Bölgesel Konumlama ve Zamanlama Sistemi (Türkiye)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bölgesel Konumlama ve Zamanlama Sistemi kısaca BKZS, bir uydu konumlandırma sistemi ve küresel konumlandırma ve zaman aktarımında Türk Silahlı Kuvvetlerinin uzay tabanlı bir projesidir.

Projenin amacı, bağımsız çatışma zamanlarında devre dışı bırakılabilir mevcut yabancı sistemlerden, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, barış, kriz ve askeri operasyonlar boyunca ihtiyaç duyabilecekleri konumlandırma ve zamanlama bilgilerini sağlamaktır.[1] Proje Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş. (STM) (Defence Technologies and Engineering Inc.) tarafından geliştirilen, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın bir bağlı ortaklığıdır. Şu anda proje fizibilite çalışmasının değerlendirilmesini içeren ilk aşamasında olmaktadır.[2][3] Önümüzdeki birkaç yıl içinde beş askeri keşif ve yer gözlem uydularının üretilmesi ve uzaya fırlatılması planlanmaktadır.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Magan, Veronica (3 Nisan 2013). "Turkey Plans to Increase Investment in Satellite Communications". Satellitetoday.com. Erişim tarihi: 20 Aralık 2013.  Bilinmeyen parametre |yayınlayan= görmezden gelindi (yardım)
  2. ^ "Bölgesel Konumlama ve Zamanlama Sistemi (BKZS) Projesi". Savunma Sanayi Müsterşarlığı. 22 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2013. 
  3. ^ "Regional Positioning and Timing System Project". Savunma Sanayii Müsteşarlığı. 22 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2013. 
  4. ^ "Turkey plans dedicated military satellite communications network". Militarycommunications.wordpress.com. 8 Nisan 2013. Erişim tarihi: 20 Aralık 2013.  Bilinmeyen parametre |yayınlayan= görmezden gelindi (yardım)