Şehrazad (Nikolay Rimski-Korsakov)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bestenin giriş notaları

Şehrazad, Op.35, Rus müzisyen Nikolay Rimski-Korsakov tarafından 1888 yılında bestelenen senfonik süit.

Binbir Gece Masalları'ndan esinlenilen eser, Rus müziği ve Nikolay Rimski-Korsakov'a özgü özellikleri bir araya getirir ve şaşaalı, renkli orkestrasyona yer veren, İmparatorluk Rusyası tarihine has doğuya ilgiyi, daha genel anlamda da oryantalizmi bünyesinde barındıran bir çalışma olarak ön plana çıkar. Rimski-Korsakov'un en popüler çalışması olduğu düşünülür.[1]

1910'da Michel Fokine bu müziği kullanarak "Ballets Russes" için bir bale eseri hazırlamıştır. Bu eserin ilk gösteriminde esrinin kostüm ve mizansenini Léon Bakst hazırlamıştır ve eserde baş balet Nijinsky olmuştur. Bu balede Rimski-Korsakov'un müziğinin kulanılması başta bestecinin dul karısı olan Nadezhda Rimskaya-Korsakova ve bestecinin diğer varisleri tarafından kabul edilmeyip tenkit edilmiştir.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Parça bütün bir temayı oluşturacak şekilde dört ayrı bölümden oluşur. Rimski-Korsakov bölümlere ışım verirken Binbir Gece Masalları'nda geçen öykülerden esinlenmiştir:

I. Deniz ve Sinbad'ın Gemisi

II. Kalendar Prens

III. Genç Prens ve Genç Prenses

IV. Bağdat'ta Şenlik - Deniz - Geminin, Üzerinde Bronz Atlı Bulunan Bir Sarp Kayalığa Çarpması

Bale[değiştir | kaynağı değiştir]

Rimski-Korsakov'un müziğini kullanan ve Sheherazade adı verilen bir bale adaptasyonu 4 Haziran 1910'da Paris'te Ballets Russses trüpü tarafından Opera Garnier opera evinde sahneye konulmuştur. Bu eserin librettosu Michel Fokine ve Leon Bakst tarafından yapılmış; koreografisi Michel Fokine tarafından hazırlanmış; mizansen sahne düzeni ve kostümleri de Leon Bakst tarafından yapılmıştır. Bu eserin keografik düzeni dolayısıyla Rimsky-Korsakov'un kompozisyonunun yeni aranjmanı yapılmıştır. Bestecinin dul karısı olan Nadezhda Rimskaya-Korsakova ve bestecinin diğer varisleri bu yeni aranjmanın bestecinin müziğini kötü yönde değiştirdiği gerekçesiyle bu baleye protestolarını ilan etmişlerdir.

Rus besteci Sergei Prokofiev de "Şehrezad Üzerine Fantazya adlı bir piyano eseri hazırlamıştır ve bu piyano eserinin şahsen ilkel rulo ses kaydını yapmıştır.

Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Audio dosyaları

Bale'den resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Minderovic, Zoran. "Nikolay Andreyevich Rimsky-Korsakov, Scheherazade, Symphonic Suite for Orchestra, op. 35". Dayton Philharmonic.  Bilinmeyen parametre |ürl= görmezden gelindi (yardım);

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]