Dromaeosauridae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Dromaeosauridae
Dans l'ombre des dinosaures - Bambiraptor jeune - 04.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Reptilia (Sürüngenler)
Üst takım: Dinosauria
Takım: Saurischia
Alt takım: Theropoda
Familya: †Dromaeosauridae
Matthew & Brown, 1922
Alt gruplar[1]
Sinonimler

Ornithodesmidae Hooley, 1913
Itemiridae Kurzanov, 1976
Unenlagiidae Agnolin & Novas, 2011

Dromaeosauridae, bir tüylü teropod dinozor familyasıdır. Genellikle küçük ve orta boylu tüylü etoburlar olup Kretase döneminde gelişmiştir. Dromaeosauridae adı "koşucu kertenkele" anlamına gelir. Kuzey Amerika, Avrupa, Asya, Güney Amerika ve Antarktika'da fosilleri bulunmuştur.

ELVelo

Bu ünlü familya tüylü, çevik ve kuş benzeri dinozorları barındırıyordu, kuşların sınıfı aves ile kardeş gruptu. Evrimsel anlamda dromaeosauridlerin keşfi son asırda dinozorların tanımlanması ve davranış şekilleri ile ilgili bilim insanlarına ciddi fikirler vermiştir. güçlü ve hareketli ön kolları muhtemelen emrimsel çizgide kuşların kanat gelişimiyle paralel bir evrimin ürünüydü. Çeşitli boyutlarda türler barındıran bu aile (velociraptor, deinonychus, utahraptor gibi) etçil ve hızlı dinozorların geliştiği bir taksonomik birimdir. Tamamı etçil olan üyelerin paylaştığı tipik özellikler güçlü kollar, kaslı ve çevik vücut, dengeyi sağlamak adına kuyruk ve arka ayaklarındaki kanca şekilli pençe. Bu pençe hem avlanma hem de sıçramak için yere baskı yapma görevlerini görüyordu. hızlı olsalar da en hızlı dinozorlar arasında değildiler. Ornithomimus ailesi en hızlı dinozorların ailesiydi. Dromaeosauridlerin grup halinde büyük avlara saldırdıkları, sıçrayarak avlarında yaralar açtıkları gibi spekülasyonlar olsa da henüz fosil kanıtlar bulunmamıştır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Holtz, Thomas R. Jr. (2012) Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages, Winter 2011 Appendix.
  2. ^ Smith, Dave. "Dromaeosaurids". https://ucmp.berkeley.edu/. Uni. of Berkeley. 6 Haziran 1997 tarihinde kaynağından arşivlendi.  |website= dış bağlantı (yardım)