İçeriğe atla

Acıbadem kurabiyesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Acıbadem kurabiyesi
Ülke(ler)Türkiye
Tipibeze
Ana malzemelerYumurta akı,şeker,acı badem
ÇeşitleriHoşgüvar kurabiyesi

Acıbadem kurabiyesi, beze malzemelerinin içine acı badem eklenerek yapılan bir tatlıdır. Badem, şeker ve yumurta beyazı ile yapılır. Geleneksel tarife göre üstünde bir adet acı badem bulunur, ismi de buradan gelmektedir. Acıbadem her zaman bulunamadığı için onun yerine badem özü kullanılır.[kaynak belirtilmeli] Bu bisküviler Türkiye'de birçok pastanede satılmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Ayrıca evlerde de yaygın şekilde yapılır.

Bu kurabiyelerin sert ve yoğun bir yapısı vardır. En iyi servis şekli çay, kahve veya dondurmalı tatlıların yanında sunulmasıdır.

Melceü’t-Tabbâhîn Tarifi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Basılı ilk yemek kitabı Melceü’t-Tabbâhîn'de tarifi şu şekilde verilmiştir:

Bir kıyye haşlanıp kabuğu çıkmış bademi taş havanda iyice dakkedip içine bir kıyye dahi kelle şekeri izafe ile yine gereği gibi hallolunca döğüp ezilip karıştıkta içine dört yumurtanın akını dahi ilave edip birkaç dahi dakkedeler. Badehu münasip tepsi üzerine çârçûbe kâğıtları döşeyip üzerine işbu mamulü yuvarlak dizip yine üstüne kâğıt örtüp alt ve üst kâğıdının uçlarını birbirine iliştirip fırında bir saat dura. Badehu çıkarıp münasip mahalle istif edeler. Bazıları içine tarçın ve karanfil ve sakız ve limon kabuğu ilave ederler. Bazen yumurta akı yerine misk ile gül suyu korlar. Bazen bir miktar kırmız dahi ilave ederler.[1]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 3 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 14 Mart 2022.