Amerika Birleşik Devletleri Sayım Bürosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nüfus Sayım Bürosu
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi1 Temmuz 1902
AdresSuitland, Maryland
Yıllık bütçe$3.1 milyar (2009)
Yönetici(ler)
 • John H. Thompson
Web sitesihttp://www.census.gov/

Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu[1] ABD Federal İstatistik Sistemi'ne bağlı bir bürodur. Amerikan halkı ve ekonomisi hakkında veri üretiminden sorumludur.

Amerika Birleşik Devletleri nüfus sayımı bürosu'nun birinci görevi her on yılda ABD nüfus Sayımı'nı yürütmektir. Bu sayede ABD Temsilciler Meclisi Temsilcileri için hangi bölgeden kaç koltuk çıkacağı belirlenir.

Olarak nüfus sayımının yanı sıra, nüfus sayım bürosu bu asli görevinden başka onlarca diğer sayım ve anketleri, dahil olmak üzere Amerikan Toplum Anketi, ABD Ekonomik nüfus Sayımıve Güncel Nüfus Anketi[2]'ni yürütür. Ayrıca, federal hükûmet tarafından yayınlan ekonomi ve dış ticaret göstergeleri'de Sayım Bürosu'nun üretiği veriler kapsamında yayınlanır. Sayımı Bürosu tarafından yürütülen çeşitli sayım ve anketler 400 milyar dolar dan fazla federal kaynaklara kazanç ve devlete, yerel topluluklara ve bilinçi karar veren işletmelere yardım edilmesini sağlar.[3]

Birleşik Devletler Ticaret Bakanlığı'nın içinde bulunur ve Birleşik Devletler Nüfus Bürosu Müdürü Amerika birleşik devleterli başkanı tarafından atanır.

Yasal yetkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika Birleşik Devletleri Anayasası (Madde I, Bölüm II)'de belirtildiği gibi nüfus en az on yılda bir kere sayılmalı ve sonuçlarına göre seçiciler kurulu tarafından her eyaletten kaç kişinin Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisine çıkabileceği belirlenmelidir. Sayım bürosu, her on yılda bir, sonu sıfır ile biten yıllarda (2000,2010,2020, vs) ölçüm yapmaktadır ve bu olayı "decennial" (onuncu yıldönümü) olarak adlandırmaktadır.[4]

Veri toplama[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfus sayımı bölgeleri ve bölümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD nüfus Sayımı Bürosu Bölgeler ve Bölümler

Amerika Birleşik Devletleri Sayım Bürosu 9 alt bölge ve 4 istatistik bölge tanımlar.

Bölgesel bölümler tarafından Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Bürosu.[5]

Sayımı verileri kullanır[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfus sayımı Merkez Suitland, Maryland

Birçok federal, eyalet, yerel ve aşiret hükûmetler nüfus sayımı verilerini şu nedenlerden ötürü kullanırlar,

 • Yeni konut ve kamu tesislerin kararını verme,
 • Toplumlar, devletler, ABD ve demografik özelliklerini incelemek,
 • Ulaştırma sistemleri ve yolları planlama,
 • Polis ve itfaiye civar birimlerinin yerlerini belirlemek ve
 • Seçimler, okullar, kamu hizmetleri, vb alanlar oluşturmak.
 • Her 10 yılda bir nüfus bilgilerini toplamak için

Devam eden araştırmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Anket,  sosyal, ekonomik ve Coğrafi Verileri toplama ve inceleme metodudur. Birleşik Devletler'in durumu ve ilçeleri hakkında bilgi sağlar. On yıllar boyunca yapılan nüfus sayımları, Amerika Birleşik Devletleri'nin sosyal ve ekonomik koşulları hakkında çeşitli bilgiler sağlamıştır.

İnsanlar ve özellikleri hakkında güncel araştırmaları programı çalışanları 130'un üstünde devam eden ve özel anketler yapmaktadır.[6] Yapılan geniş çaplı araştırmalar arasında örnek bir haneye sorulan sorular genel olarak istihdam, tüketici harcamaları, sağlık, konut ve diğer konularla ilgilidir. Yapılan anketler arasında :

Diğer araştırmalarda[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfus idaresi birçok diğer anketlerle de bilgi toplar ve anket sponsorları'nın yayınlaması için veri sağlar. Bu sponsorlar şunlardır:

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "ABD nüfusu 308 milyona çıktı, büyüme yavaşladı". BBC Türkçe. 15 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2016. 
 2. ^ USCB DOC-D1026 QVC Manual 01/03/09
 3. ^ "What We Do – About Us – U.S. Census Bureau". Census.gov. 10 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2013. 
 4. ^ "Census Population Estimates". U.S. Bureau of the Census. 6 Aralık 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2016. 
 5. ^ a b "Census Bureau Regions and Divisions with State FIPS Codes" (PDF). US Census Bureau. 12 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 3 Şubat 2016. 
 6. ^ "List of All Surveys". Census.gov. 3 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]