Otel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hotel Llao Llao, Bariloche, Arjantin.
Bir otel odası
The Peninsula New York oteli, Fifth Avenue ve 55th Street caddeleri, Manhattan
Bir yatak, çalışma masası ve televizyon içeren tipik bir otel odası

Otel, belirli bir ücret karşılığında yolcu ve turistlere konaklama ve yemek hizmeti veren tesis.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Otel sözcüğü, Latince kimsesizler ve yolcular için barınak, misâfirhâne anlamına gelen "hospitale" sözcüğünden gelen Fransızca "hôtel" sözcüğünün Türkçeye geçmiş şeklidir.[1] Fransızca kökenli bir sözcük olmasının nedeni olarak, kelimenin ilk kez Fransa’da kullanılması ile birlikte Fransızların 18. yüzyılda başladığı düşünülen otelcilik sektörüne öncülük yapmaları ve otelciliği ilk kez uluslararası platforma taşımaları gösterilir.[2] Osmanlı döneminde otel işlevini yerine getiren yerlere funduk, han ve mihmanhane gibi adlar verilmekteydi.[3]

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihin her devrinde insanlar bir yerden başka bir yere seyahat ettikçe konaklama ihtiyaçlarını farklı şekillerde karşılamışlardır. M.Ö 3000-1200 tarihleri arasında konaklama için özel olarak inşa edilmiş herhangi bir yapı türünün olmadığı bilinmektedir. Bu devirde insanlar yatak ve yeme-içme gereçleri de dahil olmak üzere seyahatleri sırasında gerekli olabilecek tüm eşyalarını yanlarında taşıyarak yolculuk yapar ve gittikleri yerde konaklayacak bir mekan bulamazlarsa yanlarında taşıdıkları malzemeleri kullanarak açık havada hazırladıkları yerlerde konaklarlardı.[4]

Genişleyen sınırları arasında seyahatin rahat olmasını sağlamak amacıyla Asur ve Pers uygarlıkları yeni yollar ve konaklama binaları inşa etti. M.Ö 500-300 yılları arasında bazı Eski Yunan yerleşimlerinde katagogion olarak adlandırılan konaklama yapıları ortaya çıkmaya başladı. Romalılar yaklaşık olarak M.Ö. 150 yılı civarında yapmaya başladıkları yol ağı üzerinde konaklama ve at değiştirme istasyonları yapılar.[5]

10. yüzyılın sonlarına doğru Selçuk Hanları tarafından Orta Asya'da yolcuların güvenli konaklaması için kervansaray denilen konak yerleri yaptırıldı. Karahanlılar ve Gazneliler’den devralınan kervansaray mimarisi geliştirilerek anıtsal eserler inşa edildi. Osmanlılar da İpek Yolu güzergahı üzerinde Selçukluları’nın kurdukları kervansaray ağına, tüccarların konaklaması için şehir hanlarını ekledi.

Avrupa Orta Çağ'ında seyahatler daha çok dinî sebeplerle gerçekleştirilmiş, genellikle gündüzleri yolculuk yapan insanlar için akşamları konaklayabilecekleri konaklama mekânları yapılmıştır.[6] Haçlı Seferleri'nden sonraki dönemde Marco Polo'nun kitabının geniş kitlelerce okunması ile Avrupa'da başlayan turistik merak ve yeni pazarlara duyulan ticari ilgi seyahatleri artırdı.

15.-16 yüzyılları kapsayan Rönesans döneminde turizm hareketleri arttı. 15. yüzyıldan önce konaklama ihtiyaçları manastırların kullanım dışı odalarıyla karşılanırken, 15. yüzyılda "tudor" ve "inn" (han) adı verilen konuk evleri ortaya çıktı. 1650-1750 yılları arasıda İngiliz soylularının eğitimleri için Avrupa'nın tarihsel, kültürel, bilimsel deǧeri ve doğa güzellikleri bulunan yerlerini ziyaret etmeleri yaygınlaştı "Büyük Tur" denen bu seyahatlere çıkan aristokratlara hizmet vermek için konaklama tesisleri yapıldı.[6] 1768'de İngiltere'de Exeter şehrinde açılan Royal Clarence Hotel, 25 Ocak 1774'te Londra'da açılan "Grand Hotel", otel" adını kullanan ilk tesislerdendi.

Sanayi devrimini takiben teknolojik gelişmeler kitle turizmini olumlu etkiledi. Otel kurumu Avrupa'da tümüyle kabul gördü. Posta arabalarının durak noktalarında bulunan hanlar işsiz kalırken demiryolu oteli denilen oteller açıldı. Otellerde asansör, kalorifer, elektrik kullanılmaya başlandı. 1935 yılında Hilton ve Sheraton gibi zincir otel işletmelerinin ilk örnekleri açılmaya başladı II. Dünya Savaşı sonrasında yeniden yapılanan kentlerde farklı ülkelerden gelecek misafirleri de ağırlayabilecek tesisler inşa edildi.

1950-1970 yılları arasında küçük ölçekli oteller yaygınlaştı. Otellerin çeşitlenmesi sonucunda yıldız sistemine dayalı bir sınıflandırma sistemi gelişti.

1990'larda internetin yaygınlaşması otelcilik için yeni fırsatlar sundu. Konaklama imkanları hakkında bilgi almak ve rezervasyon yapmak kolaylaştı.

Otel yönetimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğu otel işletmesi genel müdür ve otel yöneticisi tarafından yönetilir. Büyük otellerde bir otel içindeki çeşitli departmanları (örneğin yemek servisi) denetleyen orta düzey yöneticiler, idari personeller ve hat düzeyindeki bölüm başkanları ve şefler bulunur.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası lüks oteller[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası lüks oteller, yüksek kaliteli olanaklar, tam hizmet konaklama, yerinde tam hizmet restoranlar en üst düzeyde kişiselleştirilmiş, profesyonel hizmet sunarlar.[7] Uluslararası lüks oteller, ülkeye ve yerel sınıflandırma standartlarına bağlı olarak en az Beş Elmas derecesi veya Beş Yıldızlı otel derecesi ile sınıflandırılır. Örnek markalar şunlardır: Accor, The Ascott Limited, Best Western, Hyatt, Conrad Hotels, InterContinental, Sofitel, Mandarin Oriental Hotel Group, Four Seasons Hotels and Resorts, The Peninsula Hotels, Rosewood Hotels & Resorts, JW Marriott Hotels, ITC Hotels ve The Ritz-Carlton Hotel Company.

Lüks tatil köyleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Shangri-La's Fijian Resort, Yanuca Island, Fiji
Jumeirah Beach Hotel, Dubai
Raffles Praslin, Seychelles

Tatil köyleri veya resort oteller, belirli mekanlarda özgül bir yaşam tarzı veya kişisel bir imajı olan misafirlere hitap eden marka otellerdir. Bunlar tipik olarak tam hizmettirler ve lüks olarak sınıflandırılırlar. Yaşam tarzı lüks tatil köyleri, ülkeye ve yerel sınıflandırma standartlarına bağlı olarak Beş Yıldızlı otel derecelendirmesi ile sınıflandırılır. Örnek markalar şunlardır: Waldorf Astoria Hotels & Resorts, St. Regis Hotels & Resorts, Shangri-La Hotels and Resorts, The Oberoi Group, Wyndham Hotels & Resorts, Belmond Limited, Jumeirah Hotels, Aman Resorts, Taj Hotels, Hoshino Resorts, Raffles Hotels & Resorts, Fairmont Hotels and Resorts, Banyan Tree Holdings, Regent Hotels & Resorts ve Park Hyatt, Indian Hotels Company Limited, Radisson Hotel Group, Jinjiang International.

Lüks tam hizmet otelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tür oteller misafirlerine genellikle çok çeşitli konaklama hizmetleri ve tesis içi tesisler sağlar. Huazhu Hotels Group, Choice Hotels International, Global Hotel Alliance, W Hotels, Sheraton Hotels and Resorts, Langham Hospitality Group, Kempinski, Kimpton Hotels & Restaurants, Hilton Hotels & Resorts, Lotte Hotels & Resorts, Renaissance Hotels, Marriott International ve Hyatt Regency.

Odaklanmış veya seçilmiş hizmet[değiştir | kaynağı değiştir]

Yalnızca iş seyahatinde olanlar gibi belirli bir gezgin nüfusuna hitap eden ve bir konak pazarlayan, sınırlı sayıda yerinde olanaklar sunan küçük ve orta ölçekli otel işletmeleri de vardır. Bunlara örnek olarakak Hyatt Place, Holiday Inn, Hospitality International, Hilton Worldwide, InterContinental Hotels Group, Courtyard by Marriott, Sonesta International Hotels ve Hilton Garden Inn sayılabilir.[8]

Ekonomik ve sınırlı hizmet sunan oteller[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu oteller çok sınırlı sayıda tesis içi olanaklar sunar. Genellikle yalnızca çok az hizmet içeren veya hiç hizmet vermeyen temel konaklama birimleri sunar. Bu tesisler normalde yalnızca belirli bir gezgin kısmına hitap eder ve oda pazarlar.[9] Örnekler arasında Ibis Budget, Hampton by Hilton, Aloft Hotels, Meliá Hotels International, Holiday Inn Express, Fairfield by Marriott, ve Four Points by Sheraton sayılabilir.

Uzun süreli konaklama imkanı sunan oteller[değiştir | kaynağı değiştir]

Bunlar küçük ve orta ölçekli otellerdir. Geleneksel bir otele kıyasla daha uzun süreli tam hizmet konaklama sunar. Uzun süreli konaklama otelleri, geleneksel olmayan fiyatlandırma yöntemlerine sahip olabilirler. Sınırlı ve belirli hizmete yönelik otellere benzer şekilde, tesis içi olanaklar sınırlıdır ve çoğu uzun süreli konaklama otellerinde tesis bünyesinde bir restoran bulunmaz.[10] Örnekler arasında Staybridge Suites, Candlewood Suites, Homewood Suites by Hilton, Home2 Suites by Hilton, Residence Inn by Marriott, Element by Westin, ve Extended Stay America sayılabilir.

Devremülk ve destinasyon kulüpler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tesis bünyesinde restoranlar, yüzme havuzları, dinlenme alanları ve diğer eğlence odaklı olanaklara sahip tam hizmet veren otellerdir.[11] Devremülk tatil markalarına örnek olarak Hilton Grand Vacations, Marriott Vacation Club, Westgate Resorts, Disney Vacation Club, ve Holiday Inn Club Vacations verilebilir.

Motel[değiştir | kaynağı değiştir]

Moteller sınırlı hizmet sunan, daha düşük maliyetli, genellikle otoparktan odalara doğrudan erişimi olan küçük boyutlu, az katlı bir konaklama tesisidir. Moteller, daha çok yolculara hizmet etmek için inşa edilirler. Motel içeren bazı zincir marka örnekleri arasında, EconoLodge, Motel 6, Super 8 Motels ve Travelodge sayılabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Kubbealtı Lugati
 2. ^ "İstanbul'un Modernleşme Dönemi Otelleri (1840-1914)". Megaron Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dergisi. 2011. 15 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2022. 
 3. ^ Luggat Osmanlıca Sözlük
 4. ^ Okutucu, Nuray (2017). "Hac güzergahı olarak İstanbul'un inanç turizmine konu çekim unsurları (19.yüzyıl sonu ve 20.yüzyıl başı)" (PDF). İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi. 
 5. ^ "Antik Çağ'da Anadolu'da Turizm" (PDF). II. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi 12-15 Nisan 2012. 
 6. ^ a b Taner, Bilgehan (2013). "Konsept Otellerde Kurgu Mekan İlişkisi /". Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü yüksek lisans tezi. 17 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2021. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2021. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2021. 
 10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2021. 
 11. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]