İçeriğe atla

Yönetim merkezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Türkiye'nin Yasama merkezi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası

Yönetim merkezi, bir bölgesel yönetimin veya yerel yönetimin merkezi, bir ilçe kasabası veya bir belediyenin merkezi yönetiminin bulunduğu yerdir.

Türkiye[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti, Ankara ilinin ise yönetim merkezidir.

Belçika[değiştir | kaynağı değiştir]

Belçika'da başkent, Belçika'nın on ilinden her birinin yönetim merkezidir. Bu şehirlerin üçü aynı zamanda kendi ilinin adını taşır (Antwerp, Liège ve Namur).

Ürdün[değiştir | kaynağı değiştir]

Ürdün Haşimi Krallığı'nda yönetim merkezleri "başkentler" veya nahiyeler olarak bilinir.[1] Nahiyeler, alt bölgeler (kada), ilçeler (liwa) veya valilikler (muhafazah) sorumluluğunda olabilir.

Lüksemburg[değiştir | kaynağı değiştir]

Lüksemburg, iki adli bölgeye (Lüksemburg Şehri, Diekirch), üç idari bölgeye (Lüksemburg Şehri, Diekirch, Grevenmacher), dört seçim çevresine (seçim bölgelerine), on iki kantona ve ayrıca 105 belediyeye (Lüksemburgca: Gemengen) bölünmüştür.

Arrondissementler, ilçeler ve kantonlar her birinin merkezi olan bir yönetim merkezine sahiptir ve bu merkezlerin adıyla anılır. Aynı durum, birden fazla kasaba veya köyden oluşan her bir belediye için de geçerlidir. Genellikle (birkaç istisna dışında), belediye, belediye yönetim merkezinin adıyla anılır.

İsviçre[değiştir | kaynağı değiştir]

Başkent terimi, her İsviçre kantonunun başkenti için kullanılır. 26 kantonun 16'sında, bölge bölgelere ayrılmıştır. Her bir ilçenin de bir başkent adı verilen bir konumu vardır ve her birinin bir prefekti bulunur.

Tunus[değiştir | kaynağı değiştir]

Başkent terimi, her bir yönetim biriminin (bölge) başkentini belirtmek için kullanılır. 24 yönetim biriminden her biri, ilçeler olarak adlandırılan alt birimlere ayrılmıştır ve her bir ilçenin bir merkez şehri, ilçe başkent olarak görev yapar.

Birleşik Krallık[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşik Krallık'ta başkent, yerel bir yönetimin merkezini ifade eder ve bu, bir kontluğun tarihi başkentiyle ayrı bir yapıdır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Annex B: Analysis of the municipal sector" (PDF). Third Tourism Development Project, Secondary Cities ОМ Study. Ministry of Antiquities and Tourism, Hashemite Kingdom of Jordan. 24 Mayıs 2005. s. 4. 19 April 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF).