Otel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hotel Llao Llao, Bariloche, Arjantin
Bir otel odası
The Peninsula New York oteli, Fifth Avenue ve 55th Street caddeleri, Manhattan
Bir yatak, çalışma masası ve televizyon içeren tipik bir otel odası
Hotel room at Hotel Scandic Malmen, Stockholm.jpg

Otel, belirli bir ücret karşılığında yolcu ve turistlere konaklama ve yemek hizmeti veren tesis. Konaklama endüstrisi'nde önemli role sahiptir. Otel sözcüğünün Latince kimsesizler ve yolcular için barınak, misâfirhâne anlamına gelen hospitale sözcüğünden gelen Fransızca hôtel sözcüğünün dilimize geçmiş şekli olduğu belirtilmektedir.[1] Otelin eş anlamlısı konakçı sözcüğüdür.[2][3][4][5][6] Osmanlı döneminde otel işlevini yerine getiren yerlere ise funduk, han ve mihmanhane gibi adlar verilmekteydi.[7] Oteller; yapısı, teknik donanımı, konforu ve bakım koşulları gibi maddi, sosyal değeri, personelin hizmet kalitesi gibi moral elemanlarıyla tercih edilebilir nitelikte geçici konaklama ve kısmen beslenme ihtiyaçlarını bir ücret karşılığında hizmet olarak kabul eden ekonomik, sosyal ve sosyal disiplin altına alınmış işletmelerdir. Otel odaları rezervasyon edilir, 21. yüzyılda Orbitz, Booking Holdings ve Expedia Group ile çevrimiçi otel rezervasyonu yapmak mümkündür.

Otel odaları genellikle konukların odalarını tanımlamalarına izin vermek için numaralandırılmış veya bazı küçük otellerde ve pansiyonlarda adlandırılmıştır.[8] Bazı butik, üst düzey oteller özel olarak dekore edilmiş odalara sahiptir. Bazı oteller, bir oda ve pansiyon düzenlemesinin bir parçası olarak yemek sunar. Japonya'da kapsül oteller, yalnızca uyumaya uygun küçük bir oda ve ortak banyo olanakları sağlar. Ek olarak kumarhane oteli, kondominyum otel, eko otel, gemi otel, Buz Otel, aşk oteli, saray oteli, hasta oteli, pansiyon oteli, pop-up otel, bahçe oteli, sualtı otel, suüstü otel gibi otel tasarımı türleri mevcuttur.[9]

Modern otelin öncüsü, Orta Çağ Avrupası'nın hanıydı. 17. yüzyılın ortalarından itibaren yaklaşık 200 yıllık bir süre boyunca, hanlar, otobüs yolcuları için konaklama yeri olarak hizmet etti. Hanlar, 18. yüzyılın ortalarında daha zengin müşterilere hitap etmeye başladı. Modern anlamda ilk otellerden biri 1768'de Exeter'de açıldı. 19. yüzyılın başlarında Batı Avrupa ve Kuzey Amerika'da oteller çoğaldı ve 19. yüzyılın sonlarında lüks oteller ortaya çıkmaya başladı.[10]

Otel operasyonları büyüklük, işlev, karmaşıklık ve maliyet açısından farklılık gösterir. Çoğu otel ve büyük konaklama şirketi, otel türlerini sınıflandırmak için endüstri standartları belirlemiştir. Lüks bir tam hizmet otel tesisi, lüks olanaklar, tam hizmet konaklama, tesis bünyesinde bir restoran ve concierge, Oda Servisi ve giysi ütüleme personeli gibi en üst düzeyde kişiselleştirilmiş hizmet sunar. Tam hizmet otelleri genellikle birçok tam hizmet konaklama, yerinde tam hizmet veren bir restoran ve çeşitli yerinde olanaklar içeren lüks tam hizmet tesisleri içerir. Bu tür otellerde balayı süiti ve başkanlık süiti gibi otel süiti türleri mevcuttur. Butik hoteller, genellikle lüks tesisler içeren daha küçük bağımsız, markasız otellerdir. Küçük ve orta ölçekli otel işletmeleri sınırlı miktarda yerinde olanaklar sunar.

Ekonomik oteller, çok az veya hiç hizmet içermeyen temel konaklama sunan küçük ve orta ölçekli otel işletmeleridir. Apart otel'ler, geleneksel bir otele kıyasla daha uzun süreli tam hizmet konaklama sunan küçük ve orta ölçekli otellerdir.[11]

Devre mülk ve destinasyon kulüpler, mevsimlik kullanım için ayrı bir konaklama biriminin mülkiyetini içeren bir mülk sahipliği biçimidir. Motel, otoparktan bireysel odalara doğrudan erişimi olan küçük boyutlu, alçak bir konaklama yeridir. Hostel, Avrupa'da öğrencilerin ucuza konaklayabilmesi için öğrenci yurtlarına benzer bir sistemle çalışan pansiyonlardır. Butik oteller tipik olarak benzersiz veya samimi bir ortama sahip otellerdir. Londra'daki Ritz Hotel gibi bir dizi otel, popüler kültür aracılığıyla halkın bilincine girmiştir. Bazı oteller, örneğin kumarhaneler ve tatil köyleri gibi özellikle kendi başlarına destinasyon olarak inşa edilmiştir.

Çoğu otel işletmesi genel müdür ve otel yöneticisi tarafından yönetilir. Büyük otellerde bir otel içindeki çeşitli departmanları (örneğin yemek servisi), orta düzey yöneticileri, idari personeli ve hat düzeyindeki denetleyen bölüm başkanları bulunur.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası lüks[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası lüks oteller, yüksek kaliteli olanaklar, tam hizmet konaklama, yerinde tam hizmet restoranlar ve büyük veya başkentlerde en üst düzeyde kişiselleştirilmiş ve profesyonel hizmet sunar.[12] Uluslararası lüks oteller, ülkeye ve yerel sınıflandırma standartlarına bağlı olarak en az Beş Elmas derecesi veya Beş Yıldızlı otel derecesi ile sınıflandırılır. Örnek markalar şunlardır: Accor, The Ascott Limited, Best Western, Hyatt, Conrad Hotels, InterContinental, Sofitel, Mandarin Oriental Hotel Group, Four Seasons Hotels and Resorts, The Peninsula Hotels, Rosewood Hotels & Resorts, JW Marriott Hotels, ITC Hotels ve The Ritz-Carlton Hotel Company.

Yaşam tarzı lüks tatil köyleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşam tarzı lüks tatil köyleri veya resort oteller, belirli yerlerde yaşam tarzı veya kişisel imajı olan bir misafire hitap eden markalı otellerdir. Bunlar tipik olarak tam hizmettir ve lüks olarak sınıflandırılır. Yaşam tarzı lüks tatil köyleri, ülkeye ve yerel sınıflandırma standartlarına bağlı olarak Beş Yıldızlı otel derecelendirmesi ile sınıflandırılır. Örnek markalar şunları içerir:Waldorf Astoria Hotels & Resorts, St. Regis Hotels & Resorts, Shangri-La Hotels and Resorts, The Oberoi Group, Wyndham Hotels & Resorts, Belmond Limited, Jumeirah Hotels, Aman Resorts, Taj Hotels, Hoshino Resorts, Raffles Hotels & Resorts, Fairmont Hotels and Resorts, Banyan Tree Holdings, Regent Hotels & Resorts ve Park Hyatt, Indian Hotels Company Limited, Radisson Hotel Group, Jinjiang International.

Lüks tam hizmet otelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tür oteller genellikle çok çeşitli konuk hizmetleri ve tesis içi tesisler sağlar. Huazhu Hotels Group, Choice Hotels International, Global Hotel Alliance, W Hotels, Sheraton Hotels and Resorts, Langham Hospitality Group, Kempinski, Kimpton Hotels & Restaurants, Hilton Hotels & Resorts, Lotte Hotels & Resorts, Renaissance Hotels, Marriott International ve Hyatt Regency.

Odaklanmış veya seçilmiş hizmet[değiştir | kaynağı değiştir]

Yalnızca iş seyahatinde olanlar gibi belirli bir gezgin demografisine hitap eden ve pazarlayan sınırlı sayıda yerinde olanaklar sunan küçük ve orta ölçekli otel işletmeleridir. Örnekler arasında Hyatt Place, Holiday Inn, Hospitality International, Hilton Worldwide, InterContinental Hotels Group, Courtyard by Marriott, Sonesta International Hotels ve Hilton Garden Inn sayılabilir.[13]

Ekonomi ve sınırlı hizmet[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu oteller çok sınırlı sayıda tesis içi olanaklar sunar. Genellikle yalnızca çok az hizmet içeren veya hiç hizmet vermeyen temel konaklama birimleri sunar. Bu tesisler normalde yalnızca belirli bir gezgin demografisine hitap eder ve pazarlar.[14] Örnekler arasında Ibis Budget, Hampton by Hilton, Aloft Hotels, Meliá Hotels International, Holiday Inn Express, Fairfield by Marriott, ve Four Points by Sheraton sayılabilir.

Uzun süreli[değiştir | kaynağı değiştir]

Bunlar küçük ve orta ölçekli otellerdir. Geleneksel bir otele kıyasla daha uzun süreli tam hizmet konaklama sunar. Uzun süreli konaklama otelleri, geleneksel olmayan fiyatlandırma yöntemleri sunabilir. Sınırlı ve belirli hizmetli otellere benzer şekilde, tesis içi olanaklar normalde sınırlıdır ve çoğu uzun süreli konaklama otellerinde tesis bünyesinde bir restoran bulunmaz.[15] Örnekler arasında Staybridge Suites, Candlewood Suites, Homewood Suites by Hilton, Home2 Suites by Hilton, Residence Inn by Marriott, Element by Westin, ve Extended Stay America sayılabilir.

Devremülk ve destinasyon kulüpler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tesis bünyesinde restoranlar, yüzme havuzları, dinlenme alanları ve diğer eğlence odaklı olanaklara sahip tam hizmetli otellerdir.[16] Devre tatil markalarına örnek olarak Hilton Grand Vacations, Marriott Vacation Club, Westgate Resorts, Disney Vacation Club, ve Holiday Inn Club Vacations verilebilir.

Motel[değiştir | kaynağı değiştir]

Moteller sınırlı hizmet sunan, daha düşük maliyetli, genellikle otoparktan bireysel odalara doğrudan erişimi olan küçük boyutlu, düşük katlı bir konaklama tesisidir. Moteller, yolculara hizmet etmek için inşa edildi. Motel içeren bazı zincir örnekleri arasında EconoLodge, Motel 6, Super 8 Motels ve Travelodge sayılabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]