İçeriğe atla

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Bilkent Üniversitesi bünyesinde bulunan 9 fakülteden biri.

Müzik ve Tiyatro bölümlerinden oluşan Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, üniversitenin 1984 yılında kuruluşuyla eş zamanlı olarak 1986 yılında eğitim hayatına başlayan ve Türkiye'deki ilk müzik ve sahne sanatları yükseköğretim kurumlarından biri olarak ön plana çıkan bir fakültedir. Fakülte, planları mimar Erkut Şahinbaş ve İlhan Kural tarafından çizilen ve üniversitenin Orta Kampüs 'ünde bulunan binayı, Bilkent Senfoni Orkestrası'nın yerleşik olduğu Bilkent Konser Salonu ve tiyatro bölümü öğrencilerinin oyunlarını sahneledikleri Bilkent Tiyatro Salonu paylaşır.

Müzik Bölümü

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ersin Onay'ın kuruluşundan 2000 yılına kadar başkanlığını yürüttüğü, lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim veren bölüm, Teori ve Kompozisyon 20 Şubat 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Enstrüman ve Şan olmak üzere üç ayrı kısımda eğitim vermektedir. Enstrüman kısmında piyano, klasik gitar, perküsyon, keman, viyola, viyolonsel, kontrbas, flüt, obua, klarnet, fagot, korno, trompet, trombon ve tuba seçenekneri sunulmaktadır. Fakülte, lisans (B.M.) ve yüksek lisans (M.A.) düzeylerinde eğitim vermektedir.

Fakülte, lisans düzeyindeki öğrencilerinin önemli bir kısmını müzik eğitiminin yoğunluklu olduğu bir müfredatın uygulandığı, üniversite kampüsü içinde ayrı bir binada yer alan Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu ve fakülte ile aynı binayı paylaşan Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi'nden mezun genç müzisyenlerden seçerken, aynı zamanda yetenek sınavlarıyla üniversite dışından da öğrenci kabul etmektedir.

Türkiye'nin ilk akademik, özel ve uluslararası orkestrası olan Bilkent Senfoni Orkestrası'nın da önemli bir kısmı fakülte de ders veren akademisyenlerden oluşurken, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası'nı ise fakültede öğrenim gören genç müzisyenler oluşturmaktadır.

Tiyatro Bölümü

[değiştir | kaynağı değiştir]

Cüneyt Gökçer'in başkanlığında kurulan bölüm, Türkiye'de ilk defa Oyunculuk eğitiminin yanında Rejisörlük eğitimi de vermeye 1996 yılında başlamıştır. Ancak rejisörlük kısmının daha sonra kapatılması ile beraber, bölüm 2009 yılından bu yana diğer tiyatro bölümleri gibi sadece oyunculuk eğitimi vermektedir.

Bölüm öğrencileri, her yıl hazırladıkları oyunları fakülte binasının içinde yer alan ve arena tiyatro şeklinde düzenlenen yaklaşık 170 kişilik tiyatro salonunda sahnelerken, Dünya Tiyatro Günü'nde kampüs boyunca dolaşıp açık havada klasikleşmiş tiyatro eserlerini canlandırarak renkli etkinliklere imza atarlar.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]