Dişsiz memeliler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Dişsiz memeliler
Büyük karıncayiyen (Myrmocophaga tridactyla)
Büyük karıncayiyen (Myrmocophaga tridactyla)
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Üst takım: Xenarthra
Takım: Pilosa (Dişsiz memeliler)
Flower, 1883
Diğer adları
Dişsizler
Alt takımlar
Dış bağlantılar
Wikispecies-logo.svg Vikitür'de Pilosa ile ilgili bilgiler bulunur.

Dişsiz memeliler (LatincePilosa), bir memeli takımı. Bu grubta karıncayiyenler ile tembel hayvanlar toplanır. Armadillolar ile birlikte Xenarthra üst takımını oluştururlar.

Tembel hayvanlar ile karıncayiyenler farklı yaşam şekillerine uyum sağlarken dış görünümleri birbirinden çok uzaklaşmıştır. Karıncayiyenler yerde veya ağaçta yaşayan, böcek ile beslenen, dişsiz, uzun ağızlı hayvanlardır. Tembel hayvanlar ise kısa ağızlı, dış görünüşü ie bir maymunu andıran, sırf ağaçta yaşayan, otoburlardır. Yerde yaşamış olan dev tembel hayvanların soyu tükenmiştir. Zırhlı memeliler ile aralarındaki en mühim fark zırhlı bir derinin var olmamasıdır.

Henüz 18. yüzyılın sonlarında Félix Vicq d'Azyr ve Frédéric Cuvier birçok hayvan gruplarını dişsizler (Edentata) olarak bir gruba koymuştur. Bugün dişsiz memelilere sayılan grupların dışında eklemiş oldukları dikenli karıncayiyengiller, pangolin ve yer domuzunun sadece dış görünüşleri ile ortak özelliklere sahip oldukları ve akraba olmadıkları artık bilinmektedir.

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Gerhard Storch: Xenarthra (Edentata), Nebengelenktiere, Zahnarme. In: W. Westheide und R. Rieger: Spezielle Zoologie. Teil 2: Wirbel- oder Schädeltiere. Spektrum Akademischer Verlag, München 2004, S. 504–510, ISBN 3-8274-0307-3.
  • D. E. Wilson und D. M. Reeder: Mammal Species of the World. Johns Hopkins University Press, 2005. ISBN 0-8018-8221-4