Eşmepınar, Çıldır

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Eşmepınar
—  Köy  —
Ardahan
Ardahan
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ardahan
İlçe Çıldır
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 421
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0478
İl plaka kodu
Posta kodu 75400
İnternet sitesi: [2] Esmepinarkoyu = [3]
YerelNET sayfası

Eşmepınar, Ardahan ilinin Çıldır ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski ismi Purut'tur. Köy zengin bir kültüre sahiptir. Köy nüfusu Terekeme/Karapapak Türkleri ile Ahıska'dan Ahıska Türkleri göç yolu ile gelmiş ailelerden oluşur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

AHISKA ve KARAPAPAK/TEREKEME TÜRKLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.Akrabalık bağları oldukça güçlüdür.


EŞMEPINAR KÖYÜ

Eşmepınar Köyü Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Araştıran ve Yazan : İsa ORHAN Tarih  : 28.08.2008

GENEL BAKIŞ

Çıldır geneliyle birlikte birkaç kez Ruslar, Ermeniler ve Gürcüler tarafından işgal edilen köyümüz Purut, 16 Mart 1921’de imzalanan Moskova Antlaşması ile Türkiye topraklarına katıldı.

Eski adı, Purut olan köyümüzün ismi, 1949 yılında İl İdaresi Kanunu kapsamında köy isimlerinin değişmesi yönündeki karar gereğince değiştirilmiştir. Köylümüz Bahtiyar Vural’ın milletvekili olduğu dönemde köye gelen su borularının yenilenmesi ve suyun ana kaynağında yapılan çalışmadan esinlenerek, ‘’pınar eşimek, eşilen pınar’’ türevlerinin yönlendirmesiyle 1963 yılında EŞMEPINAR KÖYÜ adını almıştır. Bu ismi ise zamanın Çıldır Ortaokulu öğretmenlerinden Neriman isimli bir öğretmenin önerdiği belirtilmektedir.

Eşmepınar Köyü, Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzeydoğusunda yer alan Ardahan ili, Çıldır ilçesine bağlıdır. Çıldır ilçesinin doğusunda bulunan Eşmepınar Köyü genelde düz bir arazi yapısına sahiptir. Arazisi zengin tarla ve çayırlarla kaplı olduğundan önemli bir tarım ve hayvancılık alanıdır.

Eşmepınar Köyü Çıldır ilçesine 1, Ardahan iline 44 kilo metre mesafededir. Köyün yolu 2007 yılında asfaltlanmıştır. Kanalizasyon sistemi olmayan köyümüzde elektrik, telefon ve su şebekesi mevcuttur. İlçeye yakın olması nedeniyle köy halkı günlük ihtiyaçlarını Çıldır’dan temin etmektedir.

Birçok konuda ilkleri gerçekleştiren ve diğer köyler için örnek teşkil eden Eşmepınar Köyü, Çıldır genelindeki yoksul köyler arasındadır. Buna rağmen yöremizde modern ve teknolojik gelişimin sıkı takipçisi ve uygulayıcısıdır. Ekonomik kazanımlarını çağı yakından takip etmek adına elektronik cihazlara ve modern ev eşyalarına yatırmaktadır. Daha rahat ve düzenli bir yaşam için ya yeni bir ev yaptırmakta ya da mevcut evlerini modern hale getirmektedirler. Köyümüzde bulunan tüm evlerin mutfak, banyo ve tuvalet gibi çağın gereksinimi olan medeni ihtiyaçları mevcuttur.

Sosyal, siyasal ve kültürel anlamda yöremize öncülük eden Eşmepınar Köyü, spor, siyaset, modern tarım ve hayvancılıkta da en ileridedir. Çıldır’da düzenlenen amatör spor etkinliklerinde birçok başarılara imza atan köyümüzde futbol ve voleybol sahaları bulunmaktadır. Köyün en önemli gereksinimlerinden olan düğün salonu ve morg mevcuttur. Yerel aktif siyaset boyutunda ise birçok siyasi parti ilçe başkanlıkları ve il genel encümen azaları çıkarmıştır. Tarım alanında modernleşmeden geri kalmayan köyümüz, ırklı hayvan yetiştiriciliğinde de yöremize öncülük etmektedir.

Çıldır genelinde bir başka ilki gerçekleştirerek ilk milletvekilini Eşmepınar Köyü çıkarmıştır. Kars milletvekili seçilen köylümüz Bahtiyar Vural döneminde ilçemiz genelindeki birçok köyün yanı sıra Eşmepınar Köyü’de düzenli yol ve suya kavuşmuştur.

Yine Eşmepınar Köyü’nün çıkarmış olduğu dönemin İl Genel Meclisi Üyelerinden Yasin Topkaya ve Salih Orhan tarafından birçok köyün suyu ve yolu yaptırılarak köyümüzün gururları olmuşlardır. İlçemizin en büyük eksiği olan Merkez Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nun (YİBO) Ardahan’ın diğer ilçelerine yapılması söz konusu iken, dönemin İl Genel Meclisi Daimi Üyesi Salih Orhan’ın sıkı takibi ve çalışmaları neticesinde ilçemize yaptırılmıştır. Hatta arsası Salih Orhan tarafından temin edilerek cüzi bir fiyata verilmiş ve okulun köyümüz sınırları içine yapılması sağlanmıştır.

Eşmepınar Köyü halkının yaşam içindeki genel duyarlılığı Kızılaycılığa da yansımış, köyümüzden iki kez ayrı Kızılay İlçe Başkanı çıkmıştır. Yine Çıldır geneline öncülük ve örnek teşkil eden köyümüz Kızılay Başkanları, Çıldır tarihinde il kez ‘’Kan Bağışı Kampanyaları ve Öğrenciler Arası Yarışmalar’’ düzenleyerek farklılıklarını göstermiştir. Bunun yanı sıra ihtiyaç sahiplerine birçok yardım faaliyetleri gerçekleştirmişlerdir.

Köyümüz halkının yeşile karşı hassasiyeti de köyün tamamına yakınının ağaçlandırılmış olmasıyla ortaya çıkmaktadır. Yeşilliği bahçelerine kadar taşıyan köylülerimiz, son yıllarda hayalinin bile kurulması mümkün olmayan seracılık sistemiyle her türlü sebzeyi yetiştirmeyi başarmıştır.

Özellikle geçmiş yıllarda komşu köylülere yaptıkları şakalarla öne çıkan köyümüz halkı tiyatrocular kadar da başarılıdırlar. Köyümüzde yaşanan bir olayın köylülerimizden oluşturulan amatör tiyatro ekibi tarafından Ardahan’da düzenlenen Dursun Akçam Etkinlikleri’nde ‘’Hey Atlılar Atlılar’’ adıyla sahnelenmesi, Çıldır ve Ardahan genelinde bir ilk olarak ortaya çıkmıştır. Bu oyunu oldukça başarılı sahneleyen köylülerimiz, izleyiciler tarafından çok büyük ilgi ve beğeni görmüştür. Köylülerimiz tarafından sahnelenen bu oyun birçok web sitelerini süslemekte ve Youtube’da da yer almaktadır.

Eğitim-Öğretim alanındaki hassasiyeti gözden kaçmayan köy halkının tamamına yakını okuryazardır. Çocuklarının okuması için elinden gelen özveriyi gösteren aileler, kız-erkek ayrımı yapmaksızın tüm çocuklarının gidebileceği yere kadar okumasını sağlamaktadır. Birçok üniversite mezunu olan köyümüzde, kamu kurum ve kuruluşlarda ve özel sektörde her meslekten onlarca çalışanı mevcuttur. Okumaktan başka sosyal güvence kapsamında hiçbir geleceği olmayan gençlerimizin köyde kalmadıkları gözlenmekte ve işsizlikten dolayı hâlâ göç devam etmektedir.

Kamu mallarının özel sektöre devriyle gerçekleşen liberal ekonomik formasyon kapsamında çıkarı gereği büyük kentlerde yoğunlaşan sanayinin kırsal bölgelere yayılmamasından olumsuz etkilenen köylülerimiz, yurdundan, ailesinden koparılarak yeni bir yaşam kurmak için büyük kentlere göçe zorlanmakta ve memleket özlemi içinde yaşamını idame ettirmektedir. Türkiye kırsalı genelinde olduğu gibi köyümüze de yansıyan en büyük sorun, milli gelirin adaletsiz paylaşılmasının olumsuz sonuçları olarak ortaya çıkmasıdır.

Büyük devrimci Atatürk’ün ‘’Bağımsızlık ve Özgürlük Benim Karakterimdir.’’, ‘’ Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır.’’ özdeyişleriyle hareketle, ilerici ve aydın köylülerimiz, insan hak ve özgürlüklerine saygılı, gericiliğe asla taviz vermeyen, dini siyasete alet etmeyen, siyasi farklılıklarının hiçbir zaman insan ilişkilerinin önüne geçmesine izin vermeyen bir anlayışa sahiptir. Bu bağlamda komşuluk ilişkileri oldukça güçlüdür.Geleneklerine bağlıdırlar.

TARİHİ  : Eşmepınar köyünün Çıldır ilçesi geneliyle birlikte Urartu egemenliğine girdiği, 1535 yılında Osmanlı topraklarına katıldığı, 1578’de köyümüzün şu an bulunduğu yer olan Zurzuna, Purut, Suhara arasındaki düz alanda İranlılarla Osmanlılar arasındaki meydan muharebesi yapıldığı, 19.yüzyılda birkaç kez Ruslar tarafından işgal edildiği, 1877-78 Osmanlı-Rus savaşından sonra Rusya’ya bırakıldığı, (Bu savaş halk arasında 93 harbi olarak bilinir.) 1919’da Gürcü, 1920’de de Ermeni işgaline uğradığı belirtilmektedir.

Cumhuriyet Dönemine Doğru  : Köyümüz Eşmepınar’ın da maruz kaldığı Rusların 3 Ocak 1915 tarihli saldırısının ardından Nisan 1915’de Çıldır’da savunma teşkilatı kuruldu. Kurulan bu teşkilatta köyümüz halkından Nabi oğlu Kamil Ağa’da yer aldı. Kamil Ağa, kurulan Çıldır Teşkilatı’nın aç ve yoksul halka yiyecek ve giyim eşyasının dağıtımına öncülük etti. Kamil Ağa, gerek 1917 Seyim Hükümeti, gerekse 1918-19 Milli şura zamanında milli teşkilatın başında halkı silahlandırmış olarak çalıştı.Nisan 1918’deki ilk Kurtuluşa değin üç cepheden üzerlerine gelen Ermenilerle savaşarak düşmanı Çıldır toprağına sokmadılar. Bu savaşta Kamil Ağa oğlu Paşa’da (Celal Vural’ın babası) çok etkin rol oynadı.

Geçici Kars Hükümeti’nde Parlamento Başkanı ve teşkilatçı Güvenocak köyünden Doktor Esat Oktay 19 Mayıs 1919’da yeniden Çıldır Milli Şurası’nı düzene koydu. Köylümüz Kamil Ağa’nın başkanlığında kurulan Merkez Heyeti yine Çıldır’ın idaresini eline aldı ve Ermenilere karşı Çıldır Milislerini sevk ve idare ettiler.1919 yılının sonlarına doğru köylülerimizin de içinde bulunduğu Çıldırlı kahramanlar, gelen talep üzerine 600 Gönüllü Milis yazarak Taşköprü köyünde toplandılar. Burada iki taburlu bir Çıldır Gönüllü Alayı kuruldu. 1. Tabur’a da Kamil Ağa oğlu Paşa kumandan oldu.Paşa Vural 1. ve 2. Taburla birlikte Gümrü’ye ve oradan da Cacur’a giderek ordu birliklerimizin yanında Ermenilerle savaştılar.

Eşmepınar köyünden Kamil Ağa ve oğlu Paşa Vural’ında katılımıyla Türk ordusunun yapmış olduğu harekat sonucunda 25 Şubat 1921 günü
köyümüz özgürlüğüne kavuşmuş ve 16 Mart 1921’de imzalanan Moskova Antlaşması ile Türkiye topraklarına katılmıştır.

Köye İlk Yerleşim  : Eşmepınar köyü halkının orta Asya’dan Kafkaslara göç ederek Gürcistan ve Azerbaycan civarlarına yerleştiği, tekrar oralardan göç ederek Ardahan ve Çıldır geneline yayıldığı ve buralarda bir zaman kaldıktan sonra 1700’lü yıllarda Eşmepınar köyüne( o zamanki adıyla Purut’a) temel attığı ortaya çıkmıştır.Türklük şuurları oldukça güçlüdür. Köyümüze ilk yerleşen aile ise adını hacda ölen Hacı Nebi Ağa isimli büyüklerinden alan Hacıyil (Kamil Ağa) diye bilinen günümüzdeki VURAL sülalesidir. Köyümüzün oluşumu Hacıyil ailesinin komşu olsun diye civar köylerden davet ettiği diğer ailelerden meydana gelmiştir.

Köyümüzün İsim Değişikliği  : Eski adı Purut olan köyümüzün ismi 1949 yılında İl İdaresi Kanunu kapsamında köy isimlerinin değiştirilmesi yönündeki kararı gereğince değiştirilmiştir. Köylümüz Bahtiyar Vural’ın milletvekili seçildiği dönemlerde köye gelen su borularının yenilenmesi ve suyun ana kaynağında yapılan çalışmadan esinlenerek ‘’ pınar eşimek, eşilen pınar’’ türevlerinin yönlendirmesiyle 1963 yılında EŞMEPINAR KÖYÜ adını almıştır. Bu ismi ise zamanın Çıldır Ortaokulu öğretmenlerinden Neriman isimli bir öğretmenin önerdiği belirtilmektedir.28.08.2008... İSA ORHAN

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZ

Aşıklık Geleneği  : Eşmepınar köyünde aşıklık geleneğini sürdüren aşıklarımız da mevcuttur. Her ne kadar yeni nesil aşıklık kültüründen uzaklaşmışsa da, kış aylarında zaman zaman köyümüzdeki kahvehanede söyledikleri türkülerle ilgi odağı olan aşıklarımız İsrafil Uzunkaya, Yavuz Timur ve Hakim Topkaya, güzel sesleri, sözleri ve atışmalarıyla beğeniyle dinlenmektedir.

Evlilik  : Eşmepınar köyünde de evlilik kısmen değişime uğramıştır. Eskiden özellikle görücü usulü yapılan evlilikler artık kız ve erkeğin karşılıklı anlaşması sonucu gerçekleşir.

Kız İsteme  : Evlilik için ilk girişim erkek tarafından gelir.Erkek tarafı kız evine giderek elçilik eder. Evlilik anlaşması sağlandığında şerbet içilir ve kesim kesilir. Kesim, geline alınması gereken çeyizlik eşyaların bir kısmının erkek ailesi tarafından karşılanmasına anlamına gelir. Daha sonra beh de denilen nişan götürülür.Bunun amacı ise çeşitli hediyelerin götürülerek yanı sıra nişan yüzüklerinin takılması ve evliliğin herkese duyurulmasıdır. Düğün gününe kadar erkek tarafı gelin yoklamalarına giderek gelin görür ve hediyeler götürürler.

Kız Evinde Düğün : Kesim kesilirken üzerinde anlaşılan çeyizlik hediyeler erkek tarafından tamamlandıktan sonra düğün hazırlıkları yapılır ve kız evinde bir gün süren düğün başlar. Davul-zurna eşliğinde halaylar çekilir, oyunlar oynanır. Akşam nikah kıyılarak kız evindeki düğün son bulur.

Ertesi gün gelin erkek evine götürülünce kuşak bağlama, kapı basma, sandığa oturma gibi gelenekler uygulamaya konularak oğlan tarafından para alınır ve bir kısmı geline takı olarak takılır.

Erkek Evinde düğün : Gelin erkek evine ayak bastığında önünde kurban kesilir, başına damdan çerez atılır ve düğün başlar. Kız evinde olduğu gibi davul-zurna eşliğinde çeşitli oyunlar oynanır, halaylar çekilir. Akşam saatlerinde davet edilen dost ve akrabalar gelin görerek para ve takılar takar. Gece geç saatlerde sağdıç evinde meyvelerle donatılmış olan şah gençler tarafından düğün evine getirilerek kız yengesine verilir ve karşılığında para alınır. Bu para ise sağdıca hediye olarak takdim edilir.

MUTFAĞIMIZ  : Günümüzde her ne kadar yöresel yemeklerimizin sıkça yapımından uzaklaşılmışsa da, köyümüzde zengin ve köklü bir mutfak kültürü mevcuttur. Yöresel yemeklerimiz arasında köyümüzde de yapılan yemek türleri şunlardır:

Çorbalar  : Evelik aşı, Isırgan aşı, Çemen aşı, Kımı aşı, Kesme aşı, Ayran aşı, Süt aşı, Boz aşı, Yarma aşı, Hörre aşı diye adlandırılan çorbalarımız mevcuttur. Bu çorbalardan bazılarına gogul ve cızdak eklendiğinde çok nefis bir tada ulaşılır.

Yemekler  : Patatesli Kaz, Haşıl, Etli Hangel, Yaprak Hangel, Kavut, Peynirli Ekmek aşı, Ekşili Ekmek aşı ve Kuymak.

Pilavlar  : Kaz Pilavı, Peynirli Makarnama, Erişte Pilavı, Bulgur Pilavı .

Tatlılar  : Hasuda, Helva, Tatlı Kavut, Lokum.

Çörekler  : Kete, Feselli, Nezik, Katmer.

Kızartmalar  : Bişi, Mafiş, Lalanga, Lokum.

Sarmalar  : Evelik Sarması, Devetabanı Sarması

Turşu  : Kımı Turşusu.

SPOR ETKİNLİKLERİMİZ

Futbol  : Spor denilince Eşmepınar köyünün bu konudaki başarısı göz ardı edilemez.. 1980’li yılların başlarına değin köyler arası dostluk futbol maçları yapılırdı. O yıllarda ki köyümüz futbol takımı maç için gittiği komşu köylerde zaman zaman her ne kadar dayak yese de,:) galibiyetin sevinç ve coşkusu bu dayak olayını gölgede bırakırdı.

1980’li yılların başlarından itibaren ilçe genelinde köyler arası amatör futbol turnuvaları yapılmaya başlandı. Çıldır Kaymakamlığının, Tabur Komutanlığının ve Aşıkşenlik Belediye Başkanlığının düzenlemiş olduğu futbol turnuvalarında köyümüz favoriler arasında gösterilse de genelde kupalar Çıldır ve Aşıkşenlik takımları arasında paylaşılırdı.

Köyümüz ilk kupasını Aşıkşenlik Belediyesinin 1988 yılında düzenlediği turnuvada aldı.Kupa alan ilk köy olmanın nedeniyle gururluyduk. Spor severlerin taktir ve beğenisini kazanmıştık. Köyümüzün o takımında bende yer aldığım için unutamadığım maç anılarını kısaca sizinle paylaşmak istiyorum. Turnuvanın ilk maçında Çıldır’la karşılaştık ve maçtan 3-1 mağlup ayrıldık. Bu acı skor bizi hem üzdü hem de hırslandırdı. Yarı finale kadar tüm maçlarımızı kazandık. Yarı finalde Aşıkşenlik’le karşılaştık ve maçı 3-2 alarak finalist olduk. Rakibimiz ise bizi ilk maçta 3-1 yenen Çıldır’dı. Heyecanın doruğa ulaştığı final maçında Çıldır’ı 3-0 yenerek hem rövanşı hem de köyümüz tarihinin ilk kupasını almış olduk. Goller, İsa, Zeki ve Bahattin…

Futbol turnuvaları hemen hemen her yıl devam etti. Birçok kez final oynamamıza rağmen uzun bir süre birincilik kupası alamadık. Bunun nedeni ise turnuvayı düzenleyenlerin Kars’tan hakemleri getiren ve finalde rakibimiz olan ev sahiplerinin olmasıydı.

2002, 2003, 2004 yıllarda Çıldır kaymakamlığının düzenlediği turnuvalarda tekrar şahlanan Eşmepınar köyü, birincilik kupasını üç yıl üst üste alarak köyümüzün dördüncü şampiyonluğunu ilan etti.

Voleybol  : Çıldır Kaymakamlığının Mayıs 2003 yılında düzenlemiş olduğu Gençlik Haftası Etkinlikleri Voleybol Turnuvası’nda yine ilk kez bir voleybol turnuvası kupasını köyümüz almıştır. Finalde Çıldır Lisesi’yle karşılaşan köyümüz çok iyi mücadele ettiği maçta ikincilik kupasının sahibi olmuştur.

Atlı Kızak Yarışması  : Çıldır’ın Kurtuluşu nedeniyle her yıl 25 Şubat’ta Çıldır Gölü üzerinde düzenlenen Ardahan-Çıldır Gölü Buz Festivali etkinliklerinde yapılan Atlı Kızak Yarışmaları’nda yine köylülerimiz birçok kez birincilik, ikincilik ve üçüncülük elde ederek göstermiş olduğu başarılarla en çok ödül alan köy konumundadır. İSA ORHAN 28.08.2008

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ardahan iline 43 km, Çıldır ilçesine ise 1 km uzaklıktadır.

Eşmepınar Köyü, Doğu Anadolu Bölgesinin kuzeydoğusunda yer alan Ardahan ili Çıldır ilçesine bağlıdır.Doğusu Güvenocak köyü, batısı Çıldır ilçesi ve Sazlısu köyü, güney ve güneybatısı Çıldır Gölü ve Gölbelen Köyü, kuzeyi ise Karaçay ile çevrilidir.

İSA ORHAN

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Çıldır ilçesinin doğusunda yer alan ve karasal iklimin etkisinde olan Eşmepınar köyünde havaların kışın eksi 40-45 dereceye kadar soğuduğu görülmüştür. Yazları ise ısı ortalama 20-25 derecedir. Yaklaşık altı ay kışın yaşandığı köyümüzde hemen hemen altı ay boyunca kar bulunmaktadır. Genelde Ekim ayının sonlarına doğru yağan kar, Mart ayının sonlarına doğru erimeye başlar. Nisan ayında yağmaya başlayan yağmurlar seyrekte olsa yaz boyu devam eder. Yıl boyu sürekli esen rüzgarlar ise genelde kuzeybatı ve güneyden eser.

Çıldır Gölü ve Karaçay’ın arasında bulunan köyümüz genelde düz bir arazi yapısına sahiptir. Arazisinin yüzde yetmişi tarla ve çayırlarla kaplı olduğundan önemli bir tarım ve hayvancılık alanıdır. Köyümüzün rakımı 1910 metredir. İSA ORHAN

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 421
1997 412

SOSYAL YAPI

Nüfus Yapısı  : 76 hanelik köyümüzün nüfus 2008 yılı sonu itibariyle 475’tir. Nüfusun çoğunluğu kadınlardan oluşmaktadır. Köyümüzün de çağın gereği olan aile planlamasına uyduğu görülmektedir.

Nüfus Hareketleri  : Köyümüzde kış mevsiminin uzun sürmesi, tarım ve hayvancılıktan yeterli gelir sağlanmaması ve başka istihdam sağlayacak iş alanlarının da olmaması sebebiyle köy halkı daha iyi bir yaşam sürmek için batıya, özellikle İstanbul’a göç etmektedir.Bu yüzden sürekli yaşanan göç nedeniyle nüfus her geçen gün biraz daha azalmaktadır. Batıya göç eden köyümüz halkı emekli olduktan sonra köye dönerek yazlık ev yaptırmakta ve yazları 5-6 ay köyde kalmaktadır.

Sosyal Varlıklar : Köyümüz halkının hizmetine sunulan sosyal varlıklarımız şunlardır :

1. İlköğretim Okulu

2. Öğretmen Lojmanı

3. Cami

4. İmam Evi

5. Morg

6. Düğün Salonu

7. Köy Kahvesi

8. Futbol Sahası

9. Voleybol Sahası

10. Telefon, elektrik ve su şebekesi

İSA ORHAN

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

HAYVANCILIK  : Eşmepınar köyünde komşu köylere oranla her ne kadar hayvan sayısı düşük olsa da melez, montofon ve simental ırkı hayvanlardan oluşan köyümüz sığırları daha kaliteli ve değerlidir.Bu yüzden köyümüz sığırları piyasanın çok üstünde bir fiyata satılmaktadır.Kültür sığır yetiştiriciliğinin de yapıldığı köyümüzde, yerli hayvan ırkının hızla değiştiği görülmektedir.

Irk Değişimi  : 1994 yılında Çıldır Tarım Kredi Kooperatifi’nin teşvik niteliğinde verdiği montofon ve simental ırklı damızlık ineklerden alan bazı köylülerimiz, bu süreç içinde köy sığırlarının ırkının değişmesine , daha verimli ve kaliteli sığır üretimine öncülük etmiştir.

Hayvansal Üretim : Eşmepınar köyünde büyükbaş hayvan sayısının yaklaşık 1200 civarında olduğu, ineklerden iyi denecek derecede süt alındığı fakat elde edilen sütün çok düşük fiyata yani 1 kilo gram sütün 1 bardak çay fiyatına satıldığı görülmektedir. Hayvansal ürünlerimiz tere yağı, sarı yağ, çeçil peynir, yağlı peynir, tulum peyniri ve şor gibi ürünlerdir.

Aşı  : Köyümüz sığırlarının aşısı her yıl düzenli olarak yapılsa da yine de şap ve burusella hastalıkları görülmektedir. Bu hastalıklara yakalanan ineklerimiz kısır kalp düşük yaptıklarından yılda 100-150 arası buzağı kaybı gerçekleşmektedir.

Hayvancılığı elinden geldiğince modern yapmaya çalışan köylülerimiz henüz ticari amaca yönelememiştir. Sahip oldukları hayvanların getirileri ailenin yıllık ihtiyaçlarını karşılayacak boyuttadır. Yurt dışından ithal edilen et ve canlı hayvanın iç piyasaya göre daha ucuza mal edilmesi ve bunun yanı sıra hayvan kaçaklığının önlenememesi köyümüzde hayvancılığın gelişmesine engel teşkil eden en önemli faktördür.

Köyümüzde Bulunan Hayvan Sayısı :

İNEK  : 450 Adet

DÜVE  : 250 ‘’

TOSUN  : 150 ‘’

DANA  : 350 ‘’

Köyümüzde genelde 1200 adet hayvan bulunur. Köylülerimiz genel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla her zaman olduğu gibi güz ve ilkbahar dönemlerinde bu hayvanların yaklaşık 400 tanesini sattığından, bir sonraki yıla hayvan sayısı standart rakam olan 850’ye kadar düşer.

Kümes Hayvancılığı  : Kümes hayvancılığının da yapıldığı köyümüzde başta kaz olmak üzere hindi, tavuk ve kısmen ördek bulunur. Aile tipi yapılan kümes hayvancılığında kazın önemi büyüktür. Yılsonuna doğru kesilen kazların dışarıda ve soğu havada kurutularak farklı bir lezzete dönüşmesi sağlanır. Buzdolabı veya soğuk yerlerde muhafaza edilen kazlar kış boyu sofraların aranan yemeklerinin başında gelir. Yaklaşık 7 ay boyunca sofralarda haftada bir veya iki gün kaz yemeği bulunur.

TARIMCILIK  : Tarıma elverişli ve düz bir arazi yapısına sahip olması nedeniyle Eşmepınar köyünde tarımcılık diğer köylere nazaran çok daha kolay yapılmaktadır. Köyümüz arazisi zengin tarla ve çayırlarla kaplı olduğundan önemli bir tarım ve hayvancılık alanıdır. İhtiyaç fazlası tarla ve çayırların yüzü komşu köylere kiralık olarak satılmaktadır. Verim yönünden iyi denecek düzeyde olan arazimizin çevresinde Çıldır Gölü ve Karaçay olmasına rağmen hâlâ kuru tarımcılık yapılmaktadır. Genellikle olumlu yansımaların ve Doğrudan Gelir Desteği’nin (DGD) verdiği avantajları iyi kullanan özellikle traktör sahibi köylülerimiz ot, saman, arpa, buğday, fiğ gibi ihtiyaç fazlası ürünlerini satarak kazanç elde etmektedir. Devlet desteğinden ziyade mazot ve gübre fiyatlarının daha cazip hale getirilmesiyle daha çok tarla ekilip daha yeterli gübre kullanılacağından, elde edilen mevcut üründen iki katı daha çok ürün alınacağı ise bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır.

Bitkisel Üretim  : Eşmepınar köyünde üretilen tarım ürünlerinin başında arpa, buğday, fiğ ve korunga gelir. Yoncanın da yeni yeni ekilmeye başlandığı köyümüzde hayvanların kışlık yiyecek sıkıntısı kalmamıştır. Geçmiş yıllarda mercimek ekimi yapılmış ve iyi verim elde edilmişse de pazar sıkıntısı ve zamanla mercimeğin fiğe dönüşmesi sebebiyle bir daha ekimi yapılmamıştır. Köyümüzde yapılan tarımcılık bazı olumsuzluklar nedeniyle aile tipi yapıldığından ticari boyuta ulaşmamıştır.

Yıllık Tarım İşleri Şu Şekilde Gelişir :

Birinci Etap  : Nisan ayının ortalarında başlayan ekim işleri yaklaşık 15 gün sürer.

İkinci Etap  : Temmuzun 20 sinde yem bitkileri, 30 unda ise çayırlar biçilmeye başlar.

Üçüncü Etap  : Tohumluk yem bitkilerinin biçimine Ağustosun 5 inde, arpa-buğday tarlalarının biçimine ise 10 unda başlanır. Tüm bu hasat işlerinin bitişi Eylül ayı içinde sonlanır.

Köyümüzde Bulunan Tarım Aletleri  :

Traktör…………………….. 21 adet

Römork……………………. 20 ‘’

Patos……………………….. 21 ‘’

Pulluk……………………… 30 ‘’

Traktör Biçeri……………… 15 ‘’

Cızgara…………………….. 10 ‘’

Traktör Tırmığı……………. 12 ‘’

Tohum Sepme Makinesi…… 21 ‘’

Kültüvatör………………….. 2 ‘’

Tamburalı Çayır Biçeri …….. 1 ‘’

Saman Aspratörü…………… 2 ‘’

Gezer Patos…………………..1 ‘’

Traktör Kepçesi…………….. 2 ‘’

Üç Tekerlekli Biçer…………..6 ‘’

At Tırmığı…………………...55 ‘’

Eşmepınar köyünde traktöre sahip olanların oranı yüzde 25 tir. Diğer yüzde 75 traktörsüzler ise tarım işlerinin bir kısmını kendi imkânlarıyla bir kısmını da köyümüz traktörcülerine yaptırmaktadırlar.

Sebzecilik  : Eşmepınar köyünde sebzecilik son yıllarda daha düzenli bir şekilde yapılmaya başlandı. Bazı köylülerimiz hayalinin bile kurulması mümkün olmayan seracılık sistemiyle hemen hemen her türlü sebzeyi yetiştirmeyi başarmıştır. Özellikle salatalığın tam anlamıyla yetiştiği görülmüştür. Bunun yanı sıra domates, biber, patlıcan ve fasulye de seralarda yetiştirilmektedir. Bahçelerdeki açık alanda ise soğan, ıspanak, pancar, maydanoz, marul, kıvırcık, tere, kabak, nohut, havuç, turp, ayçiçeği ve patates gibi her türlü sebzenin de bahçeleri süslediği görülmektedir. Yaz boyu tüketilen ve sofraların organik zenginliği olan sebzecilik aile tipi yapılmaktadır. Hatta bazı köylülerimiz ihtiyaç fazlalıklarını satmaktadır. Köyümüzde her ne kadar meyve ağaçları dikilmişse de meyve vermediği görülmüştür.

BALIKÇILIK  : Köyümüz sınırlarını belirleyen Çıldır Gölü ve Karaçay’da olta balıkçılığı yapılmaktadır. Özellikle amatör balıkçılık yapan köylülerimiz, Mayıs ayında başladıkları balık avlama işini aralıklarla Eylül ayının sonuna kadar sürdürürler. Bilindiği gibi sağlık ve besin bakımından oldukça yararlı olan balık, köylülerimiz tarafından beş ay boyunca avlanarak oldukça fazla tüketilmektedir.

ARICILIK  : Köyümüzde aile tipi arıcılık yapılmaktadır. Çam ve meyve ağaçları olmadığından dolayı sade çiçekten oluşan oldukça kaliteli bal elde edilmektedir. Geçmiş yıllarda köyümüzde yaklaşık 15 aile aracılıkla uğraşırken günümüzde bu sayı 5 e kadar düşmüştür.

YAYLACILIK  : Her ne kadar köyümüz arazisi hayvanlara yetecek durumda ise de gelenek halini alan yaylacılıkta hayvan sahibi tüm köylünün yaylaya çıkma zorunluluğu vardır. Oldukça masraflı ve evinde yaylaya çıkacak kimsesi olmayanlar için sıkıntılı olsa da, hasat döneminde köyün bir müddet hayvanlardan arınması ve hayvanların da yaylada rahat etmesiyle iyi bir verim alındığının ortaya çıktığı ise bir gerçektir.

Sınırları  : Panik, Kurtoğlu, Yıldırımtepe, Gölbelen, Sazlısu ve Kotanlı köyü yaylalarıyla çevrilidir.

Havası  : Köyümüz yaylasının havası köyümüze oranla daha serindir. Muhteşem yeşili, çiçeği, suyu ve serin havasıyla tam bir yayla özelliği taşımaktadır.

Yaylaya Çıkış ve İniş : Her yıl Haziran ayının 20-25 inde yaylaya çıkan köylülerimiz genelde iki ay kaldıktan sonra Ağustos ayının sonlarına doğru yayladan inerler. İSA ORHAN

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Yaşar Topkaya
1999 - Yaşar Topkaya
1994 - Yaşar Topkaya
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]