Göktürk-2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Göktürk-2
Başlıca yükleniciler Hava Kuvvetleri Komutanlığı[1]
Görev türü İletişim
Uydu Dünya
Yörüngeye yerleştirilme tarihi 2012
Fırlatma tarihi 18 Aralık 2012
Taşıyıcı roket Uzun Yürüyüş 2D
Fırlatma yeri Kansu,  Çin Halk Cumhuriyeti
Görev süresi 5 yıl
Web sayfası tai
Kütle 409 kilo (900 lb)
Boyutlar 1,5 m x 1,5 m x 1,5 m
Güç Güneş ışığı
Yörünge Verileri
Yörünge rejimi Güneş Eş zamanlı
Yörünge yüksekliği 686 km
Yörünge süresi 98 dakika
Tekrarlama aralığı 2,5 gün
Aletler
Ana aletler *Görüntü Depolama Kapasitesi: 8 GB + 32 GB
Çözünürlük Siyah-Beyaz-2,5 m / Renkli 5 m

Göktürk-2, TÜBİTAK UZAY, TAI işbirliği ile geliştirilen keşif uydusu. 18 Aralık 2012 tarihinde Çin'deki Jiuquan Fırlatma Üssü'nden uzaya fırlatılmıştır.[2] 409 kg ağırlığındaki uydu 2,5 metre siyah-beyaz ve 5 metre renkli çözünürlüğe sahiptir.[3] Uydunun görev bilgisayarı ve görev yazılımı tamamen Türkiye'de Türk mühendislerce üretilmiştir.[4] Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca yüksek çözünürlüklü görüntü alınması için üretilen ilk uydudur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapımına 2007 yılında başlanan uydu, 18 Aralık 2012'de Çin'den Çin'in kendi ürettiği Uzun Yürüyüş-2D taşıyıcı roket vasıtası ile uzaya gönderilmiştir.Göktürk-2'nin Donanımları'nın %80'i, yazılımlarının %100'ü Türk Mühendisler tarafından yapılmıştır.

Fırlatılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye’nin Çin’den satın aldığı fırlatma hizmeti sigorta olmak üzere 20 milyon Euro’ya mal oldu. Göktürk-2, fırlatıldıktan 12 dakika sonra saat 18.25'de 686 kilometre yüksekteki yörüngesine oturdu. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Tamer Beşer, uzaya gönderilen Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü ilk gözlem uydusu Göktürk-2'den ilk sinyalin saat 19.39'da Norveç Trömso'dan alındığını bildirdi.

Proje maliyeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Göktürk-2 uydusu deneme ve test çalışmalarının tamamlanmasının ardından, kontrolü Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na devredilecektir [5] ve proje 140 milyon liralık bir bütçeye sahiptir.[6]

Kullanım amaçları[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdür Tamer Beşer tarafından verilen bigilere göre "Göktürk-2, Türkiye ve civarından aldığı görüntüleri anında Türkiye'ye indirebilecek. Yerden 700 kilometre yükseklikte güneşe eş zamanlı yörüngeye girecek olan uydu, dünyanın herhangi bir noktasından görüntü de alabilecek. Uyduyla haberleşme, Türkiye'nin bulunduğu bölgeden uydunun geçtiği sabah ve akşam saatlerinde kurulacak. Uydu 93 dakikada bir dünyanın çevresinde bir tur atacak. Her turda kuzey ve güney kutbundan bir kez geçecek."[4]

GÖKTÜRK-2 Projesi kapsamında; uzay ve uydu sistemlerine yönelik teknoloji, uzman insan gücü ve alt yapı geliştirilmesi, kamu kurum ve kuruluşlarının gözlem ve araştırma ihtiyaçlarının milli imkan ve kabiliyetlerle karşılanması hedeflenmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]