Civilization V

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Civilization V
Yayımcı(lar) 2K Games
Yapımcı(lar) Firaxis Games
Tasarımcı(lar) Jon Shafer
Platform(lar) PC, Mac
Çıkış tarih(ler)i Microsoft Windows
 • KA 21 Eylül, 2010
 • AVR 24 Eylül, 2010
Mac OS X
23 Kasım, 2010
Tür(ler)i Sıra Tabanlı Strateji
Ortam DVD, İndirme
Sistem gereksinimleri

Önerilen Gereksinimler

Mac

Giriş Klavye, Fare (PC)

Sid Meier's Civilization V (Civilization V ve Civ 5 olarak da bilinir) Firaxis tarafından geliştirilen bir sıra tabanlı strateji oyunu. Microsoft Windows için Ekim 2010'da, Mac OS X için 23 Kasım 2010'da yayınlandı. Civilization serisinin Beyond Earth'ten önceki oyunudur.

Oyunun amacı, bir medeniyetin yönetimini alarak geliştirmektir. MÖ. 4000 yılında itibaren bir şehirden yayılarak, genişleyerek ve savaşarak, MS. 2050 yılına kadar devamlılığını sağlamak amaçlanır. Oyunu kazanmak için çeşitli yollar vardır: En yüksek puanla bitirmek, efsanevi kültüre sahip olmak, diplomatik zafer, uzaya en önce çıkmak, bütün gezegeni ele geçirmek bu yöntemlerdendir. Bunu başarmak için yeni birimler, binalar, eserler üretmeli, bilimsel keşifler yapmalı, güçlü bir ekonomi ve ordu oluşturmalı, yeni şehirler kurulmalıdır.

Oyun, çoklu oyuncu ve tek oyuncu şekillerinde oynanabilmektedir. Ek olarak hotseat (bir bilgisayardan sırayla çoklu oyuncuyla oynama seçeneği) de eklenmiştir.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Civilization V bir sıra tabanlı strateji oyunudur. Temel oynanış mantığı serinin ilk oyunundan beri hiç değişmemiştir. Mantık olarak satranca benzer. Sırası ile her ulusa hamleler yapma hakkı gelir. Oyuncu kendi işlemlerini yaptıktan sonra Enter tuşuna basar ve sıra diğer ulusa geçer. Her ulus, kendi sırasını tamamlayınca tur da tamamlanmış olur ve sonraki tura geçer. Turlar geçtikçe yıllarda geçer. Erken çağlarda her bir tur 50 yıla denk gelirken, çağlar ilerledikçe her bir tur bir yıla denk gelir.

Advisor olarak anılan bakanlıklar aracılığıyla oyuncular askeri durumu, bilimsel araştırma durumunu, yönetim biçimini, dış siyaseti ayarlayabilirler. Şehirler çeşitli askeri ve sivil birimleri üretmektediler. Bunun yanı sıra her türlü bina şehirlerde yapılmaktadır. Binalar şehirlere yeni özellikler kazandırırken Wonder olarak bilinen tarihi yapılar ülke çapında yeni özellikler ve güçler kazandırmakta olup çeşitli alanlarda rakiplere üstünlük kurmayı sağlar. Aynı durum bilimsel araştırmalar için de geçerlidir.

Oyunda gelişkin bir diplomasi imkanı vardır, devletler arası ilişkiler, ticaret, teknoloji ve şehir takası, savaş ve barış antlaşmaları bir ülke liderinin ismine tıklandıktan sonra açılan diplomasi ekranından yapılmaktadır.

Civilization 4 ve 5'in farkları;

5. sürümde birimlerin hareketlerini saptayan sekizgen tasarımdan altıgen tasarıma geçilmiştir. Her bir altıgene 1 birim asker sığa bilmektedir. 4. Sürümde sınırlama yoktu. 5. sürümde din olgusu kaldırılmıştır.

İndirilebilir İçerikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Civilization V için sonradan satın alınıp indirilebilen paketler yayınlanmıştır. Bu paketler oyuna yeni birimler, yapılar, haritalar, uluslar, senaryolar eklemektedir. Şu ana kadar on bir adet indirilebilir içerik yayınlanmıştır.

 • Babylon (Nebuchadnezzar II): Nebuchadnezzar II liderliğindeki Babil ulusunu oyuna ekler.
 • Cradle of Civilization - Mediterranean: Akdeniz ve çevresinin haritasını ekler.
 • Cradle of Civilization - Asia: Asya kıtasının haritasını ekler.
 • Cradle of Civilization - Americas: Amerika kıtasının haritasını ekler.
 • Cradle of Civilization - Mesopotamia: Mezopotamya bölgesinin haritasını ekler.
 • Double Civilization and Scenario Pack: İnka ve İspanya uygarlıkları arasındaki savaşı konu edinen senaryoyu ve İnka ulusunu oyuna ekler.
 • Civilization and Scenario Pack - Polynesia: Polinezya bölgesini konu edinen senaryoyu ve Polinezya ulusunu oyuna ekler.
 • Civilization and Scenario Pack - Denmark - The Vikings: Vikingleri konu edinen senaryoyu ve Viking ulusunu oyuna ekler.
 • Explorer's Map Pack: Yeni Çağda Dünyanın keşfini konu edinen haritaları oyuna ekler.
 • Wonders of the Accient World Scenario Pack: Antik Çağda yapılmış Dünya harikalarını konu edinen senaryoları oyuna ekler.
 • Civilization and Scenario Pack - Kore: Koreyi konu edinen senaryoyu ve Kore ulusunu oyuna ekler.

Eklenti paketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Civilization V: Gods & Kings[değiştir | kaynağı değiştir]

Gods and Kings[1] (Tanrılar ve krallar) eklenti pakedi 19 Haziran 2012 tarihinde Amerika'da, 22 Haziranda ise geri kalan ülkelerde yayınlanmıştır. Eklenti pakedinin oyuna kattığı temel özellikler; Din ve Casusluk. Gods & kings ile ayrıca 3 yeni senaryo, geliştirilmiş teknoloji ağacı, çeşitli üniteler, dini şehir devletleri, ticarete ilgili şehir devletleri Civilization V'e eklenmiştir. Oyuna 9 adet yeni medeniyet eklenmiştir; Avusturya, Bizans, Kartaca, Keltler, Etiyopya, Hunlar, Maya, Hollanda Krallığı, İsveç, ve indirilebilir içeriklerde bulunan İspanya oyuna dahil edilmiştir.

Civilization V: Brave New World[değiştir | kaynağı değiştir]

Brave New World[2] (Cesur yeni dünya) eklenti pakedi 9 Temmuzda Amerika'da, 12 Temmuzda geri kalan ülkelerde yayınlanmıştır. Eklenti pakedinin oyuna kattığı temel özellikler; Ticaret yolları, Dünya kongresi, Arkeoloji, Büyük sanatçılar, Başyapıtlar, İdeoloji, Turizm, "Brave new World" ile ayrıca 8 yeni wonder, yeni üniteler ve 9 yeni medeniyet: Asur Uygarlığı, Brezilya, Endonezya, Fas (Morocco), Polonya Krallığı, Portekiz, Venedik, Zulular, Shoshone oyuna dahil olmuştur. Ek olarak indirilebilir içeriklerle paylaşılmış olan Etiyopya da bu eklenti pakedine dahildir.

Ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Civilization V öntanımlı olarak 18 ülke ile gelmektedir. Türkler veya Osmanlılar'ın bir ek paket yerine doğrudan oyunun kendisiyle beraber geldiği ilk Civilization oyunudur. Ayrıca sonradan indirilebilen içeriklerle eklendiği için aşağıda tabloda bulunmayan Babiller, Polinezyalılar, Vikingler ve Danimarkalılar, İnkalar, İspanyollar, Koreliler de oyunda bulunmaktadır.Ülkelerin listesi şöyledir:

Civilization V Medeniyetler Listesi
Ulus Lider Başkent Özel Birim 1 Özel Birim 2 Özel Yapı Özel Yetenek
Amerika Washington Washington Dakik Asker B17 Yok Kader Bildirisi
Araplar Harun Reşid Mekke Okçu Deve Yok Pazar Ticaret Kervanları
Aztekler Montezuma Tenochtitlan Jaguar Yok Yüzen Bahçeler Esirleri Kurban Etmek
Çin Wu Zetian Pekin Chu-ko-nu Yok Basımcılık Savaş Sanatı
Mısır II. Ramses Thebes Savaşçı At Arabaları Yok Ölü Gömme Gelenekleri Antik Mısır Mimarisi
İngiltere Elizabeth Londra Uzun yaylı okçu Hayalet Gemi Yok Batmayan Güneş
Fransa Napolyon Paris Silahşör Yabancı Lejyon Yok Eski Rejim
Almanya Bismarck Berlin Landsknecht Panzer Yok Teutonicus Sansasyonu
Yunanistan İskender Atina Hoplit Şampiyon Süvari Yok Helenistik Dönem
Hindistan Gandhi Delhi Savaş fili Yok Babür Kalesi Nüfus Artışı
Iroquois Hiawatha Onondaga Mohawk Savaşçısı Yok Uzun Ev Büyük İz
Japonya Oda Nobunaga Kyoto Samuray Zero Yok Bushido
Osmanlılar Süleyman İstanbul Yeniçeri Sipahi Yok Osmanlı Donanması
Persler Darius Persepolis Ölümsüz Yok Satrap Mahkemesi Ahameniş Kültürü
Roma Augustus Roma Lejyoner Balista Yok Roma İhtişamı
Rusya Katerina Moskova Kazaklar Yok Krepost Sibirya'nın Zenginlikleri
Siam Ramkhamhaeng Sukhotai Naresuan'ın Filleri Yok Angkor Vat Babadan Oğula Hükümdarlık
Songhay Ture Gao Mandekalu Atlıları Yok Askia Türbesi Nehir Savaşı

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Civilization Serisi

Civilization I

Civilization II

Civilization II: Test of Time

Civilization III

Civilization IV

Civilization IV: Warlords

Civilization IV: Beyond the Sword

Civilization IV: Colonization

Freeciv

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]