Kırmızı Pazartesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kırmızı Pazartesi
Crónica de una muerte anunciada
Kirmizipazartesi.jpg
Kitabın Can Yayınları kapağı
Yazar Gabriel García Márquez
Çevirmen İnci Kut
Ülke  Kolombiya
Dil İspanyolca
Konular Cinayet
Suç
Tür Roman
Yayım 1981 (özgün)
1982 (Türkçe)
Yayımcı Random House Mondadori (özgün)
Can Yayınları (Türkçe)
Sayfa 107
ISBN 9871138016 (özgün)
9789750721571 (Türkçe)
OCLC 905056527

Kırmızı Pazartesi (İspanyolca: Crónica de una muerte anunciada), Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Gabriel García Márquez'in bir romanıdır. Asıl adı İşleneceğini Herkesin Bildiği Bir Cinayetin Öyküsü'dür ancak Türkiye'de Kırmızı Pazartesi ismiyle basılmıştır. Gerçek bir hikayeden uyarlanan kitap, 1 Mayıs 1981'de İspanya, Meksika, Kolombiya ve Arjantin'de yayımlandı. Kitapta, işleneceğini herkesin bildiği ancak engel olmak için kimsenin bir şey yapmadığı bir cinayetin öyküsü anlatılır.[1]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitapta, Kolombiya'nın sakin bir kasabasında işlenen gerçek bir cinayet anlatılır. Romanın ilk cümlesi ile yazar, kimin ne zaman öldürüleceğini açıklar. Sorgulama/mülakat tekniği ile yazılmış bu kısa romanda sadece okuyucu değil, tüm kasaba ahalisi de kimin ne zaman öldürüleceğini önceden bilmektedir. Márquez, çocukluğunu geçirdiği bu kasabada gerçekleşmiş bir cinayeti konu alıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Gabriel Garcia Marquez Kırmızı Pazartesi Hakkında Özet İncel | YORUMLAR | ESA". edebiyatvesanatakademisi.com. 16 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]