Bucuk Göleti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Bucuk göleti sayfasından yönlendirildi)
Sazan balığı
Sakarmeke
Erkek ve dişi Yeşilbaş

Bucuk göleti Ankara'da Sincan ile Yenikent arasında yer alan içme kullanma ve sulama amaçlı inşa edilmiş alanı 162 ha olan bir gölettir. Yukarıbağ deresi ve gölet alanına düşen yağışlarla beslenmektedir. Depolama hacmi 0,300 hm3 ve aktif hacim 0,280 hm³ tür. Ölü hacim 0,020 hm³ ve yükseklik temelden 25 m dir. Ortalama derinliği 1–2 m olan göletin en derin yeri 4 m dir. Ankara kent merkezine 24 km uzaklıktaki gölete toplu ulaşım araçları çalışmadığı için ulaşım araba ile olmaktadır.

1983 yılında içme kullanma ve sulama amaçlı inşa edilmiş bir gölettir. Bucuk göletinde bol miktarda Sazan balığı vardır. Küçük, güzel manzaralı gölün etrafı çam ağaçları ve yeşil alanlarla kaplıdır. Doğayı ve yürüyüşü sevenler için ideal bir yerdir. Sahip olduğu gölet manzarası ve doğal yapısıyla ankaralılara yaz, kış günübirlik, piknik ve dinlenme imkânı sunmaktadır. Göletin biraz uzağında gölete adını veren bucuk köyü bulunmaktadır.

Bucuk göletinin ortasında çorakada adında küçük bir ada vardır. 2005 yılında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından göletin yükseltilmesine karar verilmiş Kasmet İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketine yaptırılmıştır. 2011 yılında gölet en yüksek su seviyesine ulaşmıştır. Daha sonra buharlaşma ve sulama amaçlı su kullanımından dolayı su seviyesi düşmüştür. Bucuk göletinde en çok görülen kuş türleri sakarmeke, yeşilbaş, elmabaş patka, dikkuyruk ve bahridir.