Fore, Father

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"Fore, Father"
Family Guy bölümü
Bölüm no. 2. sezon
21. bölüm
Yönetmen Scott Wood
Senarist Bobby Bowman
Prodüksiyon no. 2ACX16
Yayın tarihi 1 Ağustos 2000 (2000-08-01)
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Wasted Talent"
Sonraki →
"The Thin White Line"
Family Guy (2. sezon)
Family Guy bölümleri listesi

"Fore, Father" (TürkçeÖn, Baba), komedi dizisi Family Guy'ın ikinci sezonunun yirmi birinci ve son bölümü olup, Fox kanalında 1 Ağustos 2000 (2000-08-01)'de yayımlandı Bu bölümden sonra resmî olarak yayından kaldırıldı. Program, 2001 yılında yeniden ekranlara döndü ancak 2002 yılında yeniden yayından kaldırıldı.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Lois, ailesinden kendisine bahar temizliğinde yardım etmesini ister. Peter evi hortumla temizlemeye kalkar ve bunun sonucunda eve zarar verir ve Lois, Peter'dan başka bir yere gitmesini ister. Peter, bunun üzerine Joe ve Cleveland ile birlikte kampa gitmeye karar verir. Kamptayken Peter balık tutmaya gider ve kendisi balık tutarken oğlu Chris'ten yemeklere göz kulak olmasını ister. Geri döndüklerinde Peter, Joe ve Cleveland tüm yemeklerin yenmiş olduğunu görür. Chris, seyahati berbat ettiği için babasından özür diler ve Peter ise oğluna kötü bir baba olduğunu itiraf eder ve arkadaşlarından Chris'in yeni babası olmak için gönüllü olmalarını ister ancak kimse bunu kabul etmez.

Chris daha sonra bir golf egzersiz sahasında işe başlar ve Peter, Cleveland'ın oğlunun dikkatinin çok çabuk dağıldığına dair kendisini uyarmış olmasına rağmen Küçük Cleveland'a golf öğretmektedir. Chris evinin dışında otururken Glenn Quagmire, Chris'in canını neyin sıktığını sorar. Chris, Peter'ın kendisine kötü bir babalık yaptığını söyler ve Quagmire onun geçici babası olarak ona yardımcı olur. Chris, Quagmire ile geçirdiği zamandan hoşlanmaz ve golf egzersiz sahasına geri döner. Orada Küçük Cleveland, Peter'ın attığı topa vurarak oyunu kazanmak üzeredir ve koşarak kaçmaya başlar. Sonunda Peter ve Chris aralarını düzeltir ve golf topları ile arabalara zarar verir.

O sırada Stewie, Brian'ın kitaplarını kullanarak eski televizyon programlarının kâğıt hamurundan birer kopyasını yapmaktadır. Brian, kitaplarını mahvettiği gerekçesiyle Stewie'ye kızar ancak Lois Stewie'yi korur. Brian'ın morâlini düzeltmek için Lois, Brian'a Peter'ın tümü Mr. T ile ilgili olan kitaplarını getirir. Stewie'den intikam almak için Brian, Stewie'ye yapılan aşıların aslında Lois tarafından kendisine enjekte edilen bir tür zihin kontrôl aşısı olduğunu söyler. Stewie bunun üzerine hayâl görmeye başlar.

Karşılama[değiştir | kaynağı değiştir]

2009 yılındaki incelemesinde IGN yazarı Ahsan Haque, bölüme 10 üzerinden 9.3 puan verdi ve bölümü "güçlü" ve "ikinci sezonu sonlandırmak için mükemmel bir yol" sözleri ile özetledi.[1]

Eylül 2010'da Family Guy yaratıcısı Seth MacFarlane, Twitter'da "Fore, Father" bölümünün dizinin en az komik bölümü olduğunu söylemiştir.[2] MacFarlane, bu tweetinden hemen önce "If I'm Dyin', I'm Lyin'" bölümünün en az komik bölümü olduğunu düşündüğünü belirtmişti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Haque, Ahsan. "Family Guy: "Fore, Father" Review" [Family Guy: "Fore, Father" İncelemesi] (İngilizce). IGN. 5 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2009. 
  2. ^ Seth MacFarlane'in Twitter yazısı

Bibliyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Callaghan, Steve (2005). "Fore, Father". Family Guy: The Official Episode Guide, Seasons 1–3 [Family Guy: Resmî Bölüm Rehberi, 1-3. Sezonlar] (İngilizce). New York: HarperCollins. ss. 123-127. ISBN 0-06-083305-X. 

Harici bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]