Yandex.Map Editor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yandex.Map Editor
URL mapeditor.yandex.com.tr
Site türü Web eşlemlendirme
Kayıt Evet
Kullanılabilir dil(ler) Türkçe, İngilizce, Rusça, Ermenice, Fransızca, Sırpça (Latin alfabesi), Kazakça, Özbekçe[1]
Sahip Yandex
Oluşturan Yandex
Geçerli durum Etkinlik

Yandex.Map Editor, Yandex tarafından sunulan ve Yandex Haritalar adlı uygulamanın yeteneklerini geliştiren yeni bir hizmettir. Yandex, veri eşlemlendirmenin olanaklı olmadığı kimi ülkelerde Yandex Haritalar'i belirli iş birliği topluluklarıyla birlikte geliştirmeyi kararlaştırmıştır. Proje, OpenStreetMap ile benzer özellikler taşımaktadır ancak Yandex.Map Editor ile oluşturulan eşlemler Yandex'ın özel malı kapsamında sayılırlar.

Projenin nihai amacı yüksek çözünürlüklü eşlem verisinin elde edilmesi ve bu verinin Yandex Haritalar uygulamasında kullanılabilmesidir. Halihazırdaki katkılar Yandex Haritalar'e yansıtılmamaktadır.

Arayüz[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcılar öntanımlı işlevleri kullanarak belirli bir eşlemi yükleyebilir ve bu eşlem üzerine yollar, demiryolları ve ırmaklar çizebilirler. Yerel merkezlerine ait yapılar da eşleme eklenebilmektedir. Site ilk bakışta Yandex Haritalar'i andırmaktadır. Bu uygulamada da yer alan uydu fotoğraflarının yanı sıra Yandex.Map Editor, eşlem ve uydu fotoğraflarının birlikte sunulduğu görüntüleme kipini de içerir.

Uygulama kullanıcıları ve Yandex tarafından önerilen yaklaşım, yol benzeri şekilleri uydu fotoğraflarına koşut biçimde çizmeyi öngörür. Bu yaklaşım, uydu fotoğraflarının yetersiz kaldığı bölgeler için uygulanamamakta, bu da bu bölgelere ait eşlemlerin tamamlanmasını güçleştirmektedir.

Yüksek kaliteli veriyi güvence altına almak amacıyla yeni kullanıcıların katkıları deneyimli kullanıcılar tarafından gözden geçirilmektedir. Vandalizm ve çarpıklıkla savaşım veren bu sistem, kullanıcıları katkılarıyla ters orantılı olacak biçimde denetler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]