İçeriğe atla

Peter Griffin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peter Griffin
Family Guy Karakteri
Seslendiren Seth MacFarlane
Karakter Bilgisi
Tam Adı Peter Löwenbräu Griffin
Akrabaları Karısı: Lois
Çocukları: Meg, Chris ve Stewie
Ebeveynleri: Thelma, Francis (üvey babası),
Mickey McFinnigan (öz babası)
Saç Rengi Kahverengi
Mesleği Oyuncak fabrikasında güvenlik müfettişi
Bira üreticisi
Memur
Balıkçı
Bira fabrikası kargo bölümü
Dizi Bilgisi
İlk Görünüş Death Has a Shadow

Peter Griffin (Doğum ismi ile: Justin Peter Griffin) animasyon televizyon dizisi Family Guy'ın baş karakterlerinden bir tanesidir ve aynı zamanda Griffin ailesinin aile reisidir. Seth MacFarlane tarafından seslendirilen Peter, ilk kez diğer aile üyeleriyle birlikte 20 Aralık 1998 tarihinde 15 dakikalık kısa bir filmle televizyon ekranlarında belirdi. Daha sonra dizi Death Has a Shadow isimli ilk bölümüyle Fox TV'de yayınlanmaya başladı.

Peter Lois Griffin ile evlidir. Meg, Chris ve Stewie adında üç çocuğu vardır. Ayrıca Brian isminde entelektüel ve liberal bir köpeği vardır. Oyuncak fabrikası güvenlik müfettişliği, memuriyet ve balıkçılık gibi değişik işlerde çalışmıştır.

Aile içindeki rolü

[değiştir | kaynağı değiştir]

Peter Griffin kilolu, Rhode Island ve Doğu Massachusetts aksanlı, İrlanda kökenli bir katoliktir. Peter ve ailesi kurgusal bir kasaba olan Quahog'ta yaşarlar. Peter bir oyuncak fabrikasında güvenlik müfettişi olarak çalışmıştır. Akşam yemeğine davet ettiği patronu Jonathan Weed'in yemek yerken boğulup ölmesinden sonra fabrikadan ayrılıp Portekiz'li göçmenlerle birlikte balıkçılığa başladı. Botu battıktan sonra balıkçılığı bırakıp bir bira fabrikasının kargo bölümünde çalışmaya başladı ve hâlen aynı işi devam ettirmektedir.[1]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2010.