Family Guy (2. sezon)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Family Guy
(2. sezon)
Family Guy 1. ve 2. sezon DVD kutusu kapak resmi.png
1. sezonun Sayı 1 (B1) & Sezon 1 & 2 (B2) DVDleri.
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Bölüm sayısı 21
Yayın
Kanal Fox
Orijinal yayın tarihi 23 Eylül 1999 (1999-09-23) – 01 Ağustos 2000 (2000-08-01)
Ev videosu yayını
DVD yayını
1. Bölge 15 Nisan 2003 (2003-04-15)
2. Bölge 12 Kasım 2001 (2001-11-12)
4. Bölge 20 Ekim 2003 (2003-10-20)
Sezon kronolojisi
← Önceki
1. sezon
Sonraki →
3. sezon
Family Guy bölümleri

Bir komedi çizgi dizisi olan Family Guy'ın ikinci sezonu Fox kanalında 23 Eylül 1999 (1999-09-23) ile 1 Ağustos 2000 (2000-08-01) tarihleri arasında yayımlandı ve sezon dahilinde yirmi bir bölüm yer aldı. Dizi, bozuk bir aile düzenine sahip Griffin ailesi'nin babası Peter, annesi Lois, kızı Meg, oğlu Chris, bebeği Stewie ve insanî köpekleri Brian'ın yaşadıkları Quahog'daki maceralarını ele alır. Programda Griffin ailesini, dizinin yaratıcısı Seth MacFarlane'in yanı sıra, Alex Borstein, Seth Green, Lacey Chabert ve daha sonra sezona katılan Mila Kunis seslendirmektedir. Dizinin ikinci sezonunun baş yapımcılığını David Zuckerman ve MacFarlane üstlenmektedir.

Sezonun sonlarına doğru aldığı düşük reytingler gerekçesiyle Fox, Family Guy'ın iptaline karar verdi ancak daha sonra alınan bir son dakika kararıyla dizi, 2001 yılında üçüncü sezonu ile geri dönüş yaptı. Dizi, 2002 yılında yeniden iptal edildi ancak Adult Swim kanalında yakaladığı yüksek reytingler ve yüksek miktarda satılan DVD setleri, Fox'un diziye olan ilgisini yeniden gözden geçirmesine sebep oldu. Dizi, 2005 yılında 35 yeni bölümle yeniden ekranlara dönüş yaptı.

Bölüm, eleştirmenler tarafından olumlu karşılandı.[1] Dizinin Seri Bir DVD Kutu Seti, 1. Bölge'de 15 Nisan 2003'te, 2. Bölge'de ise 12 Kasım 2001'de piyasaya sürüldü. Bu sezona ait tüm bölümler bu sette yer aldı. Sette ayrıca dizinin birinci sezonuna ait yedi bölüme de yer verildi.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

2002 yılında Family Guy, dizinin aldığı düşük reytingler gerekçesiyle iptal edildi.[2][3] Dizi ilk olarak 1999-2000 sezonunun ardından iptal edilmiş, ancak son dakikada alınan bir karar sonucunda 2001 yılında üçüncü sezonu ile birlikte ekranlara geri dönüş yaptı.[4] Üçüncü sezonun yayımlandığı sırada Fox, programın tümüyle yayından kaldırılacağını duyurdu.[5][6] Fox, programın yeniden yayımlama haklarını satmayı denedi ancak bununla ilgilenen kanal bulmakta zorlandı. Bir süre sonra Cartoon Network, dizinin yeniden yayım haklarını, 20th Century Fox Televizyon Yapım Şirketi'ne göre "...neredeyse bedavaya" satın aldı.[7] Dizinin bölümleri Cartoon Network'un Adult Swim kanalında 2003 yılında yeniden yayımlandığında Family Guy, bölüm başına ortalama 1.9 milyon izleyiciyle Adult Swim'in en çok izlenen programı haline geldi.[8] Family Guy'ın Adult Swim'deki yüksek reytingleri sebebiyle dizinin birinci sezonunun DVDleri, 2003 yılının Nisan ayında piyasaya sürüldü.[2] DVD'nin satışları 2.2 milyon kopyaya ulaşarak,[9] 2003 yılının en çok satan[10] ve Comedy Central'ın Chappelle's Show programının birinci sezonunun ardından tüm sezonların en çok satan ikinci televizyon DVD'si oldu.[11] Dizinin ikinci sezonunun DVD'sinin satışları da bir milyondan fazla kopyaya ulaştı.[8] Programın hem DVD satışlarındaki başarısı hem de yeniden yayımlanan bölümlerin aldığı reytinglerin yüksek oluşu sebebiyle Fox'un Family Guy programına yönelik olan ilgisi yeniden arttı.[12] Fox'un 2004 yılında Family Guy dizi ekibinden 35 yeni bölüm daha sipariş etmesi, dizinin DVD satışları sonucunda yeniden yayımlanmaya başlayan ilk televizyon programı olma unvanını elde etmesine neden oldu.[11][13] Fox başkanı Gail Berman, programın iptaline karar vermesinin kendisinin o güne kadar verdiği en zor karar olduğunu, programın yeniden ekranlara geri döndüğünü görmekten memnun olduğunu belirtti.[7] Televizyon kanalı ayrıca Family Guy programının temel alındığı bir film üzerinde de çalışmaya başladı.[10]

Mila Kunis Meg karakterini seslendirir.

Karşılama[değiştir | kaynağı değiştir]

Family Guy'ın ikinci sezonu eleştirmenler tarafından olumlu karşılandı. DVD Talk'tan Aaron Beierle "Sıklıkla mükemmel, son derecede esprili ve bir o kadar da karanlık. Family Guy'ın yayım saati Fox tarafından altı ya da yedi kez değşitirildikten sonra dizi ne yazık ki iptal edildi. Programın severleri bu muhteşem setleri kesinlikle satın almalılar. Progamı daha önce izlememiş olanlar ise bu setlere kesinlikle bir göz atmalılar." yorumunda bulundu.[1] Bir grup eleştirmen ise sezonu olumsuz karşıladı. Entertainment Weekly Ken Tucker, sezona D notunu verdi[14] ve sezonu 1999-2000 televizyon sezonunun en kötü sezonu olarak nitelendirdi.[15] Mark Graham, "MacFarlane'in hem Entertainment Weekly dergisi hem de derginin baş televizyon eleştirmeni Ken Tucker ile arasındaki pek de iyi olmayan ilişkiden" New York dergisinin web sitesinde yazdığı bir blogda bahsetti.[16] Tucker, programın ayrıca antisemitizm yanlısı bir program olarak algılanmasını da eleştirdi.[15] L. Brent Bozell III 1999 yılında yazdığı eleştirisinde dizinin "Holy Crap" isimli bölümünün Katolik Kilisesi karşıtı bir bölüm olduğunu belirtti.[17]

Amerika Birleşik Devletleri'nde televizyon yayınlarının çocuklar için zararlı olup olmadığını inceleyen bağımsız bir kuruluş olan ve aynı zamanda Family Guy'ı sürekli olarak eleştiren Parents Television Council, daha pilot bölümü yayımlanmadan önce dizinin "sınırları zorlayacağını" söylemişti.[18] 2000 yılının Mayıs ayında haftalık email bülteninde PTC, dizinin yayımcısı Fox kanalına gönderilmek üzere bir mektup kampanyası düzenleyerek kanaldan dizinin ikinci sezonuna verilen uzun bir aradan sonra kaldırılmasını talep etti.[19] Bunun yanı sıra Family Guy, PTC'nin "aile bireylerinin tümünün izlediği, televizyonun en çok izlendiği saatlerde yayımlanan en kötü programlar" listesinde de yer aldı.[20]

DVD sürümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci ve ikinci sezonlar Family Guy Sayı Bir adı altında piyasaya sürüldü; bu standart dört disklik DVD kutu seti, 1. bölgede 15 Nisan 2003 (2003-04-15)'te,[21] üçüncü sezonun prömiyerinden üç ay önce piyasaya sürüldü. 20th Century Fox Television tarafından dağıtımı yapılan set, bölüm yorumları, sahne arkası görüntüleri ve online tanıtım videoları gibi bazı ekstralara sahipti.[21][22][23] Ekstraların bulunmadığı aynı bölümler, 2. bölgede 2 Kasım 2001 (2001-11-02)'de, 4. bölgede 20 Ekim 2003 (2003-10-20)'te piyasaya sürüldü.[24][25]

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizideki
sırası
Sezondaki
sırası
Adı Yönetmen Senarist İlk yayım tarihi Yapım
kodu
81"Peter, Peter, Caviar Eater"Jeff MyersChris Sheridan23 Eylül 1999 (1999-09-23)1ACX08
Lois'in akrabalarından birisi ölür ve mirasında Lois'e büyük bir yazlık bırakır. Ancak Peter bunu, kendisinin zengin biri haline geldiği şeklinde yorumlar ve bir vakıfta düzenlenen açık arttırmada 100 milyon dolar teklifte bulunur ve arsa sahibini, yazlığının bu teklifi vermesine yetecek kadar pahalı olduğu konusunda ikna etmeyi dener. Cherrywood Manor'ın tarihî değerinin, Peter'ın 100 milyon dolarlık teklifini ödemeye yetecek kadar değerli olduğunu kanıtlamaya yönelik birkaç başarısız girişimden sonra Peter, Lois ile barışır ve ardından aralarında Abraham Lincoln, Robert E. Lee ve Ulysses S. Grant gibi bazı önemli Amerikan figürlerin, eskiden bir genel ev olan Cherrywood Manor'da çekilmiş fotoğraflarına ulaşır. Peter'ın bu buluşu, fotoğrafları tabloidlere sattıktan sonra evini geri alabilmesini sağlar. Peter ardından Lois'in ailesinin kendisi hakkında ne düşündüğüne kafayı yormayacağını ve onların birer "pezevenk ve orospu" olduklarını söyler.
92"Holy Crap"Neil AffleckDanny Smith30 Eylül 1999 (1999-09-30)1ACX11
Peter'ın henüz emekli olmuş, çok dindar babası Francis, Peter'ı ziyarete gelir ancak evde bulunan diğerlerine saygı göstermez ve onların hayatlarını zindan eder. Buna rağmen Peter onunla arasını iyi tutmaya çalışır zira Francis, oğlunu daima ihmal etmiştir. Peter'ın tüm çabaları boşa çıkınca Peter, babası ile arasını düzeltmek için Papa'yı kaçırarak onun şoförünün yerine geçer. Peter ardından Papa'yı evine getirir ve Papa, onun problemlerine bir son vermeye çalışır. Bunun ardından Papa'nın güvenlik koruması olarak işe başlayan Francis, Papa'nın Amerika Birleşik Devletleri turu sırasında Papa'nın yanına yaklaşmaya izin verilmeyen insanları engeller ve aralarında Fox personelinin de bulunduğu insanları, Papa'nın itirazlarına rağmen Papa'nın yanına yaklaştırır. Bölümün sonunda Peter'ın annesi kapıda belirir ve Peter ile birlikte yaşamak istediğini söyler. Bunun üzerine Peter'ın ailesi, bir kaçış kapsülü içerisinde evden kaçar.
103"Da Boom"Bob JaquesNeil Goldman & Garrett Donovan26 Aralık 1999 (1999-12-26)2ACX06
Bir tavuk kıyafeti giymiş bir adam, dünyanın Y2K problemi sebebiyle sona ereceğini söyledikten sonra Peter, 31 Aralık 1999'da ailesini evinin bodrumuna kilitler. Ardından bir nükleer katliam yaşanır ve dünyanın büyük bir kısmını yok eder ve hayatta kalanların bir kısmı mutasyona uğrarken diğerleri yaralanır ya da ölür. Aile ardından Quahog'da hayata kalan diğerleri ile birlikte, kek fabrikasının yıkılmamış olduğunu görmek umuduyla Natick'e doğru yola çıkar. Bu sırada Stewie, radyasyona maruz kalır ve bir ahtapota dönüşür. Fabrikanın bulunduğu yere ulaştıktan sonra onun yerinde yeller estiğini gören grup, "Yeni Quahog" adını verdikleri Natick sakinleri ile yaşamaya karar verir. Peter, yeni şehrin başkanı seçilir ancak başkanlığı sırasında pek çok yanlış karar vererek halkın kendisine cephe almasına neden olur. Bölüm, Pamela Barnes Ewing'in uyanıp kocası Bobby'i duşta gördüğü bir sahne ile sona erer. Bu sahnede Pamela, kocasına rüyasında o ana kadar izlediğimiz Family Guy bölümünü gördüğünü söyler. Bu sahne, Dallas dizisinin "Blast from the Past" isimli bölümüne bir referans olarak yer alır.
114"Brian in Love"Jack DyerGary Janetti7 Mart 2000 (2000-03-07)2ACX01
Stewie, evin her yerine işediği için suçlanır ancak bunu yapan aslında Brian'dır. Brian bir gece halıya işer ancak bunu gören ailesi Stewie'yi suçlar. Ertesi sabah Peter, Stewie'ye tuvalet eğitimi vermeyi dener ancak bunda başarısız olur. Aile haftalık alışverişini yapmak için dışarı çıkar ve Brian o sırada alışveriş merkezinin kasasında işer ve aile bunun sonucunda asıl suçlunun Brian olduğunu anlar. Aile Brian'ı tedaviye götürür. Orada Brian'ın psikiyatristi Dr. Kaplan, Brian'ın orta yaş krizine girdiğini söyler. Brian dünyayı dolaşarak kendisini eğlendirmeye çalışır. Brian eve geri döndüğünde Stewie, ondan intikam almak için evin her yerine işer. Bu sefer Brian'ı haksız yere suçlayan ailesi onu yeniden Dr. Kaplan'a götürerek Brian'ın bu sorununun kökenini bulmaya çalışır. Brian'ın en son işediği anın Peter ile Lois'in arabada su savaşı yaptığı sırada olduğunun anlaşılması üzerine Dr. Kaplan, Brian'ın Lois'e aşık olduğunu söyler. Brian ile Lois bu konu hakkında konuştuktan sonra arkadaş olarak kalmaya karar verir. Ardından Peter, Peter ile birlikte golf oynayarak hayatının geri kalanını mutlu bir şekilde yaşamaya karar verir.
125"Love Thy Trophy"Jack DyerMike Barker & Matt Weitzman14 Mart 2000 (2000-03-14)1ACX13
Komşular bir geçit töreninde kazanılan ödül üzerine birbirleri ile kavgaya tutuşur. Kazanılan ödül çalındığında kasabadaki herkes birbirinden şüphelenmeye başlar. O sırada Meg, bir gözleme lokantasında, bir süredir almak istediği Prada çantasını satın alabilmek için garson olarak işe başlar ve orada müşterilerden daha fazla bahşiş alabilmek için Stewie'nin, kendisinin kokain bağımlısı olduğunu söyleyerek müşterilerin sempatisini kazanmaya çalışır.
136"Death Is a Bitch"Michael DiMartinoRicky Blitt21 Mart 2000 (2000-03-21)1ACX14
Peter, kendisinin ölü olduğunu iddia ederek hapishane masrafını ödemekten kurtulmaya çalışır ancak hemen ardından Ölüm (Azrail), Peter'ı ziyarete gelir. Azrail, Peter'ı kovalarken kendisini yaralar ve işini yapamaz hale gelir ve bunun üzerine dünyadaki herkes ölümsüz hale gelir. Bunun üzerine Peter, Azrail'in işini alarak dünya düzenini eski hale getirmeye çalışır.
147"The King Is Dead"Monte YoungCraig Hoffman28 Mart 2000 (2000-03-28)1ACX15
Lois, Quahog'un tiyatro şirketinin yeni yönetmeni olarak işe başlar ve bunun üzerine Peter'ı kendisinden uzak tutabilmek için tiyatronun yapımcısı olarak işe alır.
158"I Am Peter, Hear Me Roar"Monte YoungChris Sheridan28 Mart 2000 (2000-03-28)2ACX02
İşte cinsiyetçi bir şaka yapan Peter, kadınlara yönelik saygının aşılandığı bir kampa gitmek zorunda kalır. Kamp'tan dönen Peter'ın hassas ve kadınsı biri haline geldiği görünür. Lois ve diğerleri Peter'ın bu tavrından rahatsız olur. Peter'ın durumu daha da kötüleştiğinde aile, Peter'ın erkekliğini geri getirmek için elinden geleni yapar.
169"If I'm Dyin', I'm Lyin'"Swinton O. Scott IIIChris Sheridan4 Nisan 2000 (2000-04-04)1ACX12
Peter ve Chris'in en sevdiği TV programı iptal edildiğinde Peter, Chris'in ölüm döşeğinde olduğunu söyler ve "Bir Dilek Dile Vakfı"ndan Chris'in son isteği olan programın yeniden yayına alınmasını gerçekleştirmesini ister. Chris'in ölmeyeceği anlaşıldığında Peter bir adım ileri giderek kendisinin gizli güçleri olduğunu ve Chris'i hayata döndürdüğünü iddia eder ve bunun üzerine kendi dinini başlatır.
1710"Running Mates"John HolmquistGarrett Donovan & Neil Goldman8 Nisan 2000 (2000-04-08)1ACX09
Lois, Quahog Okul Kurulu'nun Başkanlığı için yarışmaktadır ancak Peter, en sevdiği öğretmeninin işini koruyabilmesi için Lois'e karşı yarışır ve Lois'in imajını zedeleyerek yarışı kazanır. Ancak Chris okuldu pornografik materyallerle yakalanınca Peter işleri yoluna sokmaya çalışır.
1811"A Picture Is Worth a 1,000 Bucks"Gavin DellCraig Hoffman18 Nisan 2000 (2000-04-18)2ACX07
Peter, kendi adının unutulacağından korkmaya başlar. Chris'in kendisine verdiği bir resmi bir sanat galerisine sattıktan sonra Peter, Chris'in yeteneklerini kendi rüyalarını gerçekleştirebilmek için kullanabileceğinin farkına varır ve aileyi New York'a götürerek Chris'in gün geçtikçe ünlü biri haline gelmeye başlamasını izler.
1912"Fifteen Minutes of Shame"Scott WoodSteve Callaghan25 Nisan 2000 (2000-04-25)2ACX08
Bir pijama partisinde ailesi tarafından kendisi ile dalga geçilen Meg, onlardan intikam almak için onları gündüzleri televizyonda yayımlanan bir sohbet programına götürür. Orada programın yapımcısı ailenin Meg'e nasıl kötü davrandığını görüntüler.
2013"Road to Rhode Island"Dan PovenmireGary Janetti30 Mayıs 2000 (2000-05-30)2ACX12
Brian, Stewie'yi onun California'daki büyükbabasının ve büyükannesinin evinden almayı kabul eder ancak ikili uçağı kaçırır ve bunun üzerine yürüyerek eve dönmek zorunda kalır. O sırada Peter, bir porno yıldızının sunduğu evlilik danışmanlığı programına bağımlı hale gelir.
2114"Let's Go to the Hop"Glen HillMike Barker & Matt Weitzman6 Haziran 2000 (2000-06-06)2ACX04
Peter, Meg'in okuluna gizlice bir öğrenci olarak girer ve orada diğer öğrenciler arasında popüler olur. Bunun sonucunda Meg, babasından okul balosuna kendisi ile birlikte gelmesini teklif eder ancak Peter, okulda popüler olan Connie D'Amico ile gitmeye karar verir.
2215"Dammit Janet!"Bert RingMike Barker & Matt Weitzman13 Haziran 2000 (2000-06-13)2ACX09
Stewie, çocuk bakım merkezine gider ve orada Janet adındaki bir kıza aşık olur. O sırada Lois, sıkıcı olan hayatının daha heyecanlı olmasını hayal eder ve Peter'ın isteği üzerine bir havayolu şirketinde işe başlar ancak Peter, Lois'in bu şirketteki işini kötüye kullanarak sürekli olarak bedava uçak bileti almayı dener.
2316"There's Something About Paulie"Monte YoungRicky Blitt27 Haziran 2000 (2000-06-27)1ACX10
Peter, borcunu öderken çete liderinin kuzeni Koca Şişko Paulie ile arkadaşlık kurar. Lois'in kendisi ile birlikte gezmesini istemediğini söylediğinde Paulie Peter'ın söylediklerini yanlış anlayarak Peter'ın Lois'i öldürmesini istediğini, bu sayede kendisi ile arkadaş kalmaya devam edebileceğini söylediğini zanneder. Bunun üzerine Peter, Paulie'nin Lois'i öldürmesinin önüne geçmeye çalışır.
2417"He's Too Sexy for His Fat"Glen HillChris Sheridan27 Haziran 2000 (2000-06-27)2ACX10
Chris, aldığı kilolardan memnun değildir ve diyete başlar. Peter, çözümü plastik cerrahide bulur ve kendisi ameliyat olur. Artık zayıf ve yakışıklı olan Peter, insanların kendisine daha iyi davranmasından hoşlanır ancak Lois bu durumdan memnun değildir. Bu sırada Stewie, Chris ile dalga geçmek için normalden daha fazla yemeye başlar ancak bunun üzerine kendisi obez olur.
2518"E. Peterbus Unum"Rob RenzettiNeil Goldman & Garrett Donovan12 Temmuz 2000 (2000-07-12)2ACX13
Evinin çevresinde olan bitene tepki vermemesi sebebiyle belediye başkanı ile tartışan Peter, evinin haritada olmadığının farkına varır. Bunun üzerine Peter, evini Amerika Birleşik Devletleri'nden ayırarak bağımsızlık ilan eder ve "Peteristan" ülkesini duyurur. Ülkesi kimse tarafından tanınmaz. Bunun üzerine Peter, Birleşik Devletler'i istila eder ve Joe'nun havuzunu topraklarına katar.
2619"The Story on Page One"Gavin DellCraig Hoffman18 Temmuz 2000 (2000-07-18)2ACX14
Meg, okul gazetesinde çalışmaya başlar ancak Peter, Luke Perry'nin eşcinsel olma ihtimalini tartışan bir makaleyi değiştirir. Bu makale, Meg'in Perry ile birlikte kanun önünde karşılaşmasına yol açar ancak Peter bunun üzerine oyuncunun eşcinsel olduğunu kanıtlamaya çalışır.
2720"Wasted Talent"Bert RingHikaye: Dave Collard & Ken Goin
Televizyon oyunu: Mike Barker & Matt Weitzman
25 Temmuz 2000 (2000-07-25)2ACX15
Peter, Pawtucket Pat'ta (Charlie'nin Çikolata Fabrikası filmindekine benzer bir fabrika) bir tur kazanırken Lois, yakında düzenlenecek olan bir yetenek yarışmasında rakibini yenebilmek için bir piyanist arayışına girer ve bu sırada kocasının sadece sarhoş olduğunda inanılmaz derecede iyi piyano çaldığının farkına varır.
2821"Fore, Father"Scott WoodBobby Bowman1 Ağustos 2000 (2000-08-01)2ACX16
Peter, oğlunun sorumluluk sahibi biri olmadığını düşünür ve ona golf sahasında bir iş bulur. Ancak Cleveland'ın oğlunun yetenekli bir golf oyuncusu olduğunu fark ettiğinde, Chris'i unutur ve Cleveland'ın hiperaktif oğlunu eğitmeye karar verir. Bunun üzerine Chris, Quagmire'ı babası olarak görmeye başlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel
Özel
 1. ^ a b Beierle, Aaron (21 Mart 2003). "Family Guy — Vol. 1" [Family Guy: Sayı 1] (İngilizce). DVD Talk. 17 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2009. 
 2. ^ a b Morrow, Terry (13 Ağustos 2004). "Resurrected 'Family Guy' is drawing a growing audience" [Yeniden yayımlanmaya başlayan 'Family Guy', gittikçe artan bir izleyici kitlesinin dikkatini çekiyor.]. The San Diego Union-Tribune (İngilizce). Erişim tarihi: 2 Temmuz 2009. 
 3. ^ Erickson, Chris (2 Mayıs 2005). "Family Guy hits air waves again" [Family Guy, yeniden yayımlanmaya başladı.]. The Heights (İngilizce). Erişim tarihi: 3 Temmuz 2009. 
 4. ^ Wheat, Alynda (12 Eylül 2008). "Fall TV Preview: 'Family Guy'" [Sonbahar TV İncelemesi: 'Family Guy']. Entertainment Weekly (İngilizce). Erişim tarihi: 2 Temmuz 2009. 
 5. ^ "Family Guy has finally been officially cancelled by Fox" [Family Guy en sonunda Fox tarafından iptal edildi.]. TKtv (İngilizce). 16 Mayıs 2002. 5 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2009. 
 6. ^ McKinley, Jesse (2 Mayıs 2005). "Canceled and Resurrected, on the Air and Onstage" [İptal edildi ve yeniden hayata geçti, ekranlarda ve sahnede]. New York Times (İngilizce). Erişim tarihi: 24 Ağustos 2009. 
 7. ^ a b Gordon, Devin (4 Nisan 2005). "Family Reunion" [Aile yeniden bir arada.]. Newsweek (İngilizce). s. 50. 
 8. ^ a b Levin, Gary (24 Mart 2004). "'Family Guy' un-canceled, thanks to DVD sales success" ['Family Guy' dizisinin iptali, DVD satışlarının başarısı sebebiyle iptal edildi.]. USA Today (İngilizce). Erişim tarihi: 3 Temmuz 2009. 
 9. ^ Poniewozik, James; McDowell, Jeanne (19 Nisan 2004). "It's Not TV. It's TV on DVD" [Bu televizyon değil. Bu DVD'de televizyon.]. Time (İngilizce). Erişim tarihi: 2 Temmuz 2009. 
 10. ^ a b Kipnis, Jill (7 Şubat 2004). "Successful "Guy"" [Başarılı "Adam"]. Billboard (İngilizce). s. 44. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2009. 
 11. ^ a b Goodale, Gloria (22 Nisan 2005). "Cult fans bring 'The Family Guy' back to TV" [Dizinin severleri 'The Family Guy'ı televizyona geri getirdi.]. The Christian Science Monitor (İngilizce). s. 12. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2009. 
 12. ^ Louie, Rebecca (28 Nisan 2005). "The 'Family' can't be killed. Fox thought it was out, but we pulled it back on. The 'Guy' who wouldn't die" ['Aile' öldürülemez. Fox dizinin artık iş yapmayacağını düşündü ancak biz bunu değiştirdik. 'Baba' ölmeyecek.]. New York Daily News (İngilizce). Erişim tarihi: 3 Temmuz 2009. 
 13. ^ Levin, Gary (18 Kasım 2003). "'Family Guy' may return" ['Family Guy' dönebilir.]. USA Today (İngilizce). Erişim tarihi: 3 Temmuz 2009. 
 14. ^ Tucker, Ken (9 Nisan 1999). "Family Guy". Entertainment Weekly (İngilizce). 5 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2009. 
 15. ^ a b Tucker, Ken (21 Aralık 2001). "Television" (İngilizce). Entertainment Weekly. 7 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2007.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "ew worst 1999" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış. (Bkz: Kaynak gösterme)
 16. ^ Graham, Mark (4 Aralık 2008). "Seth MacFarlane Named 'Smartest Person on TV,' Ken Tucker Promptly Keels Over" [Seth MacFarlane, 'televizyonun en zeki kişisi' olarak seçilirken, Ken Tucker kendini kaybetti]. New York (İngilizce). 1 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2009. 
 17. ^ Bozell, L. Brent III (6 Ekim 1999). "Again, Faith Flogged in Prime Time" [Televizyonun en çok izlendiği saatlerde din bir kez daha ayaklar altına alındı.] (İngilizce). Media Research Center. 19 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2007.  "...eğer bir televizyon dizisi, kimsenin beklemediği bir anda dine hakaret ederse, milyonlara ulaşmakla kalmaz, kimse bu olanı da sorgulamaz. Yeni sezonun ilk iki haftasında bu iki kez oldu. Önce NBC'nin dram dizisi The West Wing ve şimdi de Fox'un animasyon komedi dizisi Family Guy...[Eleştirmen, The West Wing dizisinin pilot bölümünün detaylarını verir]...Bundan sekiz gün sonra şimdi de Family Guy. Kötü adam, garip bir şekilde sert bir Katolik, kereste fabrikasından emekli olur ve oğlu Peter ve Peter'ın ailesinin yanına taşınır. Yaşlı adam, Peter'ın hem işte hem de evinde başarısız biri olduğunu, gelininin "Protestan bir orospu olduğunu" ve torununun ise onu bir erkeğin okul çıkışı eve bırakıyor olması gerekçesiyle "fahişe" olduğunu söyler. Burada özellikle tatsız olan diyalog ise büyük torunu Chris tuvaletten çıktıktan sonra yaşanır. Dede, 'Orada ne yaptığını biliyorum ve bu yaptığın şey büyük bir günah. Eğer bunu bir kere daha yaparsan, cehennemde yanacaksın.' der." (Referans verilen bölüm: "Holy Crap")
 18. ^ Bozell, L. Brent III (19 Ocak 1999). "WB: The Very Model of a Modern Network?". MediaResearch.org (İngilizce). Creators Syndicate. 19 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2008. 
 19. ^ "Parents Television Council E-Alert. Vol. 4, No. 26" (İngilizce). 5 Mayıs 2000. 13 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi.  "Dizi yeniden yayımlanmaya başladıktan iki ay sonra dizinin yaratıcısı Seth MacFarlane, sınırları zorlamaya devam etti. Daha da kötüsü Fox onun bunu yapmasına izin verdi. Family Guy her ne kadar tüm aile bireylerinin televizyon başında olduğu saatlerde yayımlansa da, dizinin son zamanlarda yayımlanan bölümlerinde çıplaklık, cinsel organlara yönelik müstehcen referanslar ve pornografi ile masturbasyona yönelik referanslara sıklıkla yer verildi." ("Fifteen Minutes of Shame" bölümü örnek gösterildi)
 20. ^ "Top 10 Best & Worst Family Shows on Network Television, 1999-2000 TV Season" [1999-2000 Televizyon Sezonunda En İyi & En Kötü 10 Aile Programı]. ParentsTV.org (İngilizce). Parents Television Council. 5 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Aralık 2006. ...inanılmaz derecede pis... 
 21. ^ a b "Family Guy – Volume 1". TVShowsOnDVD.com (İngilizce). 27 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2010. 
 22. ^ Conrad, Jeremy (20 Mart 2003). "Family Guy - Volume 1: DVD Review". IGN (İngilizce). 26 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2010. 
 23. ^ "Family Guy – Vol. 1 (Seasons 1 & 2) DVD". Fox Shop (İngilizce). 17 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2010. 
 24. ^ "Family Guy – Season 1 DVD". dvdorchard (İngilizce). 22 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2010. 
 25. ^ "Family Guy – Season 1". Amazon.co.uk (İngilizce). Erişim tarihi: 3 Kasım 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]