Baltalı, Çıldır

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Baltalı
—  Köy  —
Ardahan
Ardahan
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ardahan
İlçe Çıldır
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 240
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0478
İl plaka kodu
Posta kodu 75400
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Baltalı, Ardahan ilinin Çıldır ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tamamı AHISKA TÜRKLERİNDEN oluşmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

AHISKA TÜRKLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.Akrabalık bağları güçlüdür.


MUTFAĞIMIZ  : Günümüzde her ne kadar yöresel yemeklerimizin sıkça yapımından uzaklaşılmışsa da, köyümüzde zengin ve köklü bir mutfak kültürü mevcuttur. Yöresel yemeklerimiz arasında köyümüzde de yapılan yemek türleri şunlardır:

Çorbalar  : Evelik aşı, Isırgan aşı, Çemen aşı, Kımı aşı, Kesme aşı, Ayran aşı, Süt aşı, Boz aşı, Yarma aşı, Hörre aşı diye adlandırılan çorbalarımız mevcuttur. Bu çorbalardan bazılarına gogul ve cızdak eklendiğinde çok nefis bir tada ulaşılır.

Yemekler  : Patatesli Kaz, Haşıl, Etli Hangel, Yaprak Hangel, Kavut, Peynirli Ekmek aşı, Ekşili Ekmek aşı ve Kuymak.

Pilavlar  : Kaz Pilavı, Peynirli Makarnama, Erişte Pilavı, Bulgur Pilavı .

Tatlılar  : Hasuda, Helva, Tatlı Kavut, Lokum.

Çörekler  : Kete, Feselli, Nezik, Katmer.

Kızartmalar  : Bişi, Mafiş, Lalanga, Lokum.

Sarmalar  : Evelik Sarması, Devetabanı Sarması

Turşu  : Kımı Turşusu.

Özellikle, büyük emeklerle yetiştirilen ve özel işlemlere tabi tutularak kurutulmuş olan kaz etinin lezzetini hiçbir pastırma ya da ette bulmak mümkün değildir. Köyün zengin gelenek-görenekleri vardır.Geleneklerine bağlıdırlar. Düğünleri yöreye özgüdür. Ev ziyaretleri yapılır, büyüklere saygı gösterilir, el öpmeye gidilir. Düğünlerde halay çekilir. Köy halkının çoğunluğu büyükşehirlere özellikle Kars, Kocaeli-Gebze İstanbul İzmir Bayraklı - bornova bölgesine göç etmiştir.

Evlilik  : Evlilik kısmen değişime uğramıştır. Eskiden özellikle görücü usulü yapılan evlilikler artık kız ve erkeğin karşılıklı anlaşması sonucu gerçekleşir.

Kız İsteme  : Evlilik için ilk girişim erkek tarafından gelir.Erkek tarafı kız evine giderek elçilik eder. Evlilik anlaşması sağlandığında şerbet içilir ve kesim kesilir. Kesim, geline alınması gereken çeyizlik eşyaların bir kısmının erkek ailesi tarafından karşılanmasına anlamına gelir. Daha sonra beh de denilen nişan götürülür.Bunun amacı ise çeşitli hediyelerin götürülerek yanı sıra nişan yüzüklerinin takılması ve evliliğin herkese duyurulmasıdır. Düğün gününe kadar erkek tarafı gelin yoklamalarına giderek gelin görür ve hediyeler götürürler.

Kız Evinde Düğün : Kesim kesilirken üzerinde anlaşılan çeyizlik hediyeler erkek tarafından tamamlandıktan sonra düğün hazırlıkları yapılır ve kız evinde bir gün süren düğün başlar. Davul-zurna eşliğinde halaylar çekilir, oyunlar oynanır. Akşam nikah kıyılarak kız evindeki düğün son bulur.

Ertesi gün gelin erkek evine götürülünce kuşak bağlama, kapı basma, sandığa oturma gibi gelenekler uygulamaya konularak oğlan tarafından para alınır ve bir kısmı geline takı olarak takılır.

Erkek Evinde düğün : Gelin erkek evine ayak bastığında önünde kurban kesilir, başına damdan çerez atılır ve düğün başlar. Kız evinde olduğu gibi davul-zurna eşliğinde çeşitli oyunlar oynanır, halaylar çekilir. Akşam saatlerinde davet edilen dost ve akrabalar gelin görerek para ve takılar takar. Gece geç saatlerde sağdıç evinde meyvelerle donatılmış olan şah gençler tarafından düğün evine getirilerek kız yengesine verilir ve karşılığında para alınır. Bu para ise sağdıca hediye olarak takdim edilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ardahan iline 92 km, Çıldır ilçesine 50 km. uzaklıktadır.Gürcistan'la sınırı teşkil eden dereler yer yer serpilmiş durumdadır. Bu derelerde ayrıca benekli alabalık yaşar.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi,Türkiye'de Karasal İklimi|Karasal iklimi]] etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak, kışları yoğun kar yağışı olur. Aşırı soğuk ve yoğun kar yağışları; suların donmasına, köyün yolarının kapanmasına neden olur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 240
1997 650

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır.Fakat öğrenci yetersizliği nedeni ile kapalıdır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. köy içi ve sokakları taş döşelidir. Köye giden yollar topraktır PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stebize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]