Keseli sıçangiller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Keseli sıçangiller
Opossum 2.jpg
Kuzey keseli sıçanı (Didelphis virginiana)
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Alt sınıf: Metatheria (Keseliler)
Üst takım: Ameridelphia (Amerika keselileri)
Takım: Didelphimorphia
Familya: Didelphidae (Keseli sıçangiller)
Gray 1821
Cinsler

Metne bakınız

Keseli sıçangiller (LatinceDidelphidae) keselilerin Didelphimorphia takımına ait tek familya. Sadece Amerika'da bulunurlar, ve Avustralya kıtası dışında yaşayan en büyük keseli familyasıdır. Keseli sıçan adı yanında opossum da gayet yaygındır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Keseli sıçanlar diş görünüşleri ile farelere veya sıçanlara benzer. 8 – 50 cm uzunluğa, 13 gram ila 5 kg ağırlığa kadar varırlar. Postları sık, kısa, yünümsü ve alacalı renklidir. Kuyrukları çoğunlukla kendilerinden daha uzun olur. Birçok tür kıvrak kuyruğunu tırmanırken tutunmak için kullanır. Bacakları kısa olur ve her ayaklarında beş parmakları vardır.

Yayılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Keseli sıçanlara tüm Orta- ve Güney Amerika'da rastlanılır. Yaşam alanını daha kuzeye doğru, ABD'ye ve hatta Kanada'nın güneyine kadar genişletmeyi başarmış olan tek tür kuzey keseli sıçanıdır.

Tropik ormanlardan bozkırlara kadar varan, birbirinden farklı yaşam alanlarında raslanırlar. Bazı türler insanlara ayak uydurup, insanlardan faydalanmayı öğrenmiş ve böylece daha da yayılmayı başarmıştır.

Yaşam şekli ve beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Keseli sıçanlar genelde gece etkindir ve yalnız yaşarlar. Çoğu türler ağaçlarda, diğerleri yerde yaşar. Yüzen keseli türü hatta suda yaşamaya uygun bir vücut yapısına sahiptir.

Keseli sıçanlar etçil veya her şey yiyicidir. Küçük türler sadece böcekler ile, büyükleri ise böceklerin yanında küçük memeliler ve kuşlar ile de beslenebilirler. Bunların yanında leş, meyve, tohum ve yapraklar da yerler.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Yavruları ile birlikte bir keseli sıçan
Didelphis virginiana, Ohio, USA.

Keseli sıçangiller familyasında sadece az sayıda türlerin bir kesesi vardır. Kesesi olmayan türlerde, kesenin bulunması gereken yerde, altında 7 ila 27 adet memenin saklı olduğu bir deri örtüsü vardır. Keseli sıçanların gebelik süresi 12 - 14 gün civarında olarak çok kısadır, ve böylece bütün memelilerin arasında en kısa gebelik süresidir. Daima çok sayıda yavru dünyaya gelir. Yavruların gelişme süresi de gayet kısadır. Çoğu türlerin ömürleri 1 - 2 yıl civarındadır.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Keseli sıçangiller, Fare keseli sıçanıgiller ile birlikte Ameridelphia (Amerika keselileri) üst takımını oluşturmaktadır. Ameridelphia taksonu Chiloé keseli sıçanı haricinde bütün Amerika'da yaşayan keselileri içine almaktadır. Son zamanlarda birkaç yeni cinsler ortaya sürülmüştür (Cryptonanus, Chacodelphys und Tlacuatzin), ama bunlar henüz tüm zoologlar tarafından kabul edilmiş değildir. Hyladelphys kalinowskii adlı türün sınıflandırılması da hala tartışmalıdır.

Genel olarak kabul edilen sınıflandırma şöyledir:

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ronald M. Nowak: Walker’s Mammals of the World. Johns Hopkins University Press, Baltimore 1999. ISBN 0-8018-5789-9
  • D. E. Wilson, D. M. Reeder: Mammal Species of the World. Johns Hopkins University Press, Batimore 2005. ISBN 0-8018-8221-4

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]