RASAT

Vikipedi, özgür ansiklopedi
RASAT
Rasat Logo
Organizasyon TÜBİTAK
Fırlatma tarihi 17 Ağustos 2011
Taşıyıcı roket Dnepr
Fırlatma yeri Yasny Fırlatma Üssü
Görev süresi 3 yıl
Vurgulanan misyon Türk uzay teknolojisini geliştirmek
COSPAR kimliği 2011-044D
Web sayfası [1]
Kütle 93 kg
Yörünge Verileri
Yörünge rejimi dairesel
Yörünge yüksekliği 700 km
Yörüngede yakın nokta Ekvator 10:30
Yörünge süresi 98.8 dakika
Aletler
Ana aletler

Optik faydalı yük

  • BiLGE
  • GEZGiN-2
  • X-Bant Verici Modülü

RASAT, tasarımı ve üretimi Türkiye'de gerçekleştirilen ilk yer gözlem uydusudur. Türkiye’nin BiLSAT uydusundan sonra ikinci uzaktan algılama uydusudur.DPT tarafından sağlanan kaynakla TÜBİTAK UZAY tarafından, danışmanlık ya da dış destek alınmadan Türkiye'de tasarlanan uydu, 17 Ağustos 2011 tarihinde Rusya'nın Kazakistan sınırındaki Orenburg bölgesinde bulunan Yasny Fırlatma Üssü'nden Dnepr fırlatma aracıyla uzaya gönderildi. 969 saniye içinde yörüngeye yerleşen uydu, ilk sinyalleri Türkiye saati ile 11.50'de vermeye başladı.[1] 18 Ekim 2011 tarihindeyse uydu tarafından çekilen fotoğrafların TÜBİTAK'ın yer istasyonundan indirilmeye başlandığı duyuruldu.

3 yıllık bir görev ömrüne sahip olmak üzere tasarlanan RASAT; 685 km irtifada, Güneş ile eşzamanlı bir yörüngede bulunmaktadır. Pankromatik bantta 7,5 m ve kırmızı, mavi, yeşil bantlarında 15 m. yer örneklem mesafesine sahip olan uydu; haritacılık, afet izleme, kirlilik ve çevrenin izlenmesi ile şehircilik ve planlama amaçlarıyla görev yapmaktaydı. Bunun dışında, TÜBİTAK UZAY tarafından tasarlanan ve geliştirilen uçuş bilgisayarı BİLGE, gerçek zamanlı görüntü sıkıştırma donanımı ve X-bant iletişim modülleri de test edilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İlk yerli gözlem uydusu Rasat uzayda". 17 Ağustos 2011. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]