OpenStreetMap

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
OpenStreetMap'te ki İzmir haritası (güncel durum)

OpenStreetMap (kısaca OSM) özgür yazılım şartları altında oluşturulan açık kaynaklı bir dünya çapında harita oluşturma projesidir. GPS alıcılarıyla ve diğer kamu malı kaynaklardan toplanan bilgiler ile oluşturulur.

OpenStreetMap açık kaynaklı olan ve dünyanın her yerinden gönüllü olarak katılımcıların oluşturdukları bir dünya haritası projesidir. OpenStreetMap tıpkı Vikipedi (ki Vikipedi'den esinlenmiştir) gibi kullanıcıların içeriklerini oluşturduğu bir yapıya sahiptir. Haritalar kullanıcıların sunmuş olduğu GPS izleri, uydu fotoğrafları ve yerel yönetimler tarafından sağlanan çeşitli veriler doğrultusunda oluşturulmaktadır. Yapılan değişiklikler anında yayınlanır.

OpenStreetMap'de bütün içerik Open Database License lisansı ile korunmaktadır.[1]

Katkılar üreticilerine ait olmaya devam etmekle birlikte, copyleft lisansı içeriğin serbestçe dağıtımına olanak sağlamaktadır. Tamamen bedava ve tamamen reklamsızdır. Avrupa'da, ABD'de ve Güney Amerika'da birçok şirket ve yerel yönetim tarafından desteklenen bir projedir - fakat Türkiye'den henüz herhangi bir yerel yönetiminden destek olmadı.

Dünya üzerinde pek çok ülkeden gönüllülerin katılımıyla büyümeye devam eden OpenStreetMap, bugün pek çok şehrin özgür haritasını barındırmaktadır.

Son güncellemesi yönlendirme imkanları sunuyor. 03.08.2015 itibariyel gönüllü kullanıcı sayısı; 2.204.822 kişidir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ RWeait (12 September 2012). "OpenStreetMap data license is ODbL v1.0". OSM Foundation. http://blog.osmfoundation.org/2012/09/12/openstreetmap-data-license-is-odbl/. Erişim tarihi: 5 November 2012. 

Resmi site[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi ile işbirlik[değiştir | kaynağı değiştir]