Pamparaptor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Pamparaptor, Kretase döneminde yaşamış ve soyu tükenmiş olan bir dinozor türüdür.

Sürüler halinde avlanırlardı. Fosilleri Marsh tarafından 1850´de bulundu. En az bilinen dinozorlardandır. 14 METRE uzunluğa erişir. Ağırlığı 4 ton, yüksekliği 50 santimetredir (yeni doğan bir bebeğin boyu). Kendine has bir özelliği vardır: Çenesini balta gibi kullanıp avına vurup düşürmek. Kendine has bir başka özelliği balta vuruşu ısırığıdır.

Fiziği[değiştir | kaynağı değiştir]

Pamparaptor, tuhaf gözükmez. "S" şeklinde bir boynu vardır. Pençelerinden biri yukarı kalkıktır. Saatte 150 kilometre hızla koşar. 5 türe ayrılır: P. Robenson, P. Edmond, P. Alba, P. Any, P. Veloci. Oldukça güçlüdür. Sırtında 2 sıra dikeni bulundurur. Bu dikenleri kur yapmak için kullanır. Günlük yaşamları fok balıklarınınkine benzer. Çok iyi yüzen az sayıda kara dinozorundan biridir. Sürüler halinde avlandıkları için dev Sauropodları (Brontosaurus, Argentinosaurus ve Sauroposeidon gibi) avlayabilirler. Ancak bu sürüler çetelere benzer. Hem birbirleriyle, hem de diğer tüm etoburlarla kavga ederler. Günümüz hayvanları gibi bölge belirlerler. Çok zekidirler. Kendilerine has av stratejileri vardır.

Stratejilerinden beşi biliniyor:

40 bireyi olan sürüler tarafından kullanılır. 4 taraftan onarlı gruplar halinde saldırılır. (Ceratopsinaeler için). Diğer tekniklerde sadece sayı değişir. 1906'da tanımlandı, o yıldan beri zarar görmemiş, tırnağı bile eksik olmayan 6 fosil, bir kafatası ve bir kavalcık kemiği bulundu. Marsh tarafından yalanlanan 3 tür vardır: P. Jerry, P. Tom, P. Xuatzelcoatlus.

40-1000 arası sayıda bireyden oluşan sürüleri vardır. Kışın kürkleri çıkar. Kendilerine yuva olarak bir mağara seçerler. Kurtlar gibi liderleri vardır. Dünyanın her yerinde yaşadılar.