. AYRICA MİSAFİRLER İÇİN KÖYLÜLERİN KENDİ ÇABALARI İLE YAPTIĞI BİR KÖY ODASI VARDIR.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]