Özay Fecht

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Özay Fecht, (d. 1 Ocak 1953, İstanbul), Türk caz şarkıcısı, oyuncu ve eğitimci.

18 yaşında Almanya'ya gitti, konservatuvar sınavlarını kazanamadı, Amerikan filolojisi okudu. İki yıl özel bir pandomim okuluna devam etti, üç yıl süreyle bir tiyatro grubuyla çalıştı. 1975'te ilk caz konserini Berlin'de verdi. Almanya, Avusturya, İsviçre ve Hollanda'da turne yaptı. TV'de küçük rollerde oyunculuk yaptı. Bir süre Fransa'da yaşadı. Daha sonra gittiği NewYork'ta caz CD'si yaptı, sahneye çıktı. 1997'de Türkiye'ye döndü.[1]

İlk başrolü olan 40 Metrekare Almanya ile Bundesfilmpreis En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Erden Kıral'ın yönettiği Mavi Sürgün filmindeki rolü ile de Sinema Yazarları Derneği tarafından verilen En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

Çeşitli ülke yapımı onlarca filmde oynadı. Ayrıca senaryosunu yazdığı, yönetmenliğini yaptığı ve başrolünü oynadığı “The Button” ve “The Touch” adlı iki kısa film çevirdi.

90'lı yıllarda Steve Lacy ve John Betsch ile müzik çalışmaları yaptı.

Türkçe, Almanca, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca biliyor.

Şu anda 46 yok olan dizisinde rol almaktadır.

Filmografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu olarak[değiştir | kaynağı değiştir]

2. sezon (Teslime Tekintaş) 2010
1. sezon (Teslime Tekintaş) 2009

Diskografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Organizasyon Kategori Çalışma Sonuç Kaynak
2021 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Kafes Kazandı [2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İlk oynadığım başrolle ödül aldım". 22 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2015. 
  2. ^ Congar, Kerem. "58. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu, En İyi Film 'Okul Tıraşı'". euronews.com. euronews.com. 9 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ekim 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]