İçeriğe atla

Google Map Maker

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Google Map Maker
SahipGoogle
OluşturanGoogle
URLwww.google.com/mapmaker
Site türüWeb haritalandırma
KayıtEvet
Kullanılabilir dil(ler)İngilizce
Başlama tarihi23 Haziran 2008 (15 yıl önce) (2008-06-23)
Geçerli durumKapalı 31 Mart 2017 (7 yıl önce) (2017-03-31)

Google Map Maker (TürkçeGoogle Harita Oluşturucu), Google tarafından sunulan ve Google Maps adlı uygulamanın yeteneklerini geliştiren bir hizmetti. Google, veri eşlemlendirmenin olanaklı olmadığı kimi ülkelerde Google Maps'i belirli iş birliği topluluklarıyla birlikte geliştirmeyi kararlaştırdı. Proje, OpenStreetMap ile benzer özellikler taşımaktadır ancak Google Map Maker ile oluşturulan eşlemler Google'ın özel malı kapsamında sayılırlar.

Projenin nihai amacı yüksek çözünürlüklü eşlem verisinin elde edilmesi ve bu verinin Google Maps uygulamasında kullanılabilmesidir. Hali hazırdaki katkılar Google Maps'e yansıtılmamaktadır.

Arayüz[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Map Maker'ın eski logosu

Kullanıcılar öntanımlı işlevleri kullanarak belirli bir eşlemi yükleyebilir ve bu eşlem üzerine yollar, demiryolları ve ırmaklar çizebilirler. Yerel merkezlerine ait yapılar da eşleme eklenebilmektedir. Site ilk bakışta Google Maps'i andırmaktadır. Bu uygulamada da yer alan uydu fotoğraflarının yanı sıra Google Map Maker, eşlem ve uydu fotoğraflarının birlikte sunulduğu görüntüleme kipini de içerir.

Kullanıcılar arama ve göz atma araçlarını kullanarak eşlem üzerinde ekleme ve düzeltme işlevlerini uygulayabilmektedirler. Uygulama, üç tür çizim aracı sunmaktadır. Bunlar; eşlem üzerinde belirli bir noktayı işaretlemeye yarayan yer imi, yol ve ırmak gibi şekilleri çizmeye yarayan doğru ve park ve göl gibi çok ayrıtlı şekillerin çizimini kolaylaştıran çokgendir. Uygulama kullanıcıları ve Google tarafından önerilen yaklaşım, yol benzeri şekilleri uydu fotoğraflarına koşut biçimde çizmeyi öngörür. Bu yaklaşım, uydu fotoğraflarının yetersiz kaldığı bölgeler için uygulanamamakta, bu da bu bölgelere ait eşlemlerin tamamlanmasını güçleştirmektedir.

Yüksek kaliteli veriyi güvence altına almak amacıyla yeni kullanıcıların katkıları deneyimli kullanıcılar tarafından gözden geçirilmektedir. Vandalizm ve çarpıklıkla savaşım veren bu sistem, kullanıcıları katkılarıyla ters orantılı olacak biçimde denetler.

Kullanıcılar belirli bir bölgeyi 'komşu bölge' olarak tanımlayabilmekte ve bu bölge üzerinde yaptıkları değişikliklerde daha serbest davranabilmektedirler. Kullanıcılar kendilerine komşu bölgeler üzerinde yapılan değişiklikleri de denetleyebilirler. Bir kullanıcının komşu bölgesi diğer kullanıcılar tarafından görüntülenemez.

Erişilebilirlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Hizmet, aşağıdaki yerler için açık durumdadır ancak kullanıcılar coğrafi konumlarına bakılmaksızın katkıda bulunabilmektedirler.

Yeterli eşlem verisine sahip bulunmayan ülkelerde eşlem düzeltme işlemleri etkinleştirilmemiştir. Yukarıda sıralanan tüm bölgeler için yüksek çözünürlükte uydu fotoğrafı bulunmamaktadır. Bu durum, eşlemlendirme yordamını güçleştirmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]