Ebu Nuvas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ebu Nuvas
Abu Nuwas.jpg
Halil Cibran tarafından 1916 da çizilen resmi
Doğum 756 [1]
Ahvaz, İran
Ölüm 814 (aged 57–58)[1]
Meslek Şair

Ebu Nuvas (d.756-ö. 810) şair. Tam ismi Abu-Nuwas al-Hasan ben Hani al-Hakami olan şair, İran'ın güney batısındaki Ahvaz kentinde doğmuştur.

Klasik Arap Edebiyatı'nın en önemli şairlerinden sayılmaktadır. Arap edebiyatında var olan tüm şiir dallarında uzmanlaşmıştır ancak ününü şarap şarkılarına (hamriyyat) borçludur. Ebu Nuvas, dönemin folkloruna girmeyi başarmıştır. Adı Binbir Gece Masalları'nda da anılmaktadır.

Ebu Nüvas’ın hayatına dair bilgiler çok azdır. Buna karşın hayatına dair bilgiler bir o kadar da çelişkili ve karmaşıktır.

Asıl adı, Hasan’dır. Ebu Nüvas 762 yılında İran’daki Huzistan bölgesindeki Ahvaz köyünde doğdu. Babasının adı Hâni’dir. Annesi iran asıllı bir hanım olan Gülüban’dır. 7-8 yaşlarındayken ailesiyle birlikte Basra’ya taşındılar. Çocukluğu çok sıkıntı içinde geçti. Basra ulemasından, özellikle Ebu Ubeyde’den ilim tahsil etti. Çok geniş bir kültür edindi. Bunun yanı sıra eğlenceye, işret alemlerine düşkündü. Bermekiler ve Rabii Ailesi’nin yanında yer aldı ve bu çevrelerden büyük bir servet edindi. Harun Reşid’in meclislerinde (786-809) bulundu. Ne var ki, Harun Reşid sonraları onu hapse attı. Hapisten sonra Mısır’daki Hasib’in yanına gitti. Önceleri onu övüyordu, daha sonra ise onu da yermeye başladı. Harun Reşid’in oğlu Emin, halife olunca (809) Ebu Nüvas’ı özel şairi tayin etti.

Ebu Nüvas, duygulu, hafif meşrep ve yaratılış gereği eğlenceye düşkün idi. Küçüklüğünden beri konfor içinde yaşamayı hedeflemişti. Bu arayışı hayatında bariz bir şekilde görülür.

Kendisine ait bir Divan’ı vardır. Şiirlerinde şarap, mizah, gazel, övgü (methiye), ağıt (mersiye), yergi (hiciv), reddiye (tardiyyat), zühd, edep ve sitem vardır. Kendisine ait olmadığı halde ününden dolayı pek çok şiir kendisine isnat edilmiştir.

Şair Ebu Nüvas 54 yaşında öldü. Eğlence, işret, zevk ve sefa dolu bir hayattan sonra ölmeden önce tövbe etmiş ve zühd ile ilgili çok güzel şiirler yazmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Abu Nuwas". 26 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2012.