Magdalena Tul

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Magdalena Tul
Magdalena Tul (2011)
Genel bilgiler
Doğum adıMagdalena Tul
Doğum29 Nisan 1980 (43 yaşında)
Başladığı yer Polonya , Gdansk
TarzlarPop
MesleklerŞarkıcı & Söz yazarı & Besteci
Etkin yıllar2000 - Günümüz
Resmî sitehttp://www.magdalenatul.pl

Magdalena Ewa Tul (29 Nisan 1980(1980-04-29), Gdańsk) Polonyalı şarkıcı,besteci ve söz yazarı. 2000 yılında Gdansk'tan Varşova'ya taşınmış ve burada Studio Buffo (müzikal tiyatro topluluğu) için şarkıcı ve oyuncu olarak çalışmaya başlamıştır. Üç yıl sonra bu kez Roma adlı müzikal tiyatro ile çalışmaya başlamıştır. "Miss Saigon", "Grease", "Cats" ve "Academy of Mister Kleks" müzikallerinde yer almıştır. 2011 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Polonya'yı "Jestem" adlı şarkı ile temsil etmiştir fakat finale kalmaya hak kazanamamıştır.

Magdalena Tul ülkesi Polonya'da Lady Tullo lakabıyla da tanınmaktadır. "V.O.H - The Victory Of Heart" adında bir albüm çıkarmıştır. Bu albüm ile Polonya'da konserler veren sanatçının asıl çıkışı "Jestem" adlı şarkıyla olmuştur. "Jestem" adlı şarkısı Youtube'da ve Eurovision'un Resmi Sitesinde çok izlenmiştir. Sanatçının Eurovision sayesinde dünyanın birçok yerinden seveni olmuştur. Jestem'in birinci yarı finalde elenmesi Eurovision Fanatikleri için üzücü olmuştur.[kaynak belirtilmeli] Yakında yeni albümünü çıkaracak olan Magdalena Tul, Pop,R&B,Funk,Jazz ve Soul tarzlarını harmanlıyor.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tul, 12 yaşında yerel bir çocuk müzik grubuna katılmış, müziğe ilgisi buradan başlamıştır. 2005 Eurovision Şarkı yarışması Polonya önelemelerine katılmış ama yarışmaya katılma hakkı elde edememiştir.

Eurovision Şarkı Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

14 Şubat 2011 tarihinde ülkesi Polonya adına Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkesini temsil etmeye hak kazanmıştır.Polonya'da yapılan ulusal finalde halkın büyük desteğini alan sanatçı oyların %44'ünü almıştır. Magdalena Tul, 2011 Eurovision Şarkı Yarışması'nda ilk yarıfinalde 1nci sırada yarıştı.2011 yılının büyük favorilerinden olan Magdalena Tul finale kalamayarak büyük şok yarattı. Daha sonra 2013 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsviçre'yi temsil etmek için İsviçre ulusal finaline katıldı.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl İsmi
2007 VOH - The Victory of Heart
* Çıkış tarihi: 13 Ağustos 2007
* Firma: Loud Tally RCDS

Teklileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Şarkı İsmi
2004 "Full of Life”
2005 "Idź swoją drogą”
2006 "Find the Music”
2007 "Tryin'”
2010 "Nie ma jej”
"Jestem”
2011 "First Class Ticket to Heaven”
"Present”
"I'll Never Forget”

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Marcin Mroziński
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Polonya
2011
Sonra gelen:
-