Derbent, Dağıstan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Derbend
Дербе́нт, Dərbənd
Derbend'ten Hazar Denizi'ne bakış
Derbend Дербе́нт, Dərbənd arması
Arma
Derbend Дербе́нт, Dərbənd konumu
Ülke Dağıstan
Yüzölçümü
 • Toplam 69,63 km² (2.688 mil²)
Nüfus
 (2013)
 • Toplam 119 813 [1]
Zaman dilimi UTC+03.00
Alan kodu (+7)87271
Derbent winter.jpg
Derbent'te Sasanîlerden kalma Kale
Resmî adı Derbent'teki Kale ve Antik Kent Sur Yapıları
Ülke  Rusya
Tür Kültürel
Kriter iii, iv
Referans 1070
Bölge** Avrupa ve Kuzey Amerika
Tescil bilgisi
Tescil 2003 (27. Oturum)
Derbent'te bir Kale

Derbent (Rusça: Дербе́нт; Azerice: Dərbənd; Lezgice: Кьвевар; Avarca: Дербенд; Farsça: دربند, Darband[2]), bugünkü Rusya'ya bağlı Dağıstan'da tarihi bir şehir. Şehrin tarihi yapıları 2003 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.[3]

Hudûd el-âlem min el-maşrik ila el-mağrib (حدود العالم من المشرق الی المغرب) adındaki el yazması kitapta Derbent Bâb al-abvâb olarak anlatılır, "Kapıların kapısı" anlamına gelir.

Kafkasya'nın kuzeyini güneyine bağlayan geçit yollarından en önemlisidir. Tarih boyunca çeşitli kavimlerin kuzeyden güneye, güneyden kuzeye geçişleri bu geçitten olmuştur. Azeriler (31%), Lezgiler (%32) ve Tabasaran (%5) ikamet etmektedirler.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

982 yılında yazılmış, Gurlular'ın Hükümdarı Abu ul-Harith Muhammad ibn Ahmad'a sunulan Hudud ul-'alam min al-mashriq ila al-maghrib adlı kitab'da;

"Darband-i Khazaran, Deniz kıyısında bir şehir. Şehir ile Deniz arasında büyük bir Zencir halka, böylece Gemiler izin (dasturi) almadan geçemez. Demir Zencir taş veya kurşun'dan (arziz) olan duvara bağlıdır. Şehirde Keten bezi ve Safran üretilir. Her çeşit Köleler bulunur."

642 yılında Araplar ilk defa Derbent'i fethetmeye uğraştılar, fakat başarılı olmadılar. 8. yüzyılın başlağıcında nihayet başardılar. Yerli Halk İslâm dinini benimsediler, ve Derbent Kafkaslarda önemli bir İslâm şehri oldu. Araplar şehri büyültüler, yıkılmış ve zarar görmüş yapıları tamir ettiler, yeni Camiler yaptılar. Halife Abd al-Malik'in (عبد الملك بن مروان‎, ʿAbd al-Malik ibn Marwān) oğlu olan General Masala tarafından Büyükcami yaptırıldı. Derbent 10. yüzyılda büyüklük bakımından Tiflis ve Erdebil'i geçmiştir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Федеральная служба государственной статистики Российской Федерации: Перечень субъектов РФ в Таблице 33. Численность постоянного населения субъектов Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2013 года.: 5. Республика Дагестан: Городской округ город Дербент: г. Дербент
  2. ^ Darband Farsçada "kapalı kapı" anlamına gelir; Derbent Araplarca Bāb al Abwab ("Kapılar Kapısı"), Türklerce Demirkapı olarak adlandırılmıştır.
  3. ^ http://whc.unesco.org/en/list/1070

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 42°04′N, 48°17′E