He's Too Sexy for His Fat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"He's Too Sexy for His Fat"
Family Guy bölümü
Bölüm no. 2. sezon
17. bölüm
Yönetmen Glen Hill
Senarist Chris Sheridan
Prodüksiyon no. 2ACX10
Yayın tarihi 27 Haziran 2000 (2000-06-27)
Konuk oyuncular
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"There's Something About Paulie"
Sonraki →
"E. Peterbus Unum"
Family Guy (2. sezon)
Family Guy bölümleri listesi

"He's Too Sexy for His Fat'" (Türkçe: Yağları İçin Fazla Seksî), komedi dizisi Family Guy'ın ikinci sezonunun on yedinci bölümü olup, Fox kanalında 27 Haziran 2000 (2000-06-27)'de yayımlandı. Jay Mohr bu bölümde konuk oyuncu olarak görev aldı.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Brian pirelendiğinde pireler evi istilâ eder. Sıradan imhâ etme ekipmanı yerine askerî teçhizatla gelen imhâ ediciler, pireleri avlamaya çalışırken evi silah altına alırlar. Ev tamirat ve yenileme işleri için kapalı durumda iken Brian, aileyi havalı bir otele yerleştirir. Peter yüzme havuzuna bomba atlayışı yaparken Brian, havuza girmeyi reddeden Stewie'yi havuza iter. Görevlilerin kiloları sebebiyle dalga geçtiği Chris bundan rahatsız olur ve bunun üzerine rejime başlar ancak beklediği sonuçları alamaz.

Lois aileye köfte yapar ancak diyette olduğu için Chris'e haşlanmış sebze tabağı verir. Chris yemek yemeyi reddeder ancak Lois, Chris'e sebzenin kendisi için faydalı olduğunu hatırlatır. Peter, egzersiz yapabilmesi için oğlu Chris'i bir spor salonuna götürür ve Chris, üzerinde bir kurabiyenin asılı olduğu bir ekipman görür. Chris, kurabiyeyi alabilmek için koşu bandına çıkar ve bir süre sonra kurabiyeyi yakalar. Cleveland'ın erkek kardeşi Broderick ile yağ aldırma hakkında konuşan Chris, bunun kendisi için olmadığına karar verir ancak Peter, kendi yağlarını aldırarak zayıflar ve ailesini şaşırtır. Yaptıkları için Lois'den azar işiten Peter, karısının söylediklerini yanlış anlar ve daha fazla egzersiz yapmaya başlar. Kaslanan Peter, bu da yetmezmiş gibi "eskisinde yarık olduğu" gerekçesiyle kendisine yeni bir kıç bile yaptırır. Peter'ın yeni kaslı ve kıçlı hali, Lois'in kocasının daha önce onun yaptıklarına karşı olmasına rağmen onu daha fazla beğenmesine neden olur. Peter ayrıca Quahog Güzel İnsanlar Kulübü'ne davet edilir. Buna rağmen Chris, "güzel insan" olarak görülmediği için kapı dışında bekletilir ve Peter, oğluna bu şekilde davranılmasına ses çıkarmadığı için kocasına kızar.

Lois ile tartıştıktan sonra Peter arabasıyla gezmeye çıkar ancak dikiz aynasındaki yansımasına bakıp hayran olmaktan kendisini alıkoyamaz ve bunun sonucunda bir arabası ile kazar yapar ve bir domuz yağı fabrikasındaki fıçının içerisine düşer ve orada aşırı miktarda domuz yağı tükettiği için eski şişman hâline döner. Tüm yaptıklarına rağmen ailesinin yanında durmaya devam etmiş olmasına şaşıran Peter, ailesinden, özellikle de oğlu Chris'ten özür diler. Lois, kocasına tüm bu olanlardan bir ders çıkarıp çıkarmadığını sorar ancak Peter, bu soruya "Hayır." yanıtını verir ve bölüm son erer.

Aynı zamanda Stewie, Chris'in diyeti sırasında zorlanmasını kendi yararına kullanır ve Chris'in yemekten kaçtığı yağlı yiyecekleri onun gözünün önünde yer ancak o kadar ileriye gider ki kendisi obez olur. Bu da yetmezmiş gibi yeme bozukluğuna da yakalanan Stewie, önüne gelen her şeyi yemeye başlar. Stewie'nin aldığı kilolar fark edilmeye başlandığında annesi Lois, onun bir "Buddha göbeğine sahip olmaya başladığını" söyler. Stewie bir sonra sonra çok fazla kilo almaya başlar ve kendi kendisini taşıyamaz hale gelir. Bunun üzerine ailesi Stewie'yi bir oyuncak yük arabası üzerinde taşımaya başlar. Bu sırada Lois'in Stewie'nin aldığı kiloları görmezden geldiği ve bundan endişelenmediği gözlenir. Ağırlığı sebebiyle mama sandalyesini kırıp düşen Stewie, düştüğü yerden kalkamaz ve Brian onun çevresinde dönerek onunla dalga geçer. Bir süre sonra Stewie kıyafetlerine de sığamaz ve kolları ile kendi yüzüne dokunamaz hale gelir. Stewie'nin şişmanladığı bu hikâye sonuçlanmaz ve bölümün sonunda Stewie, herhangi bir açıklama yapılmadan eski normal haline dönmüş olarak gösterilir.

Karşılama[değiştir | kaynağı değiştir]

2009 yılındaki incelemesinde IGN yazarı Ahsan Haque, bölüme 10 üzerinden 9 puan verdi ve bölümü "akıllarda kalıcı bir klâsik" olarak göstererek bölümün "yanlış olan her şeyden övgüyle bahsettiğini" ancak bunu "şaka yolu ile yaptığı için dizinin aklı başında izleyicilerinin bunu yanlış yorumlamayacağını" belirtti.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Haque, Ahsan. "Family Guy: "He's Too Sexy for His Fat" Review" [Family Guy: "Yağları İçin Fazla Seksî" İncelemesi] (İngilizce). IGN. 5 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2009. 

Bibliyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Callaghan, Steve (2005). "He's Too Sexy for His Fat". Family Guy: The Official Episode Guide, Seasons 1–3 [Family Guy: Resmî Bölüm Rehberi, 1-3. Sezonlar] (İngilizce). New York: HarperCollins. ss. 108-111. ISBN 0-06-083305-X. 

Harici bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]