Fadik Sevin Atasoy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fadik Sevin Atasoy
Doğum 1 Ekim 1975 (1975-10-01) (45 yaşında)
Ankara, Türkiye
Milliyet  Türkiye
Meslek Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu
Etkin yıllar 2000-günümüz
Ebeveyn(ler) Sönmez Atasoy
Emel Göksu

Fadik Sevin Atasoy (d. 1 Ekim 1975, Ankara), Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusudur.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Adını babası Sönmez Atasoy'un, o doğduğunda sahnelediği[1] Fadik Kız adlı oyundan alan sanatçı, henüz dört yaşındayken Selçuk Tiyatro Festivali'nde Devlet Tiyatroları'nın "Teneke" adlı oyununda rol aldı. Bu rolüyle henüz dört yaşında En İyi Oyuncu Ödülü'nü aldı. TRT'de çocuk programlarında sunuculuk yaptı. İlköğrenime başlayana kadar, ailesiyle birlikte turnelerde ve sahne arkasında yetişti. Önce İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim almaya başladıysa da, daha sonra Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü sınavlarında birinci olarak burs kazanıp bu okuldan mezun oldu. Yine aynı Üniversitede yüksek lisansını burslu olarak tamamladı. "Oyunculuk Sanatında Diksiyon ve Fonetik" konulu bir tez vermiştir. Annesi Emel Göksu, Devlet Tiyatrosu sanatçısı, erkek kardeşi Devlet Opera ve Balesinde bale sanatçısı İbrahim Eren Keleş olan Atasoy, Devlet Tiyatroları'na girdi. İngiltere, Fransa, Rusya ve Bulgaristan'da tiyatro üzerine eğitim aldı ve araştırmalar yaptı. Bulgaristan Devlet Tiyatrosu'nda Carmen'i oynadı ve tiyatro yönetmenliği yaptı. İngilizce, İtalyanca, Almanca, Fransızca ve Bulgarca[2] konuşabilmektedir.

Oyun Atölyesi'nde Haluk Bilginer'le birlikte Moliere'in "Cimri" adlı oyununda da rol alan sanatçı, kamera karşısına da geçerek sinema ve dizi filmlerde de oynadı. 2008 yılında Sönmez Atasoy yönetiminde, ABD'de yaşayan bir grup Türk sanatçı ile New York Şehri Türk Amerikan Sanat Topluluğu'nu kurdular. ABD'deki Türkler'e çağdaş Türk tiyatrosunu sevdirmek ve yetenekli gençleri eğiterek tiyatro dünyasına kazandırmak için ilk oyunları 'Kanlı Nigar'ı Broadway Town Hall Tiyatrosu'nda oynadılar.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Röportaj: Göz süzen, dudak büken aktrislerden sıkıldım, Taraf, 14 Eylül 2008, URL erişim tarihi: 20 Mayıs 2009[ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ 15 Ocak 2012'de Disko Kralı'na katıldığında konuşabildiği dilleri söylemiştir.
  3. ^ "Fadik Sevin Atasoy'a Amerika'da en iyi kadın oyuncu ödülü". T24. 30 Nisan 2011. 4 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2017. 
  4. ^ "Fadik Atasoy'a Amerika'dan bir ödül daha". gecce.com.tr. 10 Temmuz 2012. 4 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2017. 
  5. ^ "Kardeşlerim Dizisi Şengül Kimdir? [Orhan'ın Eşi Şengül]". DiziCenter. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]