İçeriğe atla

Göktürk-1

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Göktürk 1
Başlıca yüklenicilerTelespazio
Thales Alenia Space
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ)
Görev türüYer gözlem uydusu
UyduDünya
Fırlatma tarihi5 Aralık 2016[1]
Taşıyıcı roketVega
Fırlatma yeriKourou ELV, Fransız Guyanası
Web sayfası[1]
GüçGüneş ışığı
Yörünge Verileri
Yörünge referansıYer merkezli yörünge
Yörünge rejimiGüneş eşzamanlı yörünge
Göktürk 1'in logosu

Göktürk 1, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) ve Aselsan'ın teknoloji girdisi ile İtalyan uzay hizmeti şirketi Telespazio tarafından Millî Savunma Bakanlığı için tasarlanmış ve geliştirilmiş olan, 0.5 m'ye (50 cm) kadar görüş yeteneğine sahip, yüksek çözünürlüklü bir yer gözlem uydusudur.[2]

Göktürk-1 Projesi kapsamında 13 Temmuz 2009'da Millî Savunma Bakanlığı ve Finmeccanica/Thales Grubu ortak girişim şirketi Telespazio arasında 19 Temmuz 2009 tarihinde bir anlaşma imzalandı. Thales Alenia Space uydu platformunu tedarik etmekle görevlendi. Proje çerçevesinde, kritik bir altyapı olarak Türkiye'de 5.000 kilograma kadar uzay aracının (Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi) montajı, entegrasyonu ve denenmesi için bir tesis kurulacaktı. Proje 250 milyon avro değerindedir.[3][4]

0,50 m (1 ft. 6 inç) çözünürlüklü uydu, coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyadaki herhangi bir yerde keşif yapmak için tasarlanmıştır. Buna ek olarak, haritalama ve planlama, arazi örtüsü araştırması, jeoloji, ekosistem izleme, felaket yönetimi, çevre kontrolü, kıyı bölgesi yönetimi ve su kaynakları konularında çeşitli sivil uygulamalarda kullanılacaktır.[3][4]

İsrail ile uyuşmazlık

[değiştir | kaynağı değiştir]

İsrail, Telespazio'nun hissedarı olan Thales Group adlı Fransız şirketi üzerinde baskı kampanyası başlatmıştır. İsrail, Göktürk-1'in kendi topraklarından çektiği yüksek çözünürlüklü görüntülerin sonunda yanlış ellere düşebileceği korkusunu dile getirdi. Uydu'nun yüksek teknoloji ürünü kamera sisteminin kritik elektro-optik bölümlerinden bazılarını Thales Grubu'na sağlayan İsrail, Göktürk-1'in İsrail üzerinde olduğu sürece görüntü alma yeteneğine sahip olmaması şartını koştu.

Türkiye, bu bilgileri aldıktan sonra, müteahhit şirket Thales Group'dan uydu görüntüsünün istediği herhangi bir yerden görüntü alabileceğini ispatlamasını istedi. Fransız üretici başlangıçta bu talebi reddetti ancak daha sonra Türk tarafından ödemelerin durdurulması tepkisini çekti.

Türk bürokratları, uydunun deneyimli ve tanınmış bir uzay şirketi tarafından fırlatılmasını istedi. Öte yandan Fransız tarafı, maliyeti düşürmek için çok deneyimli bir uydu fırlatma şirketini devreye alma konusunda ısrar etmiştir.

Siyasi ve ticari anlaşmazlıklar yüzünden çok fazla gecikme yaşanmasının ardından, uydu 2016 yılı sonlarında bir Vega roketi üzerinde uzaya fırlatılması planlanmıştır.[5] Göktürk-1B olarak adlandırılan ikinci bir uydu, fırlatma başarısızlığı veya kapasite eklemek için inşa edilebilir olmaktadır.[5]

Göktürk serisinin bir başka yer gözlem/keşif uydusu olan Göktürk-2, (ancak Göktürk-1'e kıyasla daha düşük çözünürlükle), 18 Aralık 2012'de başarıyla yörüngesine yerleştirildi ve halihazırda yüksek çözünürlüklü imgeler iletmektedir.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "Göktürk-1 için geri sayım başladı! İşte görevleri". 4 Aralık 2016. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2016. 
  2. ^ Turkey Space Programs Göktürk Turksat Satellite Tusaş Tai Telespazio
  3. ^ a b "Göktürk-1". TUSAŞ. 23 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2013. 
  4. ^ a b "Göktürk-1". Gunter Space Page. 18 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2013. 
  5. ^ a b Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; spacenews-20150423 isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]