İçeriğe atla

Pergamonlu Stratonike

Vikipedi, özgür ansiklopedi

MÖ 2. yüzyılda yaşayan Stratonike, Kapadokya kralı IV. Ariarathes'in kızı olarak doğdu.[1] Adı "ordunun zaferi" anlamına gelir.

Pergamon Kralı II. Eumenes'le evlendi. Kocası, MÖ 172 yılında Romayı ziyaretten dönerken Delfi'ye uğradığı sırada düşmanı Makedonya kralı II. Perseus tarafından kurulan tuzak sonucu ağır yaralandı ve öldü sanıldı.[2] Bunun üzerine II. Eumenes'in kardeşi II. Attalos Filadelfos Kraliçe Stratonike ile evlenerek krallığını ilan etti. Ancak kısa zaman sonra gerçek anlaşıldı ve II. Eumenes tahtına döndü.

MÖ 159 yılında II. Eumenes gerçekten öldüğünde, varisi ve oğlu III. Attalos küçük olduğundan kardeşi II. Attalos Filadelfos, Kraliçe Stratonike ile evlenerek bu kez gerçekten kral oldu.

Stratonike, oğlu III. Attalos'un Kral oluşundan kısa süre sonra MÖ 135'te öldü. Pergamon Krallığının son Kralı olan III. Attalos annesi Stratonike'ye çok düşkündü ve bu yüzden "filemetor", "annesini çok seven" lakabıyla anıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.livius.org/ap-ark/ariarathes/ariarathes_iv_eusebes[ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2011. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • C. Knight, Penny cyclopaedia of the Society for the Diffusion of Useful Knowledge, Volumes 3-4, Society for the Diffusion of Useful Knowledge (Great Britain), 1835
  • P. Cartledge, P. Garnsey & E.S. Gruen, Hellenistic constructs: essays in culture, history and historiography, University of California Press, 1997
  • J.B. Lin Foxhall, When men were men: masculinity, power and identity in classical antiquity, Routledge, 1998
  • O. Palagia & J.J. Pollitt, Personal Styles in Greek Sculpture, Cambridge University Press, 1999