Seth MacFarlane

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Seth MacFarlane
Seth MacFarlane 2017
Doğum26 Ekim 1973
 ABD
MeslekSeslendirme sanatçısı, oyuncuanimatör, yazar, yapımcı
Boy1,78 m (5 ft 10 in)
İmza

Seth Woodbury MacFarlane (d. 26 Ekim 1973), Amerikalı animatör, yazar, yapımcı, aktör, şarkıcı, seslendirme sanatçısı ve yönetmen. Daha çok yarattığı animasyon sit-comlar Family Guy, American Dad! ve The Cleveland Show ile tanınmaktadır. Ayrıca Fuzzy Door Productions adında kendi yapım şirketi vardır.

Aktör olarak, Gilmore Girls, The War at Home gibi şovlarda konuk oyuncu olarak yer aldı. Bilimkurguya ve fanteziye olan ilgisi MacFarlane'nin, Star Trek: Enverprise 'da konuk olmasını ve Guillermo del Toro'nun Hellboy II: Altın Ordu filminde Johann Krauss karakterine dublaj yapmasını sağladı. Bunların yanı sıra Futurama: Into the Wilde Green Yonder filminin açılış jeneriğinde şarkı söyledi. MacFarlane'nin animasyon şovları, televizyondaki ve filmlerdeki popüler kurguya göndermeler yaparak dalga geçmesi ile bilinir. 2008 yılında kendi YouTube kanalını Seth MacFarlane's Cavalcade of Cartoon Comedy adıyla açtı. Şarkıcı olarak MacFarlane, şovlarında yorumladığı Broadway melodileriyle dikkat çekmektedir. BBC Proms 2009'daki canlı performansı, en iyi bilinen canlı performansıdır. 2012'de çekilen Teddy Bear adlı filmi yazmış, yönetmiş ve filmdeki Ted'i seslendirmiştir. 2014 yılında çekimlerine başlanacak olan A Million Ways to Die in the West isimli filmin yönetmenliğini, senaristliğini, yapımcılığını ve baş rolünü üstlenmiştir.

MacFarlane, zaman zaman Birleşik Devletler'deki üniversiteler ile kolejlerde konuşmalar yapmaktadır. Fox Broadcasting Company ile 100 milyon dolar olarak açıklanan bir antlaşma imzaladı ve bu ödeme ile MacFarlane, tarihteki en yüksek ödeme yapılan televizyon yazarı ve yapımcı oldu.[kaynak belirtilmeli]Los Angeles'ta 13.5 milyon dolara aldığı evinde oturmaktadır.[kaynak belirtilmeli]Family Guy çizgi dizisinin yaratıcısıdır. Dizide Peter Griffin, Stewie Griffin, Brian Griffin, Glenn Quagmire, Carter Pewterschmidt, Dr. Elmer Hartman ve Tom Tucker'ı seslendirir.

Akademi Ödüllerinin verildiği 2013 Oscar ödül töreninin sunuculuğunu yapmıştır. Oscar töreninde ilk defa denenen ve geleneksel olması beklenen bu seneki "Sinema ve Müzik" içerikli tema ile birlikte sunuculuğunu, görsel şovla birleştirip başarıyla gerçekleştirmiştir.[kaynak belirtilmeli]