Beze (yiyecek)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Beze
Ülke(ler)Türkiye ,İsviçre ,Polonya
Tipibeze
Ana malzemelerYumurta akı,şeker
Limonlu Beze Muffinleri
Kremalı Beze

Beze yumurta akı ve pudra şekerinden yapılan bir köpük kurabiye türüdür. Fransızcası "'baiser'" olup anlamı öpücüktür. İsviçre ve Fransa'da "'Meringue'" olarak da bilinir. 100 °C ısıtılmış fırında 1-2 saat arasında adeta kurutularak yapılır. Bu karışıma limon suyu ilave edildiğinde bezeler daha katı bir kıvam kazanacaktır.

Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Soğuk çırpılmış beze: Yumurta akı katı hale gelinceye kadar çırpılır, içerisine yumurta başına 50g pudra şekeri ilave ettikten sonra çırpılmaya devam edilir. Bir kaşığın veya form vericinin yardımıyla yağlanmış tepsiye koyulur ve fırına verilir.
  • Ilık çırpılmış beze: Yapılışı soğuk çırpılmış bezeye çok benzer, ancak yumurta akı köpük köpük hale gelmeye başlar başlamaz kap 50 °C'lik su banyosu içine koyulur ve bunun içinde çırpmaya devam edilir. Suyun kaynamaması püf noktasıdır. Pudra şekeri ilave edilir ve gene bir kaşığın yardımıyla tepsiye yerleştirildikten sonra fırınlanır.
  • Sıcak çırpılmış beze: Bu beze türüne 'İtalyan Bezesi' de denir. Yapılışı çok zor olduğu için daha çok pastahanelerde yapılır. Zira yumurta akı çırpılırken içine sıvı haline getirilmiş sıcak şeker akıtılır. Böylece bezeler piştikten sonra çok katı bir hal alırlar.

Servis[değiştir | kaynağı değiştir]

Bezeler genellikle meyve, dondurma ve pastalarla servis edilir. Rus balet Anna Pavlova nın adına verilmiş kremalı meyveli türüne Avrupa'da Pavlova tatlısı da denir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1600'lerde italyan pastacı Gasparini'nin İsveç'e getirmesinden sonra Beze'ler bu ülkede çok tutulmuş ve günümüze kadar çok sevilen bir tatlı olarak yer etmiştir. Acıbadem kurabiyesi beze malzemeleri içine acı bademin eklenerek yapılan bir tatlıdır.Köken konusunda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.