Derbent, Dağıstan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Derbend
Дербе́нт , Dərbənd
Derbend'ten Hazar Denizi'ne bakış
Derbend'ten Hazar Denizi'ne bakış
Derbend Дербе́нт , Dərbənd
Bayrak
Derbend Дербе́нт , Dərbənd
[[|Arma]]
RussiaContourMap.png
Ülke Dağıstan Cumhuriyeti
Yüzölçümü
 - Toplam 69,63 km2 (26,9 mi2)
Nüfus (2013)
 - Toplam 119 813 [1]
Alan kodu (+7)87271
İnternet sitesi: http://www.derbent.ru/
Derbent'te Sasanîlerden kalma Kale
Derbent'te bir Kale

Derbent (Rusca: Дербе́нт; Azerice: Dərbənd; Lezgice: Кьвевар; Avarca: Дербенд; Farsça: دربند, Darband[2]) bugünkü Rusya Federasyonu'nda Dağıstan Cumhuriyeti'nde tarihi bir şehir.

Hudud ul-'alam min al-mashriq ila al-maghrib (حدود العالم من المشرق الی المغرب) adındaki el yazması kitapta Derbent Bâb al-abvâb olarak anlatılır, "Kapıların kapısı" anlamına gelir.

Kafkasya'nın kuzeyini güneyine bağlayan geçit yollarından en önemlisidir. Tarih boyunca çeşitli kavimlerin kuzeyden güneye, güneyden kuzeye geçişleri bu geçitten olmuştur. Azeriler(31%) , Lezgiler(%32) ve Tabasaran(%5) ikamet etmektedirler.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

982 yılında yazılmış, Gurlular'ın Hükümdarı Abu ul-Harith Muhammad ibn Ahmad'a sunulan Hudud ul-'alam min al-mashriq ila al-maghrib adlı kitab'da;

"Darband-i Khazaran, Deniz kıyısında bir şehir. Şehir ile Deniz arasında büyük bir Zencir halka, böylece Gemiler izin (dasturi) almadan geçemez. Demir Zencir taş veya kurşun'dan (arziz) olan duvara bağlıdır. Şehirde Keten bezi ve Safran üretilir. Her çeşit Köleler bulunur."

642 yılında Araplar ilk defa Derbent'i fethetmeye uğraştılar, fakat başarılı olmadılar. 8. yüzyılın başlağıcında nihayet başardılar. Yerli Halk İslâm dinini benimsediler, ve Derbent Kafkaslarda önemli bir İslâm şehri oldu. Araplar şehri büyültüler, yıkılmış ve zarar görmüş yapıları tamir ettiler, yeni Camiler yaptılar. Halife Abd al-Malik'in (عبد الملك بن مروان‎, ʿAbd al-Malik ibn Marwān) oğlu olan General Masala tarafından Büyükcami yaptırıldı. Derbent 10. yüzyılda büyüklük bakımından Tiflis ve Erdebil'i geçmiştir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Федеральная служба государственной статистики Российской Федерации: Перечень субъектов РФ в Таблице 33. Численность постоянного населения субъектов Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2013 года.: 5. Республика Дагестан: Городской округ город Дербент: г. Дербент
  2. ^ Its etymology derives from the Persian Darband ("closed gate"); it was known to the Arabs as Bāb al Abwab ("Gate of Gates") and to the Turks as Demirkapı ("Iron Gate").

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Koordinatlar: 42°04′N, 48°17′E