Atırav

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Atırav
Атырау
Arma
Şehir merkezinden bir görünüm
Atırav arması
Arma
Atırav'ın Kazakistan'daki konumu
Ülke Kazakistan Kazakistan
Eyalet Atırav Eyaleti
Nüfus
 (01-01-2007)
 • Toplam 154.100
Zaman dilimi UTC+5 (UTC)
Alan kodu +7 7122

Atırav (Kazakça: Атырау / Atırav , telaffuz: [ɑtɾˈaw]; eski adı Guryev) Kazakistan'da bir şehirdir, ve Atırav Eyaleti'nin başkentidir. Almatı'nın batısında 2700 kilometre mesafade ve Astrahan adlı Rus kentin doğusunda 350 kilometre mesafededir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Atırav sözü Kazak Türkçesinde suyun döküldüğü yer, kaynaktan uzak alandır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Atırav Hazar Denizin kıyısında ve Ural Nehrin deltasında olarak Kazakistan'ın ana liman şehridir. Atırav şehri neredeyse 20 metre mesafede deniz seviyesinin altındadır. Ural Nehri şehri böldüğü için (genellikle Ural Nehri Avrupa ve Asya arasındaki sınır olarak kabul edilir) birçok insan tarafından hem Asya hem de Avrupa'da yer alan bir kenttir. w

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Ural Nehri'nin boğazındaki tahta hisar 1645 yılında Mikhaylo Guryev adlı Rus tüccar tarafından Nijniy Yaitskiy gorodok (yani Alçak Ural Hisarı) adıyla kuruldu. Ural Kazaklar hisarı yağmaladılar, ve bunun yüzünden Guryev ailesi 1647'den 1662'ye kadar taş kullanarak hisarı yeniden kurdular. Çar Alexis, hisarı Kazak akınlardan korumak için garnizon gönderdi, ama yine de 1667'den 1668'e kadar Stenka Razin adlı Kazak isyancının kontrolü altındaydı. Bu hisar azar azar stratejik önemini kaybediyordu ve 1810 yılında yıkıldı. 1708'den 1992'ye kadar şehir Guriev olarak biliniyordu.

Çağdaş zaman[değiştir | kaynağı değiştir]

Çağdaş Atırav yağ ve balık endüstrileri için ünlüdür. 1999 sayımına göre, Atırav'da 142.500 insan yaşıyor; neredeyse %80'i Kazaklardır, geri kalanları çoğunlukla Ruslar, Koreliler ve Bulgarlar gibi diğer etnik azınlıklardır. Ekim 2006'dan itibaren Atırav'ın belediye başkanı Selimjan Nakpayev'dir.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]