Indiana Kızılderili tehcirleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çeşitli antlaşmalar kapsamında devredilen arazi

Indiana Kızılderili tehcirleri (İngilizce Indian removals in Indiana), Amerika Birleşik Devletleri'nin yönetiminin politikası olarak Kızılderili Tehcir Yasası'nın (Indian Removal Act) Amerika Birleşik Devletleri başkanı Andrew Jackson tarafından 26 Mayıs 1830 tarihinde imzalanmasından sonra Indiana eyaletindeki Amerika Birleşik Devletleri Kızılderililerine karşı 1830'ların başlarında başlanan ve çoğunlukla 1846 yılında bitirilen tehcirler silsilesidir.[1] Önce Şavniler ile Miami-Illinois dilini konuşan Wea kabilesinin Kanada ya da Missouri'ye tehciri başlamıştır. Kalan önemli kabilelerden Miamiler ile Potavatomiler daha önceden imzalanan antlaşmalar gereği Kızılderili rezervasyonlarına kapatılmışlardır.

Eyaletin en büyük kabilesi olan Miamiler tehcir edilen son halk olmuştur. Chief Menominee liderliğindeki 859 Potavatomi topraklarını "gönüllü" olarak eyalete bırakmıştır. Fakat 1838 yılında zorla tehcir edildiler ve Potavatomi Ölüm Yolu denen sürgünde kabilenin en az kırk üyesi ölmüştür. Tahcir bittikten sonra yalnızca Pokagon Band of Potawatomi Indians denen Potavatomi kabilesi kalmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnot[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Indian Removal Act". Library of Congress. 31 Ekim 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2008. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

"Maps showing where the tribes were relocated to". Library of Congress. 30 Ağustos 2000 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2008.