Küresel Biyoçeşitlilik Danışma Tesisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
  2012 Mutabakat Zaptını imzalayan üyeler
  2012 Mutabakat Zaptını imzalamayan üyeler
  2012 Mutabakat Zaptını imzalayan ortak üyeler
  2012 Mutabakat Zaptını imzalamamış ortak üyeler

Global Biodiversity Information Facility (GBIF) ya da Türkçe çevirisiyle Küresel Biyoçeşitlilik Danışma Tesisi, biyolojik çeşitlilik hakkında bilimsel veri sağlamak amacıyla İnternet üzerinden web hizmeti kullanmaya odaklanmış uluslararası organizasyon. Veriler dünya çapında birçok kurum tarafından sağlanmakta olup; GBIF'in bilgi mimarisi, bu verileri tek bir portal üzerinden erişilebilir ve aranabilir hale getirir. GBIF portalindan elde edilebilecek veriler öncelikle bitkiler, hayvanlar, mantarlar ve dünyadaki mikropların yanı sıra canlıların bilimsel isim verileri ile ilgili dağılım verileridir.

Küresel Biyoçeşitlilik Danışma Tesisi'nin (GBIF) ana misyonu, sürdürülebilir gelişmeyi desteklemek için dünya çapında biyoçeşitlilik verilerine serbestçe ve açık erişim sağlamaktır. Bununla birlikte iş birliğine katılımı teşvik etme, iş ortaklarıyla yapılan çalışmalara öncelik verme, biyoçeşitlilik verilerini bilimsel bütünlük ve birlikte çalışabilirliğin sağlanabilmesi amacıyla oluşturulan protokol ve standartlara dahil etme, farklı veri türleri için farklı kaynaklardan oluşan bir bilişim mimarisi kurma, geliştirmeyi teşvik etmek ve daha iyi kararlar alınabilmesi amacıyla analitik araçların geliştirilmesini sağlamak şeklinde yan misyonları da bulunmaktadır.

GBIF, biyolojik organizasyon spektrumundan genlerden ekosistemlere kadar olan sayısal veri kaynakları arasında bilişim bağlantıları kurmaya ve bunları coğrafi olarak referanslayıp, CBS araçlarını kullanarak bilim, toplum ve sürdürülebilirlik için önemli olan konularda birbirlerine bağlamaya çalışmaktadır. GBIF, Catalogue of Life, TDWG, CBOL, Encyclopedia of Life ve GEOSS gibi organizasyonlar ile ortak çalışmalar yürütmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]