Civilization V

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Civilization V
Yayımcı(lar) 2K Games
Yapımcı(lar) Firaxis Games
Tasarımcı(lar) Jon Shafer
Platform(lar) PC, Mac
Çıkış tarih(ler)i Microsoft Windows
  Mac OS X
  23 Kasım, 2010
  Tür(ler)i Sıra Tabanlı Strateji
  Ortam DVD, İndirme

  Sid Meier's Civilization V Firaxis Games tarafından geliştirilen 4X strateji oyunudur. Oyun Microsoft Windows için Eylül 2010'da, OS X için Kasım 2010'da, Linux için ise Haziran 2014'te çıkmıştır.

  Civilization V'de oyuncu rastgele oluşturulmuş haritalarda bir medeniyetin kontrolünü tarih öncesi zamanlardan geleceğe kadar uzanan geniş bir spektrumda ele alır. Oyun içerisinde farklı türde oyunu kazanma türleri mevcuttur, bu kazanma türlerine oyun içi araştırmalar, keşifler, diplomatik hamleler, genişlemeler, ekonomik geliştirmeler, yönetim ve askeri fetihlerle ulaşılabilir. Oyun serinin önceki oyunundan farklı olarak bu sefer kare parçalara değil, altıgen parçalara ve yeni bir oyun motoruna sahiptir. Civilization IV'den kalma birçok oyun mekaniği ya oyunun ana sürümünde ya da gelen eklenti paketleriyle birlikte değişmiştir. Oyunun savaş sistemi değiştirilmiş, yeni bir din ve casusluk sistemi eklenmiştir. Artık şehirler kendilerini saldırganlara karşı savunabilmektedir, haritada yapayzeka tarafından kontrol edilen Şehir devletleri diğer ülkelerle ticaret ve diplomasi yapabilmektedir. Medeniyetlerin sınırları her seferinde sadece tek bir parça genişler, bu da mevcut parçaların daha üretken olabilmesini sağlar. Yollar artık bakım ücretine sahiptir. Oyunun Steam üzerinde bir topluluğu, modlama merkezi ve multiplayer bölümü bulunmaktadır.

  Oyunun ilk eklenti paketi olan Civilization V: Gods & Kings Temmuz 2012'de çıkmıştır. Bu eklenti paketi genel olarak din, casusluk, geliştirilmiş deniz savaşları ve geliştirilmiş savaş yapayzekasına odaklanır. Bu eklentiyle birlikte oyuna 9 yeni medeniyet eklenmiştir.

  Oyunun ikinci eklenti pakti olan Civilization V: Brave New World Mart 2013'te duyurulmuş, Temmuz 2013'te çıkmıştır. Bu eklenti pakti yeni ticaret rotalarına, dünya kongrelerine ve turizme odaklanır. Bu eklenti paketiyle birlikte oyuna 8 yeni wonder, 3 yeni ideoloji ve 9 yeni medeniyet eklenmiştir.

  Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

  Civilization V bir sıra tabanlı strateji oyunudur. Temel oynanış mantığı serinin ilk oyunundan beri hiç değişmemiştir. Mantık olarak satranca benzer. Sırası ile her ulusa hamleler yapma hakkı gelir. Oyuncu kendi işlemlerini yaptıktan sonra Enter tuşuna basar ve sıra diğer ulusa geçer. Her ulus, kendi sırasını tamamlayınca tur da tamamlanmış olur ve sonraki tura geçer. Turlar geçtikçe yıllar da geçer. Erken çağlarda her bir tur 50 yıla denk gelirken, çağlar ilerledikçe her bir tur bir yıla denk gelir.

  Advisor olarak anılan bakanlıklar aracılığıyla oyuncular askeri durumu, bilimsel araştırma durumunu, yönetim biçimini, dış siyaseti ayarlayabilirler. Şehirler çeşitli askeri ve sivil birimleri üretmektediler. Bunun yanı sıra her türlü bina şehirlerde yapılmaktadır. Binalar şehirlere yeni özellikler kazandırırken Wonder olarak bilinen tarihi yapılar ülke çapında yeni özellikler ve güçler kazandırmakta olup çeşitli alanlarda rakiplere üstünlük kurmayı sağlar. Aynı durum bilimsel araştırmalar için de geçerlidir.

  Oyunda gelişkin bir diplomasi imkanı vardır, devletler arası ilişkiler, ticaret, teknoloji ve şehir takası, savaş ve barış antlaşmaları bir ülke liderinin ismine tıklandıktan sonra açılan diplomasi ekranından yapılmaktadır.

  İndirilebilir içerik[değiştir | kaynağı değiştir]

  Civilization V için sonradan satın alınıp indirilebilen paketler yayınlanmıştır. Bu paketler oyuna yeni birimler, yapılar, haritalar, uluslar, senaryolar eklemektedir. Şu ana kadar on bir adet indirilebilir içerik yayınlanmıştır.

  • Babylon (Nebuchadnezzar II): Nebuchadnezzar II liderliğindeki Babil ulusunu oyuna ekler.
  • Cradle of Civilization - Mediterranean: Akdeniz ve çevresinin haritasını ekler.
  • Cradle of Civilization - Asia: Asya kıtasının haritasını ekler.
  • Cradle of Civilization - Americas: Amerika kıtasının haritasını ekler.
  • Cradle of Civilization - Mesopotamia: Mezopotamya bölgesinin haritasını ekler.
  • Double Civilization and Scenario Pack: İnka ve İspanya uygarlıkları arasındaki savaşı konu edinen senaryoyu ve İnka ulusunu oyuna ekler.
  • Civilization and Scenario Pack - Polynesia: Polinezya bölgesini konu edinen senaryoyu ve Polinezya ulusunu oyuna ekler.
  • Civilization and Scenario Pack - Denmark - The Vikings: Vikingleri konu edinen senaryoyu ve Viking ulusunu oyuna ekler.
  • Explorer's Map Pack: Yeni Çağda Dünyanın keşfini konu edinen haritaları oyuna ekler.
  • Wonders of the Ancient World Scenario Pack: Antik Çağda yapılmış Dünya harikalarını konu edinen senaryoları oyuna ekler.
  • Civilization and Scenario Pack - Kore: Koreyi konu edinen senaryoyu ve Kore ulusunu oyuna ekler.

  Eklenti paketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Civilization V: Gods & Kings[değiştir | kaynağı değiştir]

  Gods and Kings[1] (Tanrılar ve krallar) eklenti pakedi 19 Haziran 2012 tarihinde Amerika'da, 22 Haziranda ise geri kalan ülkelerde yayınlanmıştır. Eklenti pakedinin oyuna kattığı temel özellikler; Din ve Casusluk. Gods & kings ile ayrıca 3 yeni senaryo, geliştirilmiş teknoloji ağacı, çeşitli üniteler, dini şehir devletleri, ticarete ilgili şehir devletleri Civilization V'e eklenmiştir. Oyuna 9 adet yeni medeniyet eklenmiştir; Avusturya, Bizans, Kartaca, Keltler, Etiyopya, Hunlar, Maya, Hollanda Krallığı, İsveç, ve indirilebilir içeriklerde bulunan İspanya oyuna dahil edilmiştir.

  Civilization V: Brave New World[değiştir | kaynağı değiştir]

  Brave New World[2] (Cesur yeni dünya) eklenti pakedi 9 Temmuzda Amerika'da, 12 Temmuzda geri kalan ülkelerde yayınlanmıştır. Eklenti pakedinin oyuna kattığı temel özellikler; Ticaret yolları, Dünya kongresi, Arkeoloji, Büyük sanatçılar, Başyapıtlar, İdeoloji, Turizm, "Brave new World" ile ayrıca 8 yeni wonder, yeni üniteler ve 9 yeni medeniyet: Asur Uygarlığı, Brezilya, Endonezya, Fas (Morocco), Polonya Krallığı, Portekiz, Venedik, Zulular, Shoshone oyuna dahil olmuştur. Ek olarak indirilebilir içeriklerle paylaşılmış olan Etiyopya da bu eklenti pakedine dahildir.

  Ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Civilization V öntanımlı olarak 18 ülke ile gelmektedir. Türkler veya Osmanlılar'ın bir ek paket yerine doğrudan oyunun kendisiyle beraber geldiği ilk Civilization oyunudur. Ayrıca sonradan indirilebilen içeriklerle eklendiği için aşağıda tabloda bulunmayan Babiller, Polinezyalılar, Vikingler ve Danimarkalılar, İnkalar, İspanyollar, Koreliler de oyunda bulunmaktadır.Ülkelerin listesi şöyledir:

  Civilization V Medeniyetler Listesi
  Ulus Lider Başkent Özel Birim 1 Özel Birim 2 Özel Yapı Özel Yetenek
  Amerika Washington Washington Dakik Asker B17 Yok Kader Bildirisi
  Araplar Harun Reşid Mekke Okçu Deve Yok Pazar Ticaret Kervanları
  Aztekler Montezuma Tenochtitlan Jaguar Yok Yüzen Bahçeler Esirleri Kurban Etmek
  Çin Wu Zetian Pekin Chu-ko-nu Yok Basımcılık Savaş Sanatı
  Mısır II. Ramses Thebes Savaşçı At Arabaları Yok Ölü Gömme Gelenekleri Antik Mısır Mimarisi
  İngiltere Elizabeth Londra Uzun yaylı okçu Hayalet Gemi Yok Batmayan Güneş
  Fransa Napolyon Paris Silahşör Yabancı Lejyon Yok Eski Rejim
  Almanya Bismarck Berlin Landsknecht Panzer Yok Teutonicus Sansasyonu
  Yunanistan İskender Atina Hoplit Şampiyon Süvari Yok Helenistik Dönem
  Hindistan Gandhi Delhi Savaş fili Yok Babür Kalesi Nüfus Artışı
  Kızıl derililer Hiawatha Onondaga Mohawk Savaşçısı Yok Uzun Ev Büyük İz
  Japonya Oda Nobunaga Kyoto Samuray Zero Yok Bushido
  Osmanlılar Süleyman İstanbul Yeniçeri Sipahi Yok Osmanlı Donanması
  Persler Darius Persepolis Ölümsüz Yok Satrap Mahkemesi Ahameniş Kültürü
  Roma Augustus Roma Lejyoner Balista Yok Roma İhtişamı
  Rusya Katerina Moskova Kazaklar Yok Krepost Sibirya'nın Zenginlikleri
  Siyam Ramkhamhaeng Sukhotai Naresuan'ın Filleri Yok Angkor Vat Babadan Oğula Hükümdarlık
  Songhay Ture Gao Mandekalu Atlıları Yok Askia Türbesi Nehir Savaşı

  Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]