İçeriğe atla

Nazogastrik entübasyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Nazogastrik entübasyon, plastik bir tüpün (nazogastrik tüp, nazogastrik kanül veya NG tüpü) burundan, boğazdan geçerek ve mideye inmesini içeren tıbbi bir işlemdir. Orogastrik entübasyon, ağızdan plastik bir tüpün (orogastrik tüp) yerleştirilmesini içeren benzer bir işlemdir.[1] Abraham Louis Levin, NG tüpünü icat etmiştir. Nazogastrik tüp, John Alfred Ryle etkisiyle Commonwealth ülkelerinde Ryle tüpü olarak da bilinir.

Kendall nazogastik tüp (Levin tipi), 18 Fr × 48 inç (121 cm), boyut karşılaştırması için tükenmez kalemle görüntülenmiştir.

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlaçları ve aktif kömür gibi diğer oral ajanları vermek, beslemek ve uygulama yapmak için nazogastrik tüp kullanılır. İlaçların ve minimum miktarda sıvı gönderimi için, tüpe şırınga ile enjeksiyon yapılır. Sürekli beslenme için ise solüsyonun hastanın midesinden daha yükseğe yerleştirildiği yerçekimi tabanlı bir sistem kullanılır. Besleme için denetim gerekiyorsa tüp hastanın alımını kontrol edebilen ve ölçebilen bir elektronik pompaya bağlanır. Nazogastrik tüpler, yaşamı tehdit eden yeme bozukluklarının tedavisinde, özellikle hasta yemeye uyumsuz ise yardımcı olarak da kullanılabilir. Bu gibi durumlarda, kısıtlama altındaki hastanın iradesine karşı beslemek için zorla nazogastrik tüp takılabilir.[2] Böyle bir uygulama hem hastalar hem de sağlık personeli için oldukça sıkıntılı olabilir.[2]

Nazogastrik aspirasyon (emme), mide içeriğinin tüp yoluyla boşaltılması işlemidir. Nazogastrik aspirasyon esas olarak gastrointestinal obstrüksiyonu olan hastalarda gastrointestinal sekresyonları ve yutulan havayı çıkarmak için kullanılır. Nazogastrik aspirasyon, potansiyel olarak toksik bir sıvının yutulduğu zehirlenme durumlarında, anestezi altında ameliyat öncesi hazırlık için ve analiz için mide sıvısı örneklerinin çıkarılması için de kullanılabilir.

Tüp sürekli drenaj için kullanılacaksa, genellikle hastanın mide seviyesinin altına yerleştirilmiş bir toplayıcı torbaya eklenir; yerçekimi midenin içeriğini boşaltır. Aynı zamanda bir aspirasyon sistemine de eklenebilir, ancak bu yöntem genellikle acil durumlarla sınırlıdır, çünkü sürekli aspirasyon mide dokusuna kolayca zarar verebilir. Acil olmayan durumlarda, mide duvarına zarar vermemek için aralıklı aspirasyon sıklıkla uygulanır.

Pnömonektomi geçirmiş hastalarda anesteziye bağlı kusmayı ve mide içeriğinin olası aspirasyonunu önlemek için aspirasyon drenajı da kullanılır.

Tipler[değiştir | kaynağı değiştir]

Poliüretan NG boru (Viasys Corflo), 8 Fr × 36 inç (91 cm). Bu ince çaplı tüp daha uzun (4 haftaya kadar) kullanım için uygundur.

Nazogastrik tüp türleri şunları içerir:

  • Tek lümenli, küçük çaplı NG tüp; Levin kateteri. İlaç veya beslenme uygulaması için daha uygundur.[3]
  • Çift lümenli büyük çaplı bir NG tüp; Salem Sump kateteri. Bu, negatif basıncı azaltmak ve mide mukozasının kateter içine çekilmesini önlemek için bir lümende aspirasyona ve diğerinde hava geçişi sağlamaya olanak sağlar.[3]
  • Küçük çaplı bir NG tü; Dobhoff tüpü, sonunda bir ağırlığa sahip, yerleştirme sırasında yerçekimi ile inmesi amaçlanmıştır.[4]

Komplikasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük komplikasyonlar arasında burun kanaması, sinüzit ve boğaz ağrısı bulunur.[kaynak belirtilmeli]

Bazen tüpün sabitlendiği burunda aşınma, özofagus perforasyonu, cerrahi anastomozda hasar, pulmoner aspirasyon, çökmüş akciğer veya tüpün intrakraniyal alana yerleşmesi gibi daha önemli komplikasyonlar ortaya çıkar.[kaynak belirtilmeli]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Nutrition support for adults: oral nutrition support, enteral tube feeding and parenteral nutrition". NICE. August 2017. 8 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2018. 
  2. ^ a b Kodua (2020). "Nursing assistants' experiences of administering manual restraint for compulsory nasogastric feeding of young persons with anorexia nervosa". International Journal of Mental Health Nursing (İngilizce). 29 (6): 1181-1191. doi:10.1111/inm.12758. ISSN 1447-0349. PMID 32578949. 13 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2021. 
  3. ^ a b Nasogastric Tube 20 Ekim 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Last authored: Dec 2009, David LaPierre
  4. ^ Section 82 27 Aralık 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Ensure Appropriate Position of the Dubhoff Tube Prior To Feeding. Avoiding Common Nursing Errors. Lippincott Williams & Wilkins. 28 Mart 2012. ISBN 978-1-4511-5324-8. 9 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2021.