Kanlı Nigar (oyun)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kanlı Nigar
Oyunun afişi
Oyunun afişi
YazarSadık Şendil
ÜlkeTürkiye
Orijinal dilTürkçe
TürKomedi
Zaman ve mekân1800'ler, İstanbul

Kanlı Nigar, Sadık Şendil'in yazdığı iki perdelik seyirlik bir oyundur.

Geleneksel Türk Tiyatromuzun en önemli figürlerinden biri olan Kanlı Nigar günümüze kadar en yalın haliyle gelen nadide eserlerden biridir.

Sadık Şendil'in yazdığı eser, ilk olarak Hayali Küçük Ali (Mehmet Muhittin Sevilen) tarafından bir Karagöz - Hacivat oyunu olarak kaleme alınmıştır.

İki saat 30 dakika süren Kanlı Nigar'ın ilk sahnelenmesi de, başrollerinde Münir Özkul ve Altan Karındaş'ın rol aldığı bir yapımla gerçekleşti. Bu oyunda İsmail Dümbüllü, "kavuğunu" Münir Özkul'a devretmiştir. Eserin 1968 ve 1981 yıllarında filme alınmış iki ayrı sürümü bulunmaktadır. Kanlı Nigâr, 2008 Haziran ayında Türk - Amerikan Sanat Topluluğu tarafından New York Broadway'de ünlü Town Hall binasında da sergilendi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Fakir bir ailenin kızı olan Nigar zengin şımarık bir ailenin yanına hizmetçi olarak verilmiştir. Aksaray’da ki yangında evi yanan Nigar, Sermaye kızları ile kiralık ev aramaktadır. Saka Abdi aracılığı ile İstanbul’un temiz bir mahallesine şirin bir konağa taşınır. Konağın sahibi Agâh Efendi, Nigar’ın soylu bir aileden gelen namuslu dul bir hanımefendi olduğunu sanmaktadır. Oysa o nice canlar yakmış nice ocaklar söndürmüş doğru basmaz çil horozun kızı cihan yandı Kanlı Nigar’dır. Nigâr’ın eski müşterilerinden mahallî tipler eve gelmeye başlarlar. Alacaklıları çok geçmeden Nigar’ın izini bulacaktır.

Nigâr'ın bir yangında evi yanmıştır. Sermaye kızları ile kiralık ev aramaktadır. Kavuklu ona bir ev bulur. Nigâr'ın eski müşterilerinden mahallî tipler eve gelmeye başlarlar. Yaşamı boyunca erkeklerden çok çekmiş olan Nigâr, tanıştığı adamlara çeşitli tuzaklar kurar. Onları zor durumlara sokarak eğlenir. "Kadının fendi erkeği yendi!" düşüncesi, dramatik bir işlemeyle ön plana çıkarılır.[1]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Türk tiyatro tarihine iz bırakan 11 kült eser!". KÜLTÜR.İSTANBUL. 25 Mart 2022. 24 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2023.