Süleyman Kerimov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
2012 yılında Süleyman Kerimov.

Suleyman Abusaidoviç Kerimov (Rusça: Сулейман Абусаидович Керимов; Lezgice: Керимрин Абусаидан хва Сулейман) (d. 12 Mart 1966, Dağıstan, SSCB), Rusya [[Federasyon Konseyi99 üyesi, iş adamı, yatırımcı ve hayırsever. Dağıstan Devlet Üniversitesi'nde finansal muhasebe ve ekonomi alanında lisans eğitimi almıştır.

1999'dan 2007'ye kadar, Kerimov Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma'nın bir Milletvekili olarak görev yaptı. Beden Eğitimi, Gençlik Komitesi Başkan Vekili oldu ve Spor ve ayrıca Devlet Duma Güvenlik Komitesi üyesidir. 10 Aralık 2007 günü, Rusya Federasyonu Federasyon Konseyi Üyesi oldu. Şimdi Finansal Piyasalar ve Para Dolaşım Kurulu üyesi olarak hizmet vermektedir.

Kerimov 2012 yılı itibarıyla 7.8 milyar dolarlık bir serveti ile dünyanın milyarderleri arasında Forbes'ın listesinde sayısı 118. olarak yer almıştır.

Süleyman Kerimov Nafta ve Polimetal şirketlerinin sahibidir. Şirketleri kıymetli metal çıkarma işleme-pazarlama üzerinedir.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kerimov evli ve üç çocuk babasıdır. Kerimov günümüzde Rusya Güreş Federasyonu Mütevelli Kurulu Başkanı olarak hizmet vermektedir. Yönetim kurulu 2006 yılında oluşturulduğundan bu yana bu pozisyonda görev yapmaktadır. 26 Kasım 2006 tarihinde Fransa'nın Nice kentinde, Promenade des Anglais'da Ferrari Enzo marka model arabasının kontrolünü kaybettikten sonra ciddi bir trafik kazasında yaralandı. Uzun süren iyileşme döneminde yaptığı bu kaza sırasında ciddi yanıklara maruz kaldı.

Süleyman Kerimov, Rossiyskaya Premyer-Liga takımlarından Anji takımının sahibidir.