Sumgayıt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sumgayıt
Sumqayıt
Şehir
Sumgayıt arması
Arma
Sumgayıt'nın Azerbaycan'da bulunduğu yer
Sumgayıt
Sumgayıt
Bakü'nün Azerbaycan'daki konumu
Ülke Azerbaycan Azerbaycan
Şehir Sumgayıt
İdare
 • Vali Zakir Ferecov
Nüfus
 • Toplam 341,200
Zaman dilimi UTC+04.00

Sumgayıt veya Sumgait ya da Sumgayit (AzericeSumqayıt), nüfus sayısına göre Azerbaycan'ın Bakü'den ve Gence'den sonra üçüncü büyük şehridir. Hazar Denizi'nin batı kıyısında 96 km² arazide yer alan Sumgayıt'ın nüfusu, 2017 sayımına göre 341.430 kişiye ulaşmıştır[2]. Sumgayıt kenti dışında Corat ve Hacı Zeynalabidin kasabaları da Sumgayıt belediyesi yönetimindedir.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Bakü'de petrol ihracatının genişlemesi nedeni ile 1935'te Sovyet yönetimi Abşeron yarımadasında ağır sanayinin geliştirilmesine dair karar verilmiştir. Bu kararın sonucunda, 22 Kasım 1949 tarihinde Bakü'nün 30 kilometre kuzeyinde Sumgayıt şehri kurulmuştur.

Time dergisi'ndeki bir 2007 yazısına göre, Sumgayıt çevre kirliliği açısından dünya kentleri arasında 1. olmuştur.[3] Fakat bu bilgi eski kaynaklara dayandığından geçerliliğini korumamaktadır. Şöyle ki, Sovyetlerin çökmesinden sonra Sumgayıt'taki fabrikaların çalışması durma noktasına gelmiş. Bu da çevre temizliğine olumlu yansımıştır. 1995 sonrası itibarıyla yeniden faaliyetlerine devam eden fabrikalar modernize edilmiş, yeni kurulanlar ise son teknolojilerle donatıldığından Sumgayıt'ta ekolojik durum Sovyet döneminden oldukça iyi durumda. Hatta bu konuda Bakü'den daha temiz bir havaya sahip denebilir.

Uluslararası ilişkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Sumqayit, Azerbaijan Page". 29 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2009. 
  2. ^ "Şəhərin pasportu" (Azerice). Sumqayıt İcra Hakimiyyəti. 2005. 27 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ Walsh, Brian (2007). "The World's Most Polluted Places" (İngilizce). Time dergisi. 24 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ Interview with Michael Schmunk, Chargés d'Affaires of Almanya in Azerbaijan, Azerbaijan International, Spring 1995 (3.2)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]